Batı’dan Ukrayna’ya savaşın seyrini değiştirecek yardım: Birinci kere bu biçimde bir silah verildi

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Batı’dan Ukrayna’ya savaşın seyrini değiştirecek yardım: Birinci kere bu biçimde bir silah verildi Amerika, Ukrayna’ya silah sevkiyatını hızlandırmaya ve 800 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketini devreye sokmaya hazırlanıyor. Bu sefer gönderilecek silahlar içinde yalnızca Javelin üzere anti-tank silahların değil ağır topların da olması bekleniyor.

ABD Lideri Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Polonya, Japonya ve İtalya önderleri ile 1.5 saat görüntü konferans görüşmesi yaptı. Başkanlar Ukrayna’ya daha fazla topçu sınıfı silah gönderme kelamı verdi.

BİRİNCİ SAVAŞ UÇAĞI SEVKİYATI

Öte yandan Pentagon’dan yapılan bir açıklamada birinci sefer Ukrayna’ya savaş uçağı da gönderildiği duyuruldu. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü John Kirby, kimi ülkelerin Ukrayna’ya savaş uçağı verdiğini, ABD’nin ise bu ülke için uçak modülleri tedarik ettiğini deklare etti.

Ukrayna daha evvel eski Doğu Bloku ülkelerinden Sovyet devrinden kalma Mig savaş uçaklarını göndermelerini istemiş, Polonya uçakları ABD’ye teslim etmeyi önermişti. Batının silah sevkiyatını arttırması Rusya’nın da yansısına niye oluyor.

RUSYA’DAN SERT REAKSİYON

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Silah sevkiyatının hacminin artması, Batı’nın Kiev rejimini ‘son Ukraynalıya kadar’ savaşmaya kışkırtma niyetini gösteriyor” dedi.