Petrol Kazakistan kriziyle yükselişine devam etti

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Petrol Kazakistan kriziyle yükselişine devam etti Petrol, hafta ortasında OPEC+’nın üretim artış sonucu almasına karşın Kazakistan ve Libya’da yaşananlar daha sonrası piyasaların petrol arzında sıkışıklık yaşanacağı beklentisi niçiniyle yükselişine devam etti.

New York vadelileri geçtiğimiz 4 seansta toplam yüzde 6 yükselerek 80 dolar civarında süreç görmeye başladı. Ülkede yaşanan karışıklıklar daha sonrası Kazakistan’ın en büyük petrol üreticisi, devasa Tengiz alanındaki üretimin etkilendiğini belirtirken Libya’da yaşanan üretim meseleleri da devam ediyor. Petrol piyasaları yükseliş trendine girerek ilerde arz sıkışıklığı yaşanabileceğinin sinyallerini verdi.

OPEC+ bu hafta yaptığı aylık toplantısında Şubat ayı için günlük 400 bin varillik üretim artışı sonucu almıştı lakin kimi üyelerinin maksatlarını tutturamaması niçiniyle bu sayıya ulaşması güç görünüyor. Libya’da milislerin başlatmış olduğu olaylar petrol üretimine ziyan verirken Rusya’da geçtiğimiz ay üretim sayılarını artırmakta başarısız oldu.

“Finansal piyasaların hakikat ya da yanlış bir biçimde Omikron varyantını süreksiz bir anormallik olarak değerlendirmesi petrolün son birkaç haftadır ralli yapmasına niye oldu” diyen Oanda Asia Pacific Pte Ltd. Kıdemli Analisti Jeffrey Halley “OPEC+’nın üretim artış sonucu almasına karşın Kazakistan’da ve Libya’da yaşananlar boğa beklentisini güçlendirerek yükseliş trendini hızlandırdı” tabirlerini kullandı.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 0,8 artarak 80,07 dolara yükseldi.

Mart vadeli Brent Petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,6 artarak 82,51 dolara yükseldi.