‘Yapamazsın’ diyenlere inat 4 bilezikle başladı, milyonluk servetin sahibi oldu

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
‘Yapamazsın’ diyenlere inat 4 bilezikle başladı, milyonluk servetin sahibi oldu Muratpaşa ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki 3 çocuk sahibi Fatma Öncel, 14 yıl evvel eşine dayanak olmak için hayvancılık işine girmek istedi. Polis memuru eşinden olumlu karşılık alan Öncel, düğününden kalan 4 bileziğini periyodun parasıyla 2 bin 500 liraya satıp 2 bin 400 liraya inek, 100 liraya da hayvanını besleyecek yem aldı. Birinci başlarda inek sütü satarak para kazanmaya başlayan Öncel, vakit içinde inek sayısını 20’ye kadar çıkardı.

14 SENEDE 150 İİNEK YÜZLERCE KEÇİ VE KÜMES HAYVANI SAHİBİ OLDU

İneklerini beslemek için bir de tarla kiralayan Öncel, buraya ektiği mısır harmanıyla hayvanlarını beslemeye başladı. sonrasındasında tavuk ile keçi de beslemeye başlayan azimli bayan, 14 yılın akabinde 150 inek, yüzlerce keçi ve tavuk sahibi oldu. Öncel, 2 sene evvel de 100’e yakın kaz ve kuluçka makinesi aldı. Geçen mühlet içerisinde Öncel, bini geçkin kazın sahibi oldu. Tek başına beslediği hayvanlarının çoğalmasıyla emekçi de tutan Öncel, 20 dönümlük toprakta 1 milyon liranın üzerinde servet sahibi oldu.

“BU SENE KAZ İŞİNE DE EL ATTIM”

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık satışları yaptığını ve şu anda 150’nin üzerinde büyükbaş hayvanının olduğunu söz eden Öncel, “Küçükbaş hayvan sayım da 220-230 içinde. 4 bileziğimi satarak bir buzağı ve annesini aldım. Bakarak bu hale geldim. Bu işe 14 sene evvel başladım. Yaz-kış demeden daima yapıyorum. 14 yıldır her sene yirmişer tane büyükbaş sattım, küçükbaş hariç. Kazandığım parayı hayvanlara harcıyorum yeniden dişi hayvan alıyorum. Eksiltmiyorum hayvan sayımı, üzerine katıyorum. Yalnızca hayvan satmıyorum. Süt satıyorum, yumurta satıyorum. Bu sene kaz işine de el attım. Onun yumurtaları için kuluçka makinesi aldık. Yumurtaları koyduk. Şu an bine yakın kaz var. Kazları toptan satış yapacağım” dedi.

“ÇOCUKALRIMDAN DAHA FAZLA VAKİT AYIRDIM”

Hayvancılığın pek güç bir meslek olduğunu aktaran Öncel, “Hiç başından ayrılmıyorsunuz bu işin. Bir yere gidiyorsunuz aklınız burada kalıyor. Yaz-kış tatilimiz yok. Çocuklarımdan daha epey vakit ayırdım hayvanlara. Çocuklarım sabah okula gidip akşam geliyor lakin hayvanlarımla 24 saat vakit geçiriyorum. Memnunum, hayvancılığı seviyorum” diye konuştu.

“YAPAMAZSIN DİYENLER OLDU”

Bu işe girmedilk evvel kendisine ‘yapamaz’ diyenler olduğunu lakin azimle işini sürdürdüğünü de belirten Öncel, “Kadın başımla yürütüyorum burayı. ‘Yapamaz’ diyenler oldu. Polis eşisin sen yapamazsın dediler. Dışarıdan farklı gözüküyor lakin değil. Artık herkes şaşkınlıkla bakıyor bana. Gurur duyuyorlar benimle. Bayanlar yapamaz edemez demesinler. Türkiye’ye hayvancılık biterse her şey biter. Yalnızca para olarak görmesinler. Bayan isterse her şeyi yapar” tabirlerini kullandı.

“KAZLARIN TANESİ 200 TL’YE SATILIYOR”

Öncel, son olarak girdiği kaz işinden de gelir elde etmek istediğini söz ederek, “Sabah, öğlen, akşam kazları beslemeye geliyorum. Beni tanıyorlar. Binin üzerinde kazım var. Dişileri bırakıp erkekleri satıyorum. Ortalama 3 kilo geliyor erkekler. Adedini 180-200 TL içinde satıyorum. 70 tane anaç kaz almıştım, yumurtaları ile kendim ürettim bu kazları. Ortalama 2 sene içerisinde ürettim. 70 tane kazdan şu an bin tane kazım var. Her sene kazları çoğaltacağım” diye konuştu.

“BURADA BİR MUVAFFAKİYET VAR”

Öncel’in emekli polis memuru eşi Saadettin Öncel de, eşinin muvaffakiyetinden dolayı çok keyifli olduğunu lisana getirdi. Öncel, “4 bilezik birkaç inek diye kimi vakit soruyorlar. Fatma bayanın çiftliği, dişiyle, tırnağı ile 4 bileziği ile sermayesi az olarak gelmiş ve bugünleri görmüş. Büyük çiftliklerle kıyasladığınız vakit devede kulağız lakin burada bir muvaffakiyet var. Bayanlara dayanak olunursa muvaffakiyetler devam eder” dedi. (İHA)