Eşinin tehdit ettiği bayana karakoldan karşılık: bir daha mi sen geldin?

HoVaRDa

New member
Eşinin tehdit ettiği bayana karakoldan karşılık: bir daha mi sen geldin? Kocaeli’nde yaşayan 38 yaşındaki Emine Sağır, eşinden şiddet gördüğü sebebi öne sürülerek boşanmak istediğini lakin hem eşinden tıpkı vakitte eşinin ailesinden tehdit aldığını söylemiş oldu. Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile de irtibata geçen Sağır, yardım için gittiği karakoldaki polislerin tutumundan yakınırken yetkililerden sesini duymasını istedi.

‘BENİ DİKKATE ALMIYORLAR’

Emine Sağır yaşadıklarını şöyleki anlattı: ‘’Eşim Ferdi Sağır ile 2009 yılında evlendik. Evlendiğimizden beri beni darp ediyor. aslına bakarsan daima şikayetlerim olduğu için artık karakoldaki polisler de beni dikkate almıyor. 4 Aralık Pazar günü eşimin beni darp etmesi üzerine komşularımın yardımı ile karakola gittim. Oradaki polis beni görür görmez resmen dalga geçti.’ bir daha mi sen geldin?’ dedi. En son hadisede sözümü bile gerçek düzgün veremedim.’’

Tehdit edildiğini ve can güvenliğinin olmadığını belirten Sağır, ‘’Pazar akşamı yaşanan hadiseden daha sonra 1 ay kadar meskenden uzaklaştırma sonucu aldırdım. Bu seferde ailesi annesi, babası, kardeşi beni çocuklarımı elimden almakla tehdit ediyor. Psikolojim hayli bozuk, korkuyorum, yardım istiyorum’’ dedi.

Şu anda Ferdi Sağır hakkında uzaklaştırma sonucu olduğunu belirten Emine Sağır, ‘’Boşanma istediğimi söylemiş olduğimde beni kendi ailemi öldürmekle tehdit ediyor. ‘Başka adam mı var?’’ diyerek beni dövüyor. ‘’Aileni öldüreceğim, bakalım sana kim sahip çıkacak?’’ diyor. Eşim daha evvel ailemin meskenini kurşunladı, 2 yıl 4 ay kadar cezası var lakin hala dışarda tutuksuz yargılanıyor. Tutuklanmasını ve cezasını çekmesini istiyorum’’ sözünü kullandı.

Sağır şöyleki devam etti: ‘’Çocuklarımın gereksinimlerini dahi karşılayamıyorum, psikolojim fazlaca bozuk. hiç bir yerden maddi gelirim yok. Bana ve çocuklarıma yardım edilmesini istiyorum. Eşimin ailesi de korkuyor. Kendi anne babasına da şiddet uyguladı gözümün önünde. Beni, çocuklarımı benden almakla tehdit ediyorlar.’’

‘UZAKLAŞTIRMA KARARI SIRF BİR KAĞIT KESİMİNDEN İBARET DEĞİLDİR’

Konu ile ilgili bağlantıya geçtiğimiz Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Melek Lider, ‘’Emine Sağır, boşanma basamağında olduğu erkek tarafınca şiddet görüyor, mevtle, yüzüne kezzap atmakla tehdit ediliyor. Daha evvel de tekraren şikayetçi olmuş. Tutuklanıp, kısa mühlet daha sonra özgür bırakılan fail uzaklaştırma sonucuna karşın Emine’yi ve ailesini öldürmekle tehdit ediyor. Bu kararların faal uygulanması şart’’ dedi.

Önder kelamlarını şöyleki tamamladı: “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizler 6284 sayılı muhafaza kanununun tam ve aktif uygulanması için gayret veriyoruz. Uzaklaştırma sonucu, sadece bir kağıt kesiminden ibaret değildir. Kamu nazaranvlileri gerekeni yapmıyor, failler cüret buluyor. Bu ihmaller kararı bayanlar hayattan koparılıyor. Bayanlar haklarını biliyor, yaşamak için her şeyi yapıyor. Bu kararların aktif uygulanması demek, Emine’nin ve daha kaç bayan arkadaşımızın bu şiddetten, mevt tehditlerinden uzak bir hayat sürebilmesi demek.”