Dijital teknolojiler 10 yılda Türkiye’de 3,1 milyon yeni iş yaratacak

Barcali

Active member
Dijital teknolojiler 10 yılda Türkiye’de 3,1 milyon yeni iş yaratacak Dünya ekonomilerinden şirket ve kurumlara kadar hedeflenen verimlilik artışının altın anahtarını sunan dijital dönüşüm, işgücünü de tesiri altına aldı. 2030’a kadar iktisatların verimlilik artışının yüzde 60’ını sağlaması beklenen otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojiler işgücünde dönüşüm rüzgarı estiriyor. McKinsey tarafınca gerçekleştirilen araştırma, otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerin Türkiye’de fazlaca sayıda bölümde dönüşüm yaratarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde 3,1 milyon yeni iş yaratacağını, 2030’a kadar ise, otomasyon ve dijitalleşmenin tesiriyle 7,6 milyon işin yok olacağını gösteriyor. Araştırmaya göre 8,9 milyon işin dijitalleşmesiyle bir arada yapay zeka ve bilgi bilimi üzere alanların tesirini hissettirdiği geleceğin meslekleriyle 1,8 milyon yeni işin ortaya çıkması bekleniyor.

Türkiye’nin işgücünde dönüşüm rüzgarını ardına alabilmesinin yolunun otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerden geçtiğini belirten Miuul CEO’su Vahit Keskin, “World Economic Forum tarafınca yapılan araştırma, şirketlerin yüzde 50’sinin iş süreçlerinin otomasyonunu, yüzde 80’den çoksının ise dijitalleşme adımlarını hızlandıracağını ortaya koyuyor. Dünya genelinde 2025 yılına kadar data analistleri, yapay zeka ve makine öğrenmesi uzmanları, yazılım ve uygulama geliştiriciler ve objelerin interneti uzmanlarının birinci sıralarda yer aldığı 97 milyon yeni işin ortaya çıkması bekleniyor. Türkiye’nin işgücünde yetenek dönüşümünün sağlanabilmesi için yeni yetkinliklerin geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

TÜRKİYE’Yİ GELECEĞİN MESLEKLERİNE HAZIRLIYOR

“Miuul’da Türkçe içeriklerle geliştirdiğimiz meslek seyahati programlarımızla öbür eğitim programlarından ayrışıyoruz. Kullanıcılarımızla sırf teorik bilgiler paylaşmıyor, farklı kesimlerin projelerinden örnekler ve mentor takviyesi sunarak tahlil iştiraki kuruyoruz. Türkiye’nin yanı sıra İsveç ve İspanya’daki fizikî ofislerimiz ve ABD’de yer alan sanal ofisimizle global ölçekte faaliyet gösteriyoruz. Bu yılın 2. çeyreğinde almayı hedeflediğimiz 5 milyon dolar yatırımla online eğitim kesiminde ses getirmeyi amaçlıyoruz. Eğitim programlarımızın yanı sıra düzenlediğimiz online etkinliklerle Türkiye’de bu alandaki istihdam probleminin tahliline yönelik adımlar atıyoruz. 31 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz son etkinliğimizde geleceğin meslekleri konusunu ve bu tarafta atılması gereken adımları masaya yatırdık”

UZMANLIK ODAKLI YAKLAŞIM SUNUYOR

Başta yapay zeka, metaverse, blokzincir olmak üzere data bilimi ve yazılım teknolojilerinin alanına giren epey sayıda eğitim programı geliştirdiklerini kaydeden Miuul CEO’su Vahit Keskin, “Eğitmen takımımızla bu vakte kadar 200 binin üzerinde kullanıcıyı geleceğin mesleklerine hazırladık. Eğitim programlarımızı farklı alt başlıklarda çeşitlendirerek uzmanlık odaklı bir yaklaşım sunuyoruz. Örneğin data analistinin sahip olması gereken temel yetkinlikleri Veri Analyst Path, maharet odaklı yetkinlikleri Veri Scientist Path, mühendislik uzmanlığını Veri Engineer Path programımızda buluşturuyoruz. Yapay zeka mühendisliği, makine öğrenmesi mühendisliği ve blokzincir geliştiriciliği üzere alanlarda verdiğimiz eğitimlerle çeşitli meslek imkanları yaratıyoruz” diye belirtti.

UZMAN EĞİTMEN VE GÜÇLÜ KURUM İŞ BİRLİĞİ