Türkiye’de 600 bin Alzheimer hastası var

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de 600 bin Alzheimer hastası var “Ah bir daha unuttum!” söylemiş olduğinizde çabucak akabinde ‘Alzheimer mı oluyorum?’ sorusu aklınıza geliyorsa, çabucak ‘evet’ cevabını vermeyin. Alzheimer hastalığı unutkanlıkla bağlantılı olsa da, bir fazlaca farklı belirti var… Giderek her şeyi unutma, hastadan epeyce sevdiklerini hüzünlendiriyor elbet! Bir annenin çocuğunu tanımaması, anılarının asla aklına gelmemesi, bizi biz yapan geçmişin silinmesi duygusal olarak yıkıcı bir durum. Sadece Türkiye’de 600 bin hasta olduğunu bilmek, üstelik hastaların aileleri de düşünüldüğünde, karşımıza bu hastalıktan etkilenen milyonları geçen sayılar çıkıyor. Üstelik tam tedavisi olmadığı için umutlar giderek azalıyor. Lakin bilim, bu durumu hastaların lehine çevirmek için büyük bir uğraş sarf ediyor ve umut veren yeni gelişmeler oluyor! Alzheimer hastalarının beyninde asetilkolin ismi verilen ve hudut hücreleri içinde bağlantısı sağlayan bir kimyasal hususun azaldığına dikkat çeken Acıbadem Taksim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Seçkin, “Hastalığın bilhassa erken periyodunda beyindeki asetilkolin seviyesini artırmaya yardımcı olan ilaçların kullanması ile semptomatik bir düzgünleşme sağlanabiliyor. Hatta semptomatik güzelleşmenin ötesinde, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmayı vadeden yeni bir ilaç kısa bir süre evvel ABD Besin ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay aldı. Bu ve gibisi ilaçlar makul etaplardan daha sonra kullanıma girebilecek” diyor.

Bu belirtilere dikkat!

Alzheimer hastalığı günümüzde sık rastlanan ve bu niçinle toplum tarafınca bilinen bir hastalık. Dünyada giderek daha fazla yaşlı birey olması, bu hastalığın görülme oranını da artıyor. Sinsice ilerleyen hastalıkta, unutkanlık en değerli belirtilerinden biri lakin bu unutkanlığın, günlük ömrü olumsuz etkileyecek biçimde olması gerekiyor. Ayrıyeten planlama ve hesaplamada zorlanma, vakti ve yeri karıştırma, manzaraları algılamada kuvvetlik çekme, konuşma ve anlamada zayıflığı da birlikteinde getiriyor.

Bilişsel bozuklukla kendini belirli ediyor

Türkiye Alzheimer Derneği bilgileri, ülkemizde 600 binin üzerinde Alzheimer hastası olduğunu gösteriyor. 60 yaşın üzerinde her beş şahıstan birinde hastalığın öncüsü olarak kabul edilen yavaşça bilişsel bozukluk belirtilerinin görüldüğüne de dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Seçkin, “Gerekli tedbirler alınmazsa beş yıllık takipte bu yavaşça bilişsel bozukluk Alzheimer hastalığına dönüşebiliyor” diye uyarıyor.

65 yaş üstüne yıllık bilişsel muayene

Alzheimer hastalığının biyolojik bulgularının teşhisten neredeyse 20 yıl evvel ortaya çıkmaya başladığına dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Seçkin, “Amerikan Nöroloji Akademisi, 65 yaş üstü bireylerin yıllık kognitif muayenelerinin yapılmasını öneriyor. Bu muayeneler ile hastalardaki bellek, dikkat, yürütücü fonksiyonlar, lisan ve görsel-mekansal fonksiyonlar üzere bilişsel yetilerindeki bozulmanın klinik ölçümleri yapılabiliyor” diye anlatıyor. Beyin işlevleri için hayati kıymete sahip kimi vitamin, hormon ile mineral seviyelerini ölçen testlerin de nizamlı yaptırılması ve incelenmesi Alzheimer hastalığının ilerleyişinin yavaşlatılması için gerekli.

