Filiz Ceritoğlu Sengel: Bayan Siyasetleri Siyaset Üstüdür

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Filiz Ceritoğlu Sengel: Bayan Siyasetleri Siyaset Üstüdür
25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Gayret Günü kapsamında İzmit Belediyesi tarafınca Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu başkanlığında Aile İçi Şiddet Acil Yardım Çizgisi İmza Protokolü ve Aile İçi Şiddeti Tedbire Çalıştayı düzenlendi.

Aile İçi Şiddet Acil Yardım Çizgisi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Bayan İstihdamı ve Bayana Yönelik Şiddetle Çaba, Bayan Siyasetleri ve Bayan Çalışmalarıyla ilgili âlâ uygulama örneklerinin de incelendiği çalıştaya Efes Selçuk Belediye Lideri Filiz Ceritoğlu Sengel de katıldı.

Türkiye’de alınan her sonucunhanımın ekonomik olarak daha güç duruma düşmesi ve eğitim alanlarının daralması üzerine kurulduğunu belirten Lider Sengel; “4+4+4 eğitim sistemi kız çocuklarını okullardan alan bir sistem. Köylerin kapanmasına bağlı taşımalı eğitime geçiş, mahalleye dönüşen köyler kararında o köylerdeki okulların kapanması niçiniyle bir ailenin içerisinde şayet birden çok çocuk var ise taşıma bedeli karşılanmadığı için kız çocuklarını okula göndermeme sonucu aldılar” dedi.

PROTOKOL BELEDİYELER İÇİN SORUMLULUKTUR

Konuşmasında TKDF Lideri Canan Güllü’ye fazlaca teşekkür eden Lider Sengel; “ Sayın Canan Güllü bayana yönelik şiddet sıkıntısının yerelden çözülebileceğini bildiği için bize el verdi. Aile İçi Şiddet Acil Yardım Çizgisi Protokolü’nü imzaladık. Şu anda bu protokollerle sonuca gidiyoruz. Canan Güllü’ye Bayana Yönelik Şiddet ile İlgili Acil Yardım Protokolü’nü kaç belediye ile imzaladıklarını sordum. Canan Hanım imzalanan protokollerin her belediye için başka bir sorumluluk olduğunu, imzalanan protokolle ilgili art planda bir yapılanma kurularak, kâfi işçinin sağlanarak her telefon çaldığında karşılık verilecek hale gelinmesinin temel değerli olduğunu söylemiş oldu. Bu da bize gösteriyor ki imzalanan bu protokoller, bayana yönelik şiddeti önlemek için –mış üzere davranmaktan öte bir şey. Yani yapılan her iş, bayana dair üretilebilecek tüm siyasetler siyaset üstüdür” dedi.

ŞİDDET GÖREN BAYANLAR YALNIZ DEĞİLDİR

TKDF Lideri Canan Güllü Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sebebiyle yerelden siyaset üretilmesine karar verdiklerini belirterek; “ Bir taraftan mahallî idarelerle Acil Yardım Sınırı Protokollerini imzalarken öteki taraftan özel dalın de yereldeki bayan mağduriyetini gidermesi ismine çalışmalar yaptık. Bu çalıştayla hem bu protokolü imzalayan tıpkı vakitte imzalayacak olan belediyelerle yeni bir sureci başlatmak istiyoruz. Diyoruz ki;

Türkiye’de şiddet bayanların bahtı değildir. Ve şiddet bakılırsan bayanlar yalnız değillerdir. Şiddetsiz bir toplum, bir belde, bir mahalle kurabiliriz. Karar sistemlerinde bayan olduğunda neler yapılabileceğine ben İzmit’te, Efes Selçuk’ta, Safranbolu’da gördüm. Bundan daha sonra yalnızca yerelin ilçe belediyelerinde değil büyükşehir belediyelerinde, parlamentoda bayanların olması ismine da bütün uğraşımızla çalışacağımızın da kelamını veriyoruz” dedi.

Bayana yönelik şiddetin önüne geçmenin siyaset üstü bir efor gerektirdiğini belirten İzmit Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet; “ Bayan siyasetini yerelden başlayarak genele hakikat yükseltmemizin tek yolu bayanların hangi görüşte hangi fikirde olursa olsun bir ortada durmayı başarmasından geçtiğini düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı