İstanbul’da kurallara uymayan kamyonculara müzikli protesto

KesikÇayır

New member
İstanbul’da kurallara uymayan kamyonculara müzikli protesto İstanbul Zekeriyaköy’de yaşayan Müzisyen Alpay Şalt çalgılı çengili protesto yaptı.

Oturduğu bölgede Varyant Yokuşu’nda ‘kamyon giremez’ tabelası bulunmasına karşın kamyonların kurallara uymamasını yol ortasında davul çalarak reaksiyon gösterdi.

Sabah saatlerinden itibaren tabelanın önüne gelen Şalt, davul çalarken yoldan geçen kamyonlara ‘kamyon giremez’ tabelasını gösterdi.

Bu vakte kadar bu süreci biroldukça kuruma şikayet ettiğini söyleyen müzisyen hedefinin farkındalık yaratmak olduğunu belirtti.

“TABELA GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Yaptığı şikayetler daha sonrasında tabelanın asıldığını söyleyen Alpay Şalt, “35 yıllık bateristim ve Zekeriya köyde oturuyorum. Son iki yıldır burada fecî bir kamyon gürültüsü oluştu. Gürültüye gelip baktığımda burada bir kamyon giremez tabelası gördüm. Fakat buradan günde 50-60 tane kamyon geçiyor. Hatta kimi vakit tır bile geçtiği oluyor. Gerekli yerlere yazıları yazdım. Bu alanda kontrol yapılması ve EDS takılmasını istedim.

Benim şikâyetlerim üzerine bu yolun başına bir tabela daha asıldı. Lakin herkes o tabelayı da görmezden geliyor ve yola devam ediyor. Burası ölümlü kazaların olduğu dik ve dar bir yokuş. Burada esasen kamyonların hareket kabiliyetleri fazlaca az ve kamyonlar yokuşu çıkmakta epey zorlanıyor. Bilhassa de kamyon çıkarken çıkardığı ses bizi rahatsız ediyor”
dedi.

“EĞLENMELİ MİYİM YOKSA AĞLAMALI MIYIM”

Ekipmanlarının önüne de birebir tabelayı koyduğunu söyleyen Şalt, “Gerekli tüm yerlere yazılarımı yazdım. Fakat kimse bir şey yapamadı. Ben de kamyonlar tahminen tabelayı okuyamıyorlardır diye. Davulumla aksiyon yapmaya karar verdim. Hatta davulun önüne de kamyon giremez tabelası koydum. Geçen kamyonculara tabelaları gösteriyorum. Onlar da korna çalıp geçiyorlar. Biz de bu biçimde eğleniyoruz. Eğlenmeli miyim yoksa ağlamalı mıyım bilmiyorum. Farkındalığı yarattık diye düşünüyorum. Trafik polisi geldi. Zira ben tekraren aramama karşın kimse gelmemişti. Demek ki bu biçimde davul çalmam gerekiyormuş” diye konuştu.

GÜRÜLTÜDEN DURAMIYORUM”

Zekeriyaköy Varyant Yokuşu başında oturan Alessandra Skonyamilo ise “Kamyon giremez tabelası bulunmasına karşın kamyonlar geçiyor buradan. Ben de fazlaca şikâyetçiyim. Konutta oturduğumda gürültüden duramıyorum. Bugün de çamaşırları asıyordum. Müzik sesini duyar duymaz bir şeyler oluyor diye çıktım” tabirlerini kullandı.