Hem ‘Siz doyurun’ diyor, tıpkı vakitte engelliyorlar

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Hem ‘Siz doyurun’ diyor, tıpkı vakitte engelliyorlar Eskişehir’de salgın devrinde Büyükşehir Belediyesi ile Odunpazarı Belediyesi’nin fakirlere sıcak yemek dağıtımı için kurduğu aşevlerinin hesaplarına el koyan AKP iktidarı, artık de belediyelerin her türlü yardım için bağış toplamasını yasakladı.

CHP’li Odunpazarı Belediyesi Ramazan ayı ve pandemi şartları niçiniyle güç durumda olan muhtaçlık sahibi vatandaşlara yardım için Mayıs ayı başında, 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu mucibince yönetim ismine bağış hesabı açılması için Eskişehir Valiliği’ne başvurdu.

Başvuruyu reddeden Valilik, Odunpazarı Belediyesi’ne gönderdiği yazıda İçişleri Bakanlığı’nın pandemi önlemleri kapsamında yayınlanan genelgelerini münasebet gösterdi. Belediyeye gönderilen resmi yazıda, “İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların temel gereksinimlerinin karşılanması süreci ‘Vefa Uyum Grubu’ tarafınca yönetilecek olup, bu kümenin sonucu, nazaranvlendirmesi, uyumu olmadan hiç bir kurum, kuruluş, SKT tarafınca yardım talebi gerçekleştirilmeyecektir” denildi.

Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt

KURT: YASAL VAZİFEMİ ENGELLEYEMEZSİNİZ

CHP’li Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt, yardım toplama talebine Eskişehir Valiliğinin ‘red’ sonucunı ve bu sonucuna münasebet gösterdiği İçişleri Bakanlığı’nın genelgelerinin iptali için Eskişehir Yönetim Mahkemesi’nde dava açtı. Kurt, “Yönetimimdeki bölgede fakirlere yardım götürmek benim yasal hakkım ve nazaranvim. yıllardır yaptığımız bu nazaranvi artık yapmam engellenmek isteniyor. halbuki bağış toplamak belediyeler için yalnızca bir yetki değil, hem de kanunla verilmiş bir haktır. Herkes yardım yapabilir ancak CHP’li belediyeler yapamaz deniyor! Bu akıl almaz sonucun iptali için mahkemeye başvurduk. Alınacak sonucun tüm Türkiye’de halkçı belediyelerin yoksula fukaraya yardımının önünü açacağına inanıyorum” dedi.

ÇAKIRÖZER: HEM DOYURUN DİYORLAR, HEM YASAKLIYORLAR

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de belediyelerinin yardım hedefli bağış hesaplarına getirilen yasaklamaya reaksiyon göstererek şunları söylemiş oldu:

– Bir yanda ekonomik buhran, bir yanda pandemi belası niçiniyle vatandaşlarımız büyük ekonomik kahırlar, yoksulluk içine düştü. Bu iktidarın tek kaygısı ise CHP’li belediyeleri çalıştırmamak. Evvel belediyelerimizin aşevi hesaplarını resmen gasp ettiler. Artık de yasal hakkını kullanmak isteyen belediyelerimize her türlü yardım maksatlı bağış hesabı açamazsın diyorlar.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer

– Bir yanda ‘Açları da siz doyuruverin’ diyen siz değil misiniz? bu biçimde bırakın belediyelerimiz hayırsever yurttaşlarımız ile birlikte gereksinim sahibi yurttaşlarımızın yanında olsun. Yardımın iktidarı muhalefeti olmaz. Şu güç devirde yoksul fukara için kim ne yardım yapabiliyorsa önünü değil engellemek, tam bilakis sonuna kadar açmak lazım.

ZARARIN SORUMLUSU SİZ OLURSUNUZ

– Odunpazarı meselade olduğu üzere belediyelerimizin yardım yapmasına müsaade verilmemesi niçiniyle, gereksinim sahibi vatandaşlarımıza yönelik temel hizmetler engellenmiş olacak. Ve insan hayatını etkileyecek nitelikte telafisi mümkün olmayan ziyanlara sebep olunacaktır. Bu zararın vebali siyasi münasebetlerle bu saçma yasağı getirenlerin olacaktır.