iPhone’lar ve Mac’ler İçin iOS 15.4 ve macOS Monterey 12.3 güncellemeleri yayımlandı!

Barcali

Active member
iPhone’lar ve Mac’ler İçin iOS 15.4 ve macOS Monterey 12.3 güncellemeleri yayımlandı! Webtekno’nun haberine göre, Beta testi sürecinin akabinde iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 kullanıma sunuldu.

Yeni güncellemeler ile bir arada ‘Evrensel Kontrol’, maske takarken Face ID kullanma dayanağı, yeni emoji ve daha fazlası üzere dikkate kıymet yeni özellikler geldi. tıpkı vakitte bir yeni güncelleme de macOS’a geldi. Üniversal Denetim yardımıyla Mac bilgisayarlar üzerinden direkt iPad’i denetim etmek mümkün, üstelik iki aygıt içinde evrak transferi da yapılabiliyor.

Bu özelliği kullanmak için Mac bilgisayarınızı 12.3 sürümüne, iPad’inizi ise 15.4 sürümüne güncellemeniz kâfi, Kozmik Kontrol otomatik olarak etkin hale geliyor.

İŞTE YENİ ÖZELLİK VE GÜNCELLEMELER

• Maske ile Face ID: iOS 15.4, iPhone’nunuzun yüzünüzde maske varken bile sizi tanımasına imkan sağlıyor. Bu yeni özelliği kullanmak için güncellemenin yüklenmesinin akabinde yüzünüzde bir maske ile yeni bir Face ID ayarı yapmanız gerekiyor. Maske ile Face ID özelliği iPhone 12 küçük, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max and the iPhone 13 küçük, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max için geçerli.
  • Yeni emojiler: iOS 15.4 37 farklı yeni emojiyi de kapsıyor. Bu yeni emojilerin, emoji 14.0 koleksiyonun bir modülü olduğu söz ediliyor.
  • Üniversal Denetim: iPadOS 15.4 ve macOS 12.3, uzun vakittir beklenen Üniversal Denetim özelliği için resmi olarak dayanak getiriyor. Üniversal Denetim, aşina olmayanlar için tek bir fare ve klavye kullanarak birden çok iPad ve Mac’i denetim etmenize müsaade vererek Apple ekosisteminin entegrasyonunu daha da derinleştiriyor.
  • Kısayol otomasyonları: iOS 15.4 ve iPadOS 15.4, art planda başlık bildirimi gerektirmeden şahsi Otomasyonları çalıştırma takviyesi ekliyor. Yeni bir geçiş, şahsi Otomasyonlar için bildirimleri kapatmanıza imkan tanıyor.
  • iPhone’u temassız bir ödeme sistemine dönüştüren “Tap to Pay” özelliğinin geçtiğimiz aylardaki resmi duyurusunun akabinde, iOS 15.4 bu özelliği aktifleştirmek için API’yi içeriyor. Üçüncü taraf uygulamalar tarafınca desteklenmesinin akabinde bu özellik, işletmelerin iPhone’ları kullanarak NFC, Apple Hisse ve daha fazlasını kullanarak temassız ödemeleri kabul etmesine imkan tanıyacak.
  • Yeni Siri Sesi: iOS 15.4, Amerikan opsiyonunu kullanan kullanıcılar için yeni bir ses seçeneği içeriyor. LGBTQ+ topluluğunun bir üyesi tarafınca kaydedilen bu yeni Siri sesi, kullanıcılara yeni bir ses seçeneği sunuyor.
  • iCloud ayarlarında yeni Özel E-posta Tesir Alanı Kullanıcı Arayüzü
  • Apple Cüzdan widget’ı
  • Anahtar zinciri parolalarına notlar ekleme
  • Kilidi açmadan Apple Hisse’yi açarken yeni yetkilendirme ekranı
  • Büyüteç uygulamasında kamera seçebilme
  • İşletim sistemi ve Share Sheet genelinde daha derin SharePlay entegrasyonu
MACOS MONTEREY 12.3 GÜNCELLEMESİ İLE GELEN YENİLİKLER

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 güncellemelerinin haricinde bir yeni güncelleme de macOS Monterey 12.3 oldu. Bu, macOS Monterey işletim sisteminin üçüncü büyük güncellemesi olma özelliğini taşıyor.

• Üniversal Denetim (beta): Kozmik Denetim, iPad ve Mac’te tek bir fare ve klavye kullanmanıza imkan tanıyor.
  • Mekansal Ses: M1 çipli Mac bilgisayarlarda desteklenen AirPod’larla Müzik’te dinamik baş takibi. Kapalı, Sabit ve Head Tracked için özelleştirilebilir uzamsal ses ayarları, M1 çipli Mac bilgisayarlarda desteklenen AirPod’larla artık Denetim Merkezi’nde yer alıyor.
  • Yeni emojiler: Yüzler, el hareketleri ve konut eşyaları dahil olmak üzere yeni bir emoji klavyesi. birebir vakitte artık el sıkışma emojisinde her el için başka cilt tonları da seçebiliyorsunuz.
  • Yeni Siri sesi
  • Podcast’ler uygulaması dönemler, oynatılan, oynatılmayan, kaydedilen yahut indirilen kısımlar için kısım filtresi
  • Safari web sayfası çevirisi için İtalyanca ve Çince takviye
  • Kısayollar artık Hatırlatıcılarla etiket eklemeyi, kaldırmayı yahut sorgulamayı destekliyor.
  • Kaydedilen şifreler artık kendi notlarınızı içeriyor.
  • Pil kapasitesinin doğruluğu artırıldı.