100'den fazla ölü, çok sayıda yaralı var

Burcin

New member

Şili'de yıkıcı orman yangınları binlerce evi yok etti. Kurbanların sayısı önümüzdeki saatlerde önemli ölçüde artabilir.

Şili'deki şiddetli orman yangınlarında ölenlerin sayısı en az 112'ye yükseldi. Güney Amerika ülkesinin adli tıp enstitüsü Pazar akşamı (yerel saat) kurbanlardan 32'sinin kimliğinin tespit edildiğini duyurdu. Başkan Gabriel Boric, Pasifik kıyısındaki Valparaíso bölgesindeki afet bölgesine yaptığı ziyarette, “Bu, ülkemizin 2010 depreminden bu yana yaşadığı en kötü trajedidir.” dedi. O dönemde 520'den fazla kişi öldürülmüştü. Boriç, ölenler anısına Pazartesi gününden itibaren iki günlük ulusal yas ilan etti.

Ormancılık departmanı Pazar günü ülke genelinde yaklaşık 29.000 hektarlık alanı kapsayan 188 yangın kaydetti. İçişleri Bakanı Carolina Tohá, yalnızca Valparaíso bölgesinde 3.000'den fazla evin hasar gördüğünü veya yıkıldığını söyledi.

Başkan acil durum ilan etti

Boriç, yangınlara yanıt olarak Pazar günü olağanüstü hal ilan etti. Etkilenenlere yardım etmek için “gerekli tüm kaynakları” harekete geçireceğini duyurdu. Sağlık Bakanlığı ilk adım olarak yakında Valparaíso bölgesinde çok sayıda sahra hastanesi inşa edeceğini duyurdu. Sağlık sistemi üzerindeki yükün hafifletilmesi amacıyla tıp öğrencilerine de etkilenen bölgelere yardım etmeleri talimatı verildi.

Acil servisler yangınlardan özellikle olumsuz etkilenen bazı bölgelere henüz ulaşamadı. İçişleri Bakanı Tohá Pazar akşamı (yerel saatle) “Önümüzdeki saatlerde kurban sayısının önemli ölçüde artmasını bekliyoruz” dedi.

Mahalle sakinleri: “Üzerimize kül yağdı”

Rodrigo Pulgar, El Olivar kasabasında yaşıyor ve durumu “cehennem gibi” olarak tanımlıyor. AFP haber ajansına bir komşusuna yardım etmeye çalıştığını söyledi. Daha sonra evinin de yandığını fark etti. “Üzerimize kül yağdı” dedi.

Pulgar, kasaba sakinlerinin çoğunun yaşlı insanlar olduğunu ekledi. Komşusu, sakinlerin artık onun evden çıkmasına yardım edememesi nedeniyle öldü.

Şili yazında yangınlar nadir değildir

Hükümete göre yaklaşık 1,8 milyon insanın yaşadığı başkent Santiago'nun batısındaki bölge, yangınlardan en çok etkilenen bölge oldu. Sahil kasabaları Valparaíso ve Viña del Mar yakınlarında çıkan yangının yaklaşık 11.000 hektarlık bir alana yayıldığı belirtildi.

Güney yarımkürede yaz aylarında Şili'de tekrar tekrar ciddi orman yangınları yaşanıyor. Geçen yıl Şili'nin merkezinde ve güneyinde 425.000 hektardan fazla alan yandı; bu, Konstanz Gölü'nün alanının yaklaşık sekiz katı kadar. En az 26 kişi öldürüldü.