Ek tercih üniversite kayıtları başladı: Üniversite kayıt dokümanları neler?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Ek tercih üniversite kayıtları başladı: Üniversite kayıt dokümanları neler? Ek tercih üniversite sonuçlarının açıklanmasının akabinde kayıt süreci bugün itibariyle başlıyor. Ek tercih üniversite kayıtları 26-30 Eylül tarihleri içinde yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 25-28 Eylül tarihleri içinde yapılacak. Her üniversite kayıt için farklı ek evraklar isteyebiliyor lakin gereken ana evraklar ÖSYM tarafınca belirtildi.

Eğitim hayatına bir üniversitenin programında devam edecek olan öğrenciler kayıt için gerekli dokümanları topluyor. ÖSYM üniversite kayıtlarında gerekli evrakları geçtiğimiz haftalarda yayınladığı kılavuz ile paylaştı.

YKS EK TERCİH KAYITLARI NE VAKİT?

ÖSYM tarafınca yayınlanan YKS ek tercih kılavuzuna nazaran bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt süreçleri üniversiteler tarafınca 26-30 Eylül tarihleri içinde yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 25-28 Eylül 2022 tarihleri içinde gerçekleşecek.

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı yahut onaylı örneği ya da yeni tarihindeki mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt süreçlerinde öğrencinin YÖKSİS bilgi tabanında öteki bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde birebir seviyede örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha evvel kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş fakat alanı diplomasında yahut mezuniyet evrakında belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî doküman (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul ismi olarak, diplomayı düzenleyen merkezin ismi yazılmaktadır.)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafınca talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim fiyatının ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan evvel belirlenip üniversite tarafınca ilan edilecek öteki evrakların aslı yahut üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafınca http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili meseleleri için askerlik şubelerine, kredi konusunda detaylı bilgi için de üniversite rektörlüklerine yahut Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel ayrıntıları de dâhil), Yükseköğretim Konseyi Başkanlığına (YÖK), ÖSYM tarafınca elektronik ortamda iletilecektir.