2 gencin vefatına niye olan şoför: ‘İlk rekor denememiz’ demiş

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
2 gencin vefatına niye olan şoför: ‘İlk rekor denememiz’ demiş Uşak’ta, üniversite öğrencileri Sude Ürer (23) ile Mısra Buse Uğurlu’nun (25) hayatını yitirdiği kazada şoför Hüseyin Kaya’nın kazadan evvel arkadaşına “İlk rekor denememiz, hayatımda hiç bu kadar yavuz olmadım” mesajı gönderdiği ortaya çıktı.

Kaza, 30 Mayıs günü saat 21.00 sıralarında, Uşak-İzmir kara yolundaki Uşak Üniversitesi kavşağı yakınlarında meydana geldi. Uşak Üniversitesi Gazetecilik 3’üncü sınıf öğrencisi Sude Ürer ile Sanat Tarihi 3’üncü sınıf öğrencisi Mısra Buse Uğurlu, üniversite karşısındaki akaryakıt istasyonunun marketinden alışveriş yaptı.

Mısra Buse Uğurlu

METRELERCE SÜRÜKLENDİLER

Marketten çıktıktan daha sonra yolun karşısına geçmeye çalışan Ürer ve Uğurlu’ya, Hüseyin Kaya idaresindeki 64 AH 424 plakalı araba çarptı. Öğrenciler, metrelerce sürüklenirken, Kaya’nın arabası ise takla atıp, akaryakıt istasyonunda park halindeki TIR’lara çarparak durdu.

Kazayı gorenlerin ihbarıyla bölgeye sıhhat ve polis grupları sevk edildi. Sıhhat grubunun yaptığı denetimde üniversite öğrencileri Ürer ile Uğurlu’nun hayatını yitirdiği belirlendi. Yaralanan şoför ise olay yerindeki birinci müdahalenin akabinde Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Sude Ürer

Yapılan muayenede 1.439 promil alkollü olduğu belirlenen Kaya, hastanedeki tedavisinin akabinde gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Hüseyin Kaya, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

YURDA GİTMEK İÇİN KARŞIYA GEÇERKEN ÇARPMIŞ

Üniversite öğrencileri Ürer ile Uğurlu’nun hayatını yitirdiği kazada alkollü şoför Kaya hakkında ‘bilinçli taksirle birden çok kişinin vefatına niye olma’ hatasından iddianame hazırlandı.

İddianame, Uşak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edildi. Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 30 Mayıs’ta Kaya’nın kullandığı arabayla Uşak istikametinden İzmir tarafına yanlışsız gittiği, saat 20.47’de, akaryakıt istasyonunda alışveriş yaptıktan daha sonra yurda gitmek için karşıya geçerken yola çıkan Mısra Buse Uğurlu ve Sude Ürer’e çarptığı açıklandı.

‘HAYATIMDA HİÇ BU KADAR YİĞİT OLMADIM’ İLETİSİNİ YAZMIŞ

Hazırlanan iddianamede ayrıyeten şahit B.U.’nun sözüne de yer verildi. B.U., tabirinde şunları söylemiş oldu;

*Kazayı gördükten daha sonra direkt aracın yanına gittim. Araçta kanlar içerisinde bir erkek şahıs vardı. Arabanın yakınında çimlerin üzerinde bir telefon gördüm. Telefona baktığımda 20.44’te WhatsApp’tan telefon sahibinin bildiri attığını ve konuşmanın açık olduğunu gördüm.

*Mesajları okumadan telefonu çantama koydum. Bu bireye, ‘Alkollü müsün?’ diye sordum, bana alkollü olduğunu söylemiş oldu ve avukat E.Y.’yi aramamı istedi. Ben de şahsın telefonunu çantamdan çıkarıp açtığımda E.Y. ile yapmış olduğu WhatsApp yazışmalarını gördüm.

*E.Y.’ye ‘İlk rekor denememiz, hayatımda hiç bu kadar cesaretli olmadım’ yazmıştı. Araca ilişkin sürat göstergesinin fotoğrafını da bu avukata göndermişti.

*İbrenin 180 kilometre suratı gösterdiğini gördüm. Hem yazışmayı tıpkı vakitte suratın 180 olduğunu gösteren fotoğrafı kendi cep telefonumla çektim.

İddianamede ayrıyeten B.U. tarafınca çekilen bu fotoğraflara da yer verildi.

ALKOLLÜ VE 180 KİLOMETRE SÜRATTE ARAÇ KULLANIRKEN MESAJLAŞMIŞ

Sürücünün alkollü olduğu belirtilen iddianamede, ‘Alkollü olarak sürat sonunun hayli üzerinde 180 kilometre süratle araç kullanırken WhatsApp uygulaması üzerinden iletileşmek suretiyle şuurlu taksirle üzerine atılı kabahati işlediği kanıtlardan anlaşılmakta’ sözlerine yer verildi.

Savcılık, sanık hakkında ‘bilinçli taksirle birden çok kişinin vefatına niye olma’ hatasından 3 yıldan 22,5 yıla kadar mahpus cezası istedi. Kaya, 11 Ekim’de hakim karşısına çıkacak. (DHA)