Kent alarmda! Hadise artışını aşılama da durduramadı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Kent alarmda! Hadise artışını aşılama da durduramadı Aşılamada “mavi” kategoride yer alan Kastamonu’da, corona virüsü hadise sayılarında yaşanan artışın önüne geçilemiyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, vilayetlere ilişkin olay sayılarını deklare etti. Bakan Koca’nın paylaşımında Kastamonu, olay artışlarının en epeyce vilayetler içinde yer aldığı belirtildi. Kastamonu’nun 25 Eylül-1 Ekim içinde 100 bin bireyde görülen olay sayısı 445,83 olurken, 92,73’lük artışla 100 bin şahısta 538,56’ya çıktı.

Yüzde 76 aşılama oranıyla, “mavi” kategoride yer alan Kastamonu’da, corona virüsü hadise sayılarındaki artışın önüne geçilemiyor. Kimi vatandaşlar, hadise artışlarında görülen artışın sebebinin önlemlere uyulmamasından kaynaklandığını söylerken, birtakım vatandaşlar ise aşılamanın değerine dikkat çekti.

“ŞEHRİN İNSANLARININ DİKKAT ETMESİ LAZIM”

Kastamonu’da yaşayan vatandaşların, corona virüsü önlemlerine daha epeyce uyması gerektiğini belirten Kastamonu Üniversitesi öğrencisi Ahmet Ayberk Balta, “İki doz Biontech aşısı oldum. Kentin insanlarının dikkat etmesi lazım, biz öğrenciler olarak aslına bakarsanız corona virüsüne karşı dikkat ediyoruz. Gerekli kurallara uyarak, derste olsun ders dışı olsun epeyce zarurî olmadıkça maskemizi çıkartmıyor, paklık ve toplumsal araya dikkat ediyoruz. Hadise sayısının artış göstermesiyle ilgili, kentin insanlarının kurallara uyması lazım” dedi.

“AŞI, TARİHTE VİRÜSLERE KARŞI SIHHATE KAVUŞTURAN ÇÖZÜMDÜR”

İnsanların aşıdan korkmaları sebebiyle aşı olmadıklarını ve bu sebeple Kastamonu’nun hadise sayısının en epeyce artış görüldüğü vilayetler içinde yer aldığını belirten Amaç Kızı ise, “İki doz Biontech aşısı oldum. Geçmişte de beşerler aşılar yardımıyla sıhhatlerine kavuşmuştur. Bu aşının gerekli olduğunu hissederek aşı oldum. bahsetmiş olduğum üzere aşı, tarihte virüse karşı sizi sağlıklı yapar, maske ve uzaklık üzere etkenlerden daha erken kurtulmanızı sağlar. Bu niçinle insanlara aşı olmalarını tavsiye ederim. Kastamonu’da beşerler aşıdan korktuklarından dolayı vaka sayısının artış gösterdiğini düşünüyorum. Aşı olmaktan korkmayın, tamam aşının tesirleri olabilir lakin ondan sonrasındasında hayatınız daha sağlıklı olur” diye konuştu.

“KURALLARA UYULMADIĞINDAN CORONA OLAYLARI ARTIŞ GÖSTERİYOR”

Corona virüsüne karşı açıklanan kurallara uyulması halinde hadiselerin önüne geçilebileceğini söz eden Kastamonu Üniversitesi öğrencisi Afranur Furkan ise, “Corona virüsü önleyemediğimizi düşünüyorum. Bu bağlamda, daha dikkatli ve daha uzaklıklı olursak corona virüsünün önüne farkındalık ve şuurla geçebileceğimizi düşünüyorum. Ben gereken tedbirin alınmaması ve gereken kurallara uyulmamasından dolayı Kastamonu’da corona virüsü olay sayısının Türkiye’de en çok olan ikinci sırada yer aldığını düşünüyorum. Zira corona virüsü tanımıyor ve bilemiyoruz. Sıhhat Bakanımız ne derse biz, öğrenci olarak ona uymaya çalışıyoruz. ötürüsıyla gerekli önlemlere uyduğumuz vakit tahminen bir şeyleri büsbütün yok etmesek de önüne geçebileceğimizi düşünüyorum. Bu yüzden tahminen biraz daha maske, toplumsal aralık kuralları üzere yönlendirilen kurallara daha dikkat etsek corona virüsünün önüne geçebileceğimizi düşünüyorum” biçiminde konuştu.

“AŞI OLANLAR DA CORONAYA YAKALANIYOR”

Aşı olanların da olmayanların da corona virüsüne yakalandığını öne süren Bağlantı Fakültesi Radyo Televizyon Sinema kısmı öğrencisi Ali Yurtseven ise corona virüsü aşılarının bir safsata olduğunu düşündüğünü söyleyerek, “Ben iki doz aşı oldum fakat aşının büsbütün safsata olduğunu düşünüyorum. Aşı olan da iki sefer corona virüsü geçiriyor. Aşı vurulduğun esnada, devlet biz sorumluluğu üstlenmiyoruz diyor, ben bunu kendim niçin üstleneyim. Koskoca devlet, benim sağlığımın garantisini üstlenemiyor, hal bu biçimdeyken sıhhatin bir garantisi verilmiyor. Ben zorunluluktan dolayı aşı oldum üzere bir durum oldu. Aşıların hepsi farklı bir keder, her iki ucu problemli bir durum” dedi. (İHA)