Beyinde o proteinler saptanırsa…

Alzheimer hastalığının kesin tanısı nasıl konuyor? Alzheimer’da beyindeki asetilkolin ismi verilen ve hudut hücreleri içinde irtibatı sağlayan bir kimyasal hususun azaldığı biliniyor. Hastalığa niye olan olağandışı yapıdaki amiloid ve tau proteinleri, biyokimyasal ve görüntüleme formları ile saptanabiliyor. Hastaların belinden sıvı alınarak yapılan beyin-omurilik-sıvısı incelemesi ile olağandışı yapıdaki bu proteinler görülebiliyor. Lakin belinden sıvı örneği almanın yanı sıra, yeni jenerasyon bir görüntüleme tekniği olan pozitron emisyon tomografisi (PET) ile de beyinde biriken amiloid görüntülenip saptanabiliyor.

Yeni ilaçlar üzerinde çalışılıyor

İlerleyici bir hasara yol açtığı için Alzheimer hastalığının tedavisi büyük kıymet taşısa da hala tam tedavi sağlayacak bir ilaç bulunmuyor. “Elimizdeki ilaçlar hastalığın seyrini değiştirmekten epeyce mevcut belirtilerin düzeltilmesine yardımcı oluyor” diyen Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Seçkin, hali hazırda devam eden kimi klinik araştırmalarda Alzheimer hastalığının oluşumunu önlemeyi ve ilerlemesini yavaşlatmayı amaçlayan yeni kuşak ilaçlar üzerinde çalışıldığını belirtiyor. Kısa bir süre evvel ABD Besin ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay alan bir ilacın yaygın kullanıma girmesi bekleniyor. Fakat ilaçlar, kesin teşhis konmuş Alzheimer hastalarında kullanılacak.

Erken teşhisin yanı sıra…

Erken teşhis, yeni jenerasyon ilaçların hakikat hastada kullanılmasının yanı sıra uyku bozukluğu, yanlış beslenme, hareketsiz ömür, depresyon, tasa bozukluğu üzere sinirsel hasar sürecini hızlandıran niçinlerin düzeltilmesinde de ehemmiyet taşıyor. Alzheimer hastalığı tedavisinde antrenman terapilerinin de kıymetli bir yeri olduğuna işaret eden Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Seçkin, “Yapılan çalışmalar fizikî idmanın beyinde tamir sürecini hızlandıran nörotrofik faktörlerin artışına niye olduğunu, beynin yaşlanma suratını azalttığını ve Alzheimer hastalığında da patolojik süreci yavaşlattığını gösteriyor” diye bilgi veriyor.

Alzheimer hastalığında beyinde asetilkolin ismi verilen ve hudut hücreleri içinde irtibatı sağlayan bir kimyasal hususun azaldığını belirten Dr. Öğretim üyesi Mustafa Seçkin, “Hastalığın bilhassa erken periyodunda beyindeki asetilkolin seviyesini artırmaya yardımcı olan ilaçların kullanması ile semptomatik bir güzelleşme sağlanabiliyor. Ayrıyeten gerektiğinde melatonin kullanması ile uyku kalitesinin yükseltilmesi beyinden olağandışı yapıdaki amiloidin doğal yollarla temizlenip uzaklaştırılmasına yardımcı oluyor” diyor.

İşinizi bitirmekte zorluk çekiyorsanız, dikkat!

Alzheimer hastalığı bireye özel belirtiler gösteriyor. Bu niçinle bellek düzeyinde düşüş hisseden şahısların doktora başvurmalarını öneren Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Seçkin, şunları söylüyor: “Evden çıkarken anahtarı ya da telefonu unutmak, her insanın başına gelebilir. Fakat bunlar sıklaşmaya başladıysa, evvelden daha süratli tamamladığımız bir işi bitirmemiz uzuyorsa, faturaları takip etmekte kuvvetlik çekiyorsak, bu belirtiler ihmal edilmemeli. Ayrıyeten yaşlılıkla bir arada artan depresyon, dert bozukluğu üzere duygudurum bozuklukları, dürtü bozukluğu, delüzyonel niyet, görsel-işitsel var isenılar, davranış ve kişilik değişiklikleri üzere psikiyatrik belirtilerin de değerli bir kısmının altında Alzheimer hastalığı ve gibisi nörodejeneratif süreçlerin yattığı unutulmamalı.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı