‘SÖZCÜ TV manalı bir katkı yapacak’

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
‘SÖZCÜ TV manalı bir katkı yapacak’ RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı, “Mesleğinin duayeni isim ve tecrübeli takımlarla SÖZCÜ TV’de yayıncılık sorunu yaşanmaz” dedi.

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı ile hem RTÜK ve televizyonları, birebir vakitte 2. baskısını yapan “Rüzgârımı Kestiler” isimli yeni kitabını konuştuk. Piyasaya çıkan kitap; Almanya’ya göç edenlerin, geride kalan aile üyelerinin yaşadığı yoksunlukları temel alıyor. Taşcı, yayın ömrüne atılmak için bekleyen SÖZCÜ TV’yi de, “Anlamlı bir katkı yapacak” diyerek kıymetlendirdi ve şunları anlattı: “SÖZCÜ TV yayın hayatına atılmak için bekliyor. HD müsaadesi için de adım atıldı. HD’ye uygunluk kontrolünün yapılmasına karar verildi. RTÜK’ün teknik takımı SÖZCÜ TV’nin aygıtlarının kontrolünü yapacak, eksik bulmayıp, uygun görüş raporu düzenlemeleri halinde Üst Kurul’a sunacaklar ki bu evreden daha sonra hukuksal bir mahzur çıkmaz. Her şeyin olağan seyrinde ilerlemesi halinde Üst Konsey uygunluk raporundan hareketle SÖZCÜ TV’nin HD yayın lisansının verilmesini oylayacak. SÖZCÜ TV’de takımlar, mesleğin duayeni, birikimli ve tecrübeli isimler olarak şekillendi. O niçinle yayıncılık sorunu yaşanmaz. Bürokratik mahzurlar çıkar, RTÜK bunu yapacaktır lakin aşılır. Bugün bir televizyonun yayın ömrüne başlaması 100-150 kişinin, aşçısından, muhabirine kadar istihdam demek. Bu Türkiye’nin bugünkü şartlarında epeyce manalı bir istihdam olacaktır.

İlhan Taşcı, CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte.

ÇOK ENGELLE KARŞILAŞTI

SÖZCÜ TV, 1.5 yılı aşan müddette logo değişikliğinden başlayarak hayli pürüzlerle karşılaştı. Sorun tüzel değildi, büsbütün politikti. SÖZCÜ’nün yaşadığı bir tarafıyla Türkiye’nin ortasında bulunduğu basın ve söz özgürlüğü alanındaki daraltma teşebbüslerinin bir kararı. Mevzu gelip medya özgürlüğüne dayanıyor. Siyasi iktidar, RTÜK’ü bir enstrüman olarak kullanıyor basın özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik adımlar atıyor. HD lisansı ya da logo değişikliği talepleri en çarçabuk sonuçlandırılacak işler aslında. Bu kadar uzun sürmez. Lakin kelam konusu SÖZCÜ TV olunca işin rengi değişti.

SİNDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Aslında yalnızca SÖZCÜ’nün yaşadığı bir sorun da değil bu durum. Özgür yayıncılık yapmaya çalışan, yeri geldiğinde iktidarı sorgulayabilen, eleştiren yayıncılar RTÜK manisi ile daima karşılaşıyorlar. Zira RTÜK’ün baskıcı ve sansürcü bir bakış açısı var. İktidar aksisi hiç bir sesin duyulmasını istemiyorlar. Hele iktidarın sorgulanmasına, eleştirilmesine gerçeklerin toplum tarafınca bilinmesine asla tahammül edemiyorlar. İktidar, partisinin bağlantı merkezinde hazırlanan bültenlerin ekranlarda okunmasını bekliyorlar. Bunu yapmayanları da maddeyi eğip bükerek susturmaya, sindirmeye çalışıyorlar. Kanallara orman yangınları için ‘Kabus gibi’ denildiği için ceza verilebiliyor. RTÜK ceza vermek isterse kesinlikle bir şey bulunur. Basın İlan Kurumu aracılığı ile gazeteler, RTÜK eliyle de TV’lerin denetim altına alındığı bir devri yaşıyoruz.

CEZALAR ÇOK ARTTI

Cezalar oransal olarak da sayısal olarak da arttı. Geçen yıla kadar aşikâr başlı kanalların haftada bir, iki cezası olurdu. Lakin benim de ihsası reyde bulunduğum teziyle salondan çıkarılmama karar verildiği oturumda tek bir görüşmede 17 başka ceza kesildi. Bir kanala birebir anda 4 farklı yayından ceza kesildiği bile oldu. RTÜK’ün gayesindeki yayıncılar bir iki istisna haricinde esasen kendi yağı ile kavrulan, önemli reklam geliri de olmayanlar. Bu cezalar niçiniyle ya işçi siyasetinde değişikliğe giderek çalışan sayısını azaltacak ya da muhabirin yemeğini, teknik grubun donanımını kesecekler. kimi vakit yüzde 1’lik bir ceza bile 1 milyon lirayı aşıyor. Reklam geliri olan yayıncı, tek bir cümleden aldığı yüzde 3 ceza için 2-3 milyon liralık cezalarla karşılaşabilir.”

AİLEMİN YAŞANMIŞLIĞI

“Rahmetli babam Almanya’ya giden birinci personellerden. Kitabımda ‘Acı Vatan’ Almanya’da yaşanmışlıkları ve geride kalanları edebiyatın gücüyle biçimlendirmeye çalıştım. Daha hayli geride kalanlara ışık tutmaya çalıştım.”

Bir imza merasiminde Korkusuz Müellifi Ümit Zileli ile.

“Babam Almanya’dan kesin dönüş yaparken ‘Benim soyumdan olana buraya personel olarak gelmeyi nasip etme’ diye dua edecek kadar çileli bir hayat sürmüştü. Kitabımla, okumaya fazlaca düşkün olan babama da vefa borcumu ödemiş oldum. Bugünkü şartlarda edebiyat ile soluklanıyorum ve ona sığınıyorum.”

Taşcı, geçen yıl ortamızdan ayrılan müellifimiz Bekir Coşkun ile.