Kamerun Futbol Federasyonu’ndan Billong ve Aboubakar açıklaması

tesbih

New member
Kamerun Futbol Federasyonu’ndan Billong ve Aboubakar açıklaması Kamerun Futbol Federasyonu, geçtiğimiz dönemi Beşiktaş’ta geçiren Vincent Aboubakar ve Hatayspor’da forma giyen Jean-Claude Billong ile ilgili yayılan şike savlarına dair bir açıklamada bulundu. Federasyonun resmi toplumsal medya hesabından yayınlanan metinde, argümanlar “saçma sapan bir ima” olarak tanımlandı.

Açıklama şöyle:

Federasyon, oyunculara yöneltilen ve hiç bir kanıta dayanmayan bu suçlamaların zayıflığı, kolaylığı ve boşluğu karşısında zahmetten çıkıyor. Aboubakar ve Billong, davranışları ve etik bedelleriyle örnek olan iki ‘yılmaz aslan’dır.

Bu bağlamda Federasyon, iki ulusal oyuncuya büsbütün güvenmekte ve amaç oldukları bu durumda onlara tüm dayanağını vermektedir. Ek olarak Ulusal Kadro’nun oyuncu seçimleri, rastgele bir müdahale olmaksızın antrenörün sorumluluğundadır. Bu seçim, sadece alandaki performansa bağlı olarak yapılmaktadır.”

NE OLMUŞTU?

1 Mayıs 2021 tarihinde oynanan maçta, Beşiktaş müsabakanın birinci yarısını 5-0’lık skorla tamamlamış, gösterdiği performansla reaksiyon çeken Hatayspor stoperi Billong, karşılaşmanın ikinci yarısı başlarken oyundan alınmıştı.

beIN Sports Fransa’da yer alan habere göre, kelam konusu maçta fazlaca makûs bir performans sergileyen ve ekibinin yediği 5’inci golden daha sonra devre içinde oyundan alınan Hataysporlu defans oyuncusu Jean-Claude Billong, tıpkı maçta sakatlığı niçiniyle oynamayan Vincent Aboubakar üzere müsabaka daha sonrasında tenkitlere maruz kalmıştı.

Aboubakar’ın Kamerun ulusal grubuna Billong lehine müdahalede bulunduğu, bunun karşısında şampiyonluk için kritik olan 1 Mayıs’taki Beşiktaş-Hatayspor maçında “cömertlik” aldığı argüman edilmişti. ondan sonrasında Billong, Kamerun Ulusal Takımı’na seçilmiş, Aboubakar da Beşiktaş’tan ayrılmıştı.

“HİÇBİR VAKİT ŞİKEYE BULAŞMADIM”

Billong, kendisini şu sözlerle savunmuştu:

“Türkiye’den gelen haberler beni epey üzüyor. Hatayspor’da olağanüstü bir dönem geçirdim ve Kamerun Ulusal Ekibi’ne davet edildim. Katiyetle belirtmek isterim ki, hiç bir vakit şikeye bulaşmadım, bulaşmayacağım. Ulusal Kadro’ya davet edilmem, Beşiktaş maçından evvel yapılmıştı. Tüm yazışmaların hepsi duruyor. Davet edilme sebebim de Hatayspor’da sergilediğim performanstı. Dürüstlüğümü ve profesyonelliğimi savunacağım üzere, bu sürecin Türkiye’deki bağımsız rastgele bir kurum tarafınca da denetim edilmesini şiddetle tavsiye ediyorum.”

Kamerun Teknik Yöneticisi Antonio Conceiçao ise şunları kaydetmişti:

“Aboubakar ve Billong, epeyce düzgün iki çocuk. Onlar benim oyuncularım ve onları bu haberlere dahi etme teşebbüslerini asla kabul etmiyorum. Ulusal ekip takımını her vakit ben seçerim. Kriterimiz de her vakit yarışmacı, rekabet ve kalite olmuştur. Bundan daha sonra da bu biçimde olacak.”