Josep Borrell, Türkiye’nin Ukrayna- Rusya savaşında ortaya koyduğu tavrı takdir etti

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Josep Borrell, Türkiye’nin Ukrayna- Rusya savaşında ortaya koyduğu tavrı takdir etti Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Frankfurter Allgemeine gazetesine açıklamalarda bulundu.

Ukrayna savaşında ülkü arabulucuların Türkiye yahut Birleşmiş Milletler (BM) olduğuna işaret eden Borrell, “Bu süreçte Türkiye çok güzel bir iş çıkarıyor. İki tarafla da düzgün bağlantıları var ancak arabuluculuk konusunda elbette en düzgünü BM’nin devreye girmesidir.” dedi.

AB’nin orta bulucu olamayacağının altını çizen Borrell, “Biz olamayız. Rusya bizi, biz de Rusya’yı arabulucu olarak kabul etmeyiz. Çin de olmaz zira onlar da Ruslardan yana bir tutum sergiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA’YA DAHA FAZLA DESTEK

Borrell, AB’nin Ukrayna’nın savaşı kazanması amacı için şimdiye kadar yaptığının daha fazlasını yapacağının altını çizerek, şunları söylemiş oldu:

“Ukrayna’ya silah tedarik etmek, Rusya iktisadını zayıflatmak, Rusya’yı milletlerarası alanda izole etmek üzere. Ukrayna’ya ne kadar hayli silah sağlarsanız, savaşın o kadar uzun süreceğini ve Ukraynalıların acısının da o kadar artacağını söyleyenleri anlamıyorum. Avrupa’da bile bu görüşte olanlar var. Bu insanlara soruyorum; bu savaşın nasıl bittiği ehemmiyet taşımıyor mu? Ukraynalılar teslim olsun, diz mi çöksün? Ruslar tarafınca paramparça mı edilsinler? İstenen bu mudur? Bu beşerler, şayet silah teslim edilmezse savaşın da biteceğini söylüyor lakin pekala ya daha sonra?

Bakın, savaşlar müzakere ile biter lakin müzakere masasına kuvvetli bir pozisyonda oturabilirsiniz ve şimdiki yapılmaya çalışılan da Ukraynalıları bu pozisyona getirmeye çalışmak. Bu mevzuyu perşembe günü Weissensee’de-Almanya’nın şu anda başkanlığını yürüttüğü- G-7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda da tartışacağız.”

HERKESE UYAN BİR TAHLİLE MUHTAÇLIĞIMIZ VAR

Geçmişte aşikâr konularda büsbütün Rusya’ya güvenecek kadar saf oldukları değerlendirmesinde bulunan Borrell, “Örneğin Almanya’da rastgele bir LNG terminali dahi yoktu. Geçmişte, şimdilerde düzeltmemiz gereken bir yanılgı işlediğimizi kabul etmeliyiz. İdame süreci, biraz daha uzun sürecek lakin Rus gazından kurtulacağız.” açıklamasında bulundu.

Borrell, AB’deki hiç kimsenin Rusya kaynaklı doğal gaz ve petrol arzını bir gecede durduramayacağına işaret ederek, “Macaristan üzere ülkeler, ‘petrol tankerleri için farklı bir kıyı şeridim ve boru çizgim yok’ derken mantıklı objektif sebeplere sahip. Bu niçinle herkese uyan bir tahlile gereksinimimiz var.” dedi.

Borrell, son olarak AB’nin Sahel Bölgesi’nde Mali Silahlı Kuvvetlerini eğitme vazifesinin iptal edilmesiyle ilgili şunları kaydetti:

“Sahel’de terörizm, kabahat, çoban-çiftçi hengamesi, etnik köken ve yapay hudut karmaşalarıyla uğraşıyoruz. Burada temel ileti şu oldu; bunu Leopard tankları göndererek çözemezsiniz. Bu hem sivil tıpkı vakitte askeri bir gayret. Oradaki savaşı, barışı kazanmazsanız asla bitiremezsiniz. Bu sürecin kuvvetli siyasi ve toplumsal bileşenleri var.”