3600 ek gösterge ne demek, kimlere verilecek? 3600 ek göstergede son durum ne?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
3600 ek gösterge ne demek, kimlere verilecek? 3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek gösterge seçim sürecinin yaklaşması ile birlikte bir daha hükümet tarafınca gündeme getirilmeye başladı. Üç evvel seçim vaadi olarak sunulan 3600 göstergede son durum hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. Erdoğan açıklamada “Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge sorununu önümüzdeki yılın sonuna kadar tahlile kavuşturmayı planlıyoruz.” dedi. 3600 ek gösterge ile öğretmen, polis ve din gorevlisinin emekli aylığı ve ikramiyeleri yüzde 22, hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din gorevlisinin aylığı yüzde 25 oranında artacak.

İktidarın, 2018 yılı seçimlerinde seçim vaatleri içinde yer alan 3600 ek gösterge