Akıllı değil ancak zeki mi? ‘Akılsız’ cep telefonunun dönüşü

Barcali

Active member
Akıllı değil ancak zeki mi? ‘Akılsız’ cep telefonunun dönüşü Getty ImagesNokia 3310, 126 milyon aygıt ile bütün vakit içinderın en epey satılan cep telefonu

17 yaşındaki Robin West’in yaşıtlarının büyük çoğunluğundan kıymetli bir farkı var. Akıllı telefon kullanmıyor.

Gün uzunluğu TikTok ya da Instagram üzere uygulamalarda dolaşmak yerine “akılsız” bir cep telefonu kullanıyor.

Bunlar sıradan, mesela bir iPhone’la kıyaslandığında epey hudutlu fonksiyonu olan cep telefonları.

Akıllı olmayan bir cep telefonundan yapabileceğiniz şeyler çoklukla telefon etmek, telefon almak, ileti yollayıp ileti almakla sonlu.

Bahtınız var ise kimi modellerden radyo da dinleyebilir ve epey harika olmayan fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak temel özelliği internete bağlanmak ya da uygulama indirmek mümkün değil.

Bu aygıtlar insanların 1990’ların sonlarında edindiği birinci cep telefonlarına benziyor.

Getty ImagesApple’ın birinci iPhone modelini çıkarmasından iki yıl, TikTok’tan 11 yıl evvel, 2005’te kullanılan iki cep telefonu

Robin West iki yıl evvel eski akıllı telefonunun yerine yenisini almak üzere çarşıya gitmiş. İkinci el telefon satan bir dükkanda birden “tuğla gibi” bir eski akılsız telefonun ne kadar ucuz olduğunu fark edip bunun cazibesine kapılmış.

Şu anda kullandığı ve 8 sterline edindiği cep telefonu, Fransız MobiWire şirketine ilişkin bir aygıt. Akıllı telefon özellikleri de olmadığı için her ay yüksek fatura gelmesi üzere bir korku da taşımıyor.

“Tuğla telefonu alıncaya kadar, akıllı telefonun nasıl ömrümü esir aldığını fark etmemiştim” diyor. “Bir sürü toplumsal medya uygulaması vardı ve daima telefonla uğraşmaktan hiç bir işimi yapamıyordum.”

Londralı genç, artık tekrar akıllı telefon almayacağını düşünüyor. “Tuğlamla memnunum. Beni sınırladığını düşünmüyorum. Mutlaka daha faal bir hayatım var” diyor.

Robin WestRobin West ‘arkadaşlarım daima ne vakit yeni akıllı telefon alacağımı soruyor’ diyor

Akılsız telefonların satışları genel olarak canlanmış görünüyor. Yazılım şirketi SEMrush’in datalarına bakılırsa internette akılsız telefonlarla ilgili Google aramaları da 2021 yılında yüzde 89 artış göstermiş.

Satış sayılarına ulaşmak kolay değil fakat bir araştırmaya bakılırsa akılsız telefonların global satışları geçen yıl bir milyara ulaştı. Bu 2019’da 400 milyon civarındaydı. Kıyaslamak gerekirse, geçen yıl satılan akıllı telefon sayısı 1 milyar 400 milyondu. Bu da 2020 yılına göre yüzde 12,5’luk bir düşüşe işaret ediyor.

Bu ortada 2021 yılında finans şirketi Deloitte, Birleşik Krallık içerisinde kullanılan her 10 cep telefonundan birinin akılsız telefon olduğunu ortaya koydu.

Fiyat karşılaştırma sitesi Uswitch.com’un cep telefonu uzmanı Ernest Doku “Bir çeşit moda, bir nostalji bu ve bunların TikTok görüntülerinde görünmesi de satışların canlanmasında rol oynadı” diyor:

“Çoğumuzun birinci cep telefonu akılsızdı. O yüzden bu klasik aygıtlara karşı nostaljik bir yakınlık hissetmemiz doğal.”

Ernest Doku birinci sefer 2000 yılında piyasaya sürülen, bütün vakit içinderın en çok satan cep telefonu modeli Nokia 3310’un 2017 yılında bir daha piyasa sürülmesinin, eskiye dönüşte gerçek bir dönüm noktası oluşturduğunu söylüyor. “Nokia 3310’u epey gelişkin telefonlarla dolu piyasaya ucuz bir alternatif olarak sundu” diyor.

Doku bu akılsız telefonların performansları ve fonksiyonları bakımından Apple ve Samsung’un son çıkardığı üst modellerle olağan olarak yarışamayacağını lakin mesela pil ömrü ve dayanıklılık üzere iki kıymetli alanda onlardan üstün olabileceğini söylüyor.

Psikolog Przemek Olijniczak bundan beş yıl evvel akıllı telefonunu atıp yerine Nokia 3310 alırken, pil ömrünün daha uzun olmasını öncelemişti. Lakin kısa müddette bu telefonun diğer üstün yanları da olduğunu fark etti.

Przemek OlejniczakAkılsız telefona geçen Przemek Olejniczak seyahat etmek için artık epey daha öncesinden planlama yapması gerektiğini itiraf ediyor

“Değiştirmedilk evvel daima telefona yapışık yaşıyordum. Her şeyi her an denetim ediyor, Facebook’ta ya da haberlerde ya da bilmem gerekmeyen öteki konulardaki bilgiler içinde dolaşıp duruyordum” diyor:

“Şimdi kendime ve aileme fazlaca daha fazla vaktim var. Bir şeyleri beğenmeye, paylaşmaya, üzerine yorum yapmaya ya da hayatımla ilgili bilgileri diğerlerine duyurmaya bağımlı olmamak büyük bir kazanım. Artık özel hayatım daha epeyce bana ilişkin.”

Ama, Polonya’nın Lodz kentinde yaşayan Olijniczak başlangıçta değişikliğe alışmanın güç olduğunu da itiraf ediyor:

“Daha evvel seyahat ederken her şeyi akıllı telefonumdan çek ediyordum. Otobüsler, lokantalar her şey. Bu artık mümkün değil. Bu yüzden bu çeşit şeyleri artık evvelinde konuttan yapmayı öğrendim. Alıştım buna da.”

Akılsız telefon üreten şirketlerden biri de New York merkezli Light Phone.

kolay akılsız telefonlara bakılırsa biraz daha zeki eserleri var. Bu telefonlarla müzik ve podcast yayınlarını dinleyebiliyor ve kulaklıklarınızı Bluetooth üzerinden telefona bağlayabiliyorsunuz.

Ancak şirket, telefonlarından “hiç bir vakit toplumsal medyaya, haber sitelerine, e-postaya, internet arama motorlarına ya da insanları tasaya sürükleyen sınırsız akışlara” bağlanılmayacağını taahhüt ediyor.

Light PhoneLight Phone aygıtlarının satışının arttığını söylüyor

Şirket, 2021’in en kârlı yılı olduğunu, satışlarının 2020’ye kıyasla yüzde 150 arttığını söylüyor. Üstelik Light Phone telefonları öbür akılsız telefonlardan daha kıymetli. meblağları 99 dolardan başlıyor.

Şirketin kurucularından Kaiwei Tang, aygıtı evvel ikinci telefon olarak tasarladıklarını anlatıyor. Örneğin hafta sonunda akıllı telefonunu bir kenara bırakmak isteyen kullanıcıların kullanımı için. Ancak artık cep telefonlarını alanların yarısının, onu temel telefonları olarak kullandığını söylüyor.

Kaiwei TangKaiwei Tang epeyce fazla insanın akıllı cep telefonları tarafınca yönetildiğini söylüyor

Tang “Uzaylılar dünyaya gelse, cep telefonunun insanları denetim altında tutan bir üst canlı tipi olduğunu düşünebilir” diyor ve ekliyor:

“Ve bu burada durmayacak. Daha da berbatlaşacak. Tüketiciler bir şeylerin yanlış olduğunu fark etmeye başlıyor ve biz de seçenek sunmak istiyoruz.”

• Google Android uygulamaların kullanıcı davranışı izlemesini kısıtlayacak
  • Global çip krizi: ABD şirketlerinin yarı iletken stoku azalıyor
Bir diğer şaşırtan şey de Tang’ın verdiği bilgiye göre, bu telefonları kullananların temel olarak 25-35 yaş kümesi olması. Tang müşterilerinin fazlaca daha ileri yaşta olmasını beklediğini anlatıyor.

Oxford Üniversitesi’nden Teknoloji uzmanı Profesör Sandra Wachter kimilerimizin daha sıradan cep telefonlarına dönmek istemesinin fazlaca anlaşılır bir şey olduğunu düşünüyor:

“Şu anda akıllı bir telefonun telefon etme ve ileti yollamasının artık yan özellikler haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Akıllı telefonunuz sizin vakit geçirme aracınız, haber alma, seyahat etme, günlük işlerinizi organize etme, bilmediğiniz şeyleri öğrenme aracınız ve cüzdanınız.”

Wachter akıllı telefonların bildirimler, güncellemeler, son dakika haberleri ile daima olarak “dikkatinizi çekmek” istediğini ve daima günlük hayatınızın içine sızdığını ekliyor ve “Bu sizi daima huzursuz hatta huzursuz edebilir. Bu hayli fazla gelebilir” diyor.

Sandra WachterProfesör Sandra Wachter kimilerimizin akıllı telefonları fazla müdahaleci bulmasının anlaşılır olduğunu söylüyor

Profesör Wachter “Bazılarımızın artık daha sıradan teknolojilere yönelmesi ve akılsız telefonlar ile hayatlarını daha sıradanleştirebileceklerini düşünmesi epey olağan. Bu bize tek bir hususa tam olarak odaklanma ve epeyce daha konsantre halde çalışmak için gereksinim duyduğumuz vakti sağlayabilir. Hatta insanların telaşlarını azaltabilir. Araştırmalar hayli fazla seçeneğin mutsuzluk ve çok heyecan durumu yaratabildiğini ortaya koyuyor” diye ekliyor.

Londra’da akılsız telefonuyla keyifli genç Robin West ise biroldukça kişinin niye kendisinin bu biçimde bir telefonu tercih ettiğini anlayamadığını söylüyor. “Herkes bunun süreksiz bir şey olacağını düşünüyor, ne vakit akıllı telefon alacağını sorup duruyorlar” diyor.

Bu habere Yeni Teknoloji İktisadı serisinin editörü Will Smale de katkıda bulundu.