Petrolde yükseliş devam ediyor

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Petrolde yükseliş devam ediyor New York vadelileri yüzde 1,2 yükselirken Brent Petrol OPEC+’nın üretimi artırma planına sadık kalması daha sonrası 80 dolar civarına yerleşerek Kasım sonundan beri en yüksek kıymetine ulaştı.

OPEC+ Salı günü yaptığı aylık toplantısında talebin Omikron varyantına direnmesinin de tesiriyle Şubat ayı için günlük 400 bin varillik üretim artışı sonucu aldı. Birliğin analistleri Pazartesi günü yaptıkları varsayımlarda rakiplerin üretim ölçüsündeki düşüşü de dikkate alarak birinci çeyrekte arz fazlası varsayımlarını geri çekmişlerdi.

“OPEC+ global talebin görünümünün goreceği zararın kısıtlı olacağına dair özgüveni meblağların yükselemesine niye oldu” diyen Oanda Kıdemli Amerika Piyasa Analisti Ed Moya “Rusya-Ukrayna krizi üzere jeopolitik riskler ve İran ile yürütülen nükleer kısıtlama görüşmeleri de fiyatların yükselişini destekliyor” yorumunda bulundu.

Genel olarak OPEC+ için arz-talep istikrarı eskiye nazaran daha âlâ bir görünüme sahip. Birliğin üretimi birtakım üyelerin arz artırma konusunda kuvvetlik çekmesi niçiniyle beklenenden daha az olacak. Rusya geçtiğimiz ay arz artışı gerçekleştiremezken OPEC üyesi Libya’nın en büyük üretim alanının kapanması ve boru sınırında yaşadığı problemlerden dolayı bu haftadan itibaren üretiminin düşmesi bekleniyor. Piyasa yapısının boğa görünümüne sahip olması da arzdaki sıkışıklığın devam edeceğine işaret ediyor.

Rusya başbakan yardımcısı Alexander Novak Rossiya 24 TV kanalına verdiği röportajda düşük hastane oranlarını göz önünde bulundurarak Omikronun yayılımının petrolün talebini etkilemeyeceğini belirtti. ABN Amro Kıdemli Güç Analisti Hans van Cleef ise yaptığı yorumda “Her geçen gün üreticilerin zorlandığı bir ortamda en büyük sorun vaat edilen teorik üretim artırımlarının gerçekleştirilmesi olacak” iddiasında bulundu.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 1,4 artarak 77,16 dolara yükseldi.

Mart vadeli Brent Petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,3 artarak 80,04 dolara yükseldi.