Randevuları iptal edildi: 3. doz karmaşası

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Randevuları iptal edildi: 3. doz karmaşası Türkiye’deki Sinovac Faz 3 gönüllüsü olan epey sayıda yurttaş, üçüncü doz aşı karmaşası ile karşı karşıya. bir müddetdir aşı bekleyen istekli yurttaşlar, evvelki gün sistemde aşı randevularının verilmeye başlandığını gördü ve randevu almaya çalıştı.

Kimi gönüllüler e-Nabız üzerinden aşı randevularını alıp tıpkı gün aşılarını olabilirken kimilerine ise ya hiç randevu verilmedi ya da verilen randevuları sistem üzerinden otomatik iptal edildi.

Prensip Barış Baran: Sinovac Faz 3 çalışmalarına istekli olarak katıldım. Sıhhat çalışanları ve 50 yaş üzeri yurttaşlardan daha sonra Sinovac Faz 3 çalışmalarında istekli olanlar için de 3. dozun açıldığını açıklamalarda gördüm. e-Nabız’a baktığımda aşı kimi gönüllüler için açılmışken benim için açılmamıştı. Bu duruma mana vermeye çalışırken gönüllülerden aşı hakkı tanımlanmış olup süratli olanlar aşılanabilmiş, geriye kalanların ise üçüncü doz aşı hakkı silinmişti.

P.B.: Perşembe günü e-Nabız sisteminde randevum açıldı ama birkaç saat daha sonra sistem kapandı ve aşı hakkınız yoktur yazısı geldi. Şu an öteki arkadaşlar randevu açıldığı vakit aşı olduğu biçimde ben olamıyorum. Yetkili kimseye ulaşamıyorum. Şayet bu keyfi bir uygulama değil de sistemsel bir kusur ise bu daha da trajikomik.

Aykut Uzdiyem: Perşembe günü üçüncü doz aşı hakkımın tanımlandığını gördüm lakin sistem randevu almama müsaade etmiyordu. Çalışmanın yürütücülerinden başvurulamıza karşın hususla ilgili bilgi alamadık. Cuma günü saat 15.00 sıralarında e-Nabız sisteminde randevu alabilir hale geldim. Bu çalışmada yaşadığım deneyimler ışığında aşımı çabucak olmaya karar verdim ve 1 saat içerisinde oldum. Süratli hareket edemeyen istekli arkadaşlarımın yaşadığı duruma fazlaca üzgünüm, bu büyük bir haksızlık. Faz 3 çalışmasına katılanların hepsine bu hak tanınmalıydı.

‘EŞİME VAR, BANA YOK’

M.Ö.:
Bugün (dün) sistem eşime aşı randevusu vermiş, onun haber vermesi üzerine ben de baktım, bana aşı çıkmamıştı. Lakin iki saat daha sonra eşim randevu almak için tekrar girdiğinde aşı hakkının iptal edilmiş olduğunu gördü.

Z.H.: Sonraki güne randevu aldım fakat daha sonradan öğrendim ki kimi istekli arkadaşlarımın aşı hakları ekranda görüntülenemiyor. Randevu almış bir arkadaşın ise randevusu faal bulunmasına karşın aşısını yapmamışlar. Yarın beni ne bekliyor bilmiyorum.

SİNOVAC ZORLAMASI MI?

U.G.:
Randevuma saatinde gittiğimde randevum faal olduğu biçimde aşı hakkımın iptal edildiğini söylemiş olduler. İnsanın aklına Sinovac aşısına rapel doz (hatırlatma dozu) Faz 2 makalesi için muhakkak sayıda gönüllüyü içeride tutmaya çalışıyorlar ve Sinovac’a zorlanıyoruz diye geliyor. Bizim birinci aşı olduğumuz tarihten itibaren geçen mühlet şu an prestijiyle 7 ayın üzerinde. Rapel doz aktifliğinin müddet ile sekteye uğrayıp uğramadığı değerlendirildi mi bilmiyoruz. Görünen o ki sıhhatimiz kimsenin umurunda değil!