2020 Tokyo Olimpiyatları’ndan bronz madalya ile dönen Hatice Kübra İlgün: “16 yılın emeği var”

tesbih

New member
2020 Tokyo Olimpiyatları’ndan bronz madalya ile dönen Hatice Kübra İlgün: “16 yılın emeği var” 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda tekvando branşında bronz madalya kazanan Ulusal atlet Hatice Kübra İlgün yurda döndü.

Genç sporcuyu İstanbul Havalimanı’nda Gençlik Spor Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyespor ve ailesi ile birlikte epey sayıda Bursalı genç atlet karşıladı.

Ulusal sportmen Hatice Kübra İlgün’ün açıklamaları şu biçimde:

“ALTIN MADALYA GELECEK”

Tokyo’daki süreci anlatan İlgün, “Yenildiğimde bir ümitsizliğe kapıldım. Rakibim final maçına çıkınca bana repesaj hakkı doğdu. O mağlubiyetin üzerine farklı bir psikoloji ile tekrar ayağa kalkmak zorundaydım. Beni destekleyen ailemden, o kadar hoş iletiler aldım ki orada maçı alacağıma inanıyordum. Olimpiyatlara gelmedilk evvel, daima o ringde Türk bayrağı ile altın madalya maçının akabinde tıp atmayı istiyordum. Her gece bunun hayalini kuruyordum, hayallerime giriyordu. Bronz madalya maçına nasip oldu. Çok şükür ülkeme bu biçimde bir gurur yaşatabildim. Açılışı iki bronz madalya ile tekvando branşında yaptık. İnşallah daha hoş madalyalar nasip olur. Kulübüme, dua eden herkese epey teşekkür ediyorum. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda diliyorum ki altın madalya gelecek” dedi.

“KIZ ÇOCUKLARINA NELERİ BAŞARABİLECEKLERİNİ GÖSTERDİK”

Çok çalıştığını tabir eden Ulusal atlet, “Burada 6 dakikalık bir maç yapıyoruz fakat bunun üzerinde 16 yılın emeği var. 16 yıldır bu sporda, canla başla, dişimle, tırnağımla çalışarak geldim. Çok güçlü bir müddetçti. Bursa tarihinde bir birinci olacağını biliyordum. Bu yüzden de Bursa haricinde bir kent ismine dövüşmeyi istemedim. Beni örnek alan biroldukca atlet var, kız çocuklarına neleri başarabileceklerini gösterdik. Tekvando branşının da yalnızca bir erkek sporu olmadığını da gösterdik. Diliyorum ki Bursa’dan birçok Hatice’ler yetişecek, olimpiyat şampiyonları çıkacak” diye konuştu.

“ÇOK GURURLANDIK”

Genç atletin annesi Selvi İlgün de, hayli keyifli olduğunu belirterek “Çok gururlandık, epey sevindik. İnşallah ileride daha büyük muvaffakiyetler elde eder. Aile olarak hepimiz gerisindeyiz, destekçisiyiz. Hoş bir muvaffakiyet elde etti, emeği geçen herkese fazlaca teşekkür ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“BURSA’YA TARİHİNDE BİRİNCİ SEFER OLİMPİYAT MADALYASI GELDİ”

Bursa Büyükşehir Belediyespor Lideri Gökhan Dinçer de, Hatice Kübra İlgün’ün Bursa’ya bir birinci yaşattığını vurguladı. Lider Dinçer, “Bursa Büyükşehir Belediyespor olarak, Büyükşehir Belediye Liderimiz Alinur Aktaş öncülüğünde spora, altyapıya değer veriyoruz. Çok önemli yatırımlar yapıyoruz. Hatice bizleri gururlandırdı. Biz aslında altın madalya bekliyorduk, bu biçimde kısmet oldu. İnşallah Paris’te kendisinden altın madalya alacağız. Bursa tarihinde birinci kez olimpiyat madalyası geldi. Başta ailesine, Fikret hocamıza epeyce teşekkür ederiz. Hatice epeyce çalıştı, bunları hak etti. Duruşuyla, ahlakıyla genç atletlerimize örnek olabilecek potansiyelde bir kardeşimiz. Onunla gurur duyuyoruz” halinde konuştu.

“HEDEFİMİZ PARİS’TE ALTIN MADALYA”

Genç atletin antrenörü Fikret Temoçin de, “16 yıllık bir emek var. 16 yıl boyunca hayli kuvvetli basamakları çıktık, epeyce zorlandık. Her olimpiyatlara girişimizde bir pürüze takıldık, o mahzurları aştık. Hatice ile bir arada 16 yılımız geçti, katiyetle yılmadık. Kas yırtıkları oldu, sakatlıkları oldu lakin bir daha de ayağa kalktık. Büyükşehir Belediye Liderimiz Alinur Aktaş ve Bursa BBSK Liderimiz Gökhan Dinçer’in hayli büyük takviyesi var, bu takviyelerin akabinde geri adım atmadık. Olimpiyata gerçek hoş adımlar attık. Olimpiyatlarda birincisi gerçekleştirdik, artık maksadımız 2024’te Paris’te altın madalyaya ulaşmak” açıklamalarında bulundu.