Aksa Güç Gürcistan’dan elektrik ithal edecek

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Aksa Güç Gürcistan’dan elektrik ithal edecek Aksa Güç Üretim A.Ş’nin yüzde 100 oranındaki bağlı iştiraki Aksa Aksen Güç Ticareti A.Ş.’nin komşu ülkelerle güç ticareti faaliyetleri kapsamında, Gürcistan’dan 13 Eylül 2021-30 Eylül 2021 tarihleri içinde 230 MW kapasiteye kadar elektrik gücü ithalatı yapmak gayesiyle TEİAŞ ve EPDK’ya yapılan müracaat onaylandı. İthalat 13 Eylül itibariyle başladı.

Gürcistan, elektrik üretiminin neredeyse yarısını doğalgazdan sağlarken yüzde 30’unu nükleerden sağlıyor.

Türkiye’nin elektrik tüketimi ise Ağustos’ta geçen yılın tıpkı ayına bakılırsa yüzde 12,19 artarak 32 milyar 123 milyon 478 bin kilovatsaat olmuştu.

Türkiye’de geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 1 milyar 148 milyon 473 bin kilovatsaatle 4 Ağustos’ta, en düşük tüketim ise 901 milyon 797 bin kilovatsaatle 15 Ağustos’ta gerçekleşti.

Elektrik tüketimi, Ağustos’ta geçen yılın birebir ayına bakılırsa yüzde 12,19 artarak 32 milyar 123 milyon 478 bin kilovatsaate yükselirken, üretim de yüzde 12,85 artarak 32 milyar 366 milyon 620 bin kilovatsaat oldu.

Elektrik ihracatı yüzde 187 arttı

Türkiye’nin elektrik ithalatı, bu vakitte geçen yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 85,89 artarak 105 milyon 961 bin kilovatsaatten 196 milyon 977 bin kilovatsaate yükseldi.

Kelam konusu ayda, elektrik ihracatı ise yüzde 187 artarak 440 milyon 68 bin kilovatsaat olurken geçen yılın Ağustos ayında 152 milyon 927 bin kilovatsaat elektrik ihracatı yapılmıştı.

Türkiye’nin elektrik tüketiminde geçen ay iki sefer rekor tazelenerek evvel 3 Ağustos’ta akabinde 4 Ağustos’ta elektrik tüketim rekorları kırılmıştı.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, iklim değişikliğine işaret ederek, Türkiye genelinde kuraklık niçiniyle hidroelektrik santrallerindeki üretimin azaldığına dikkati çekmişti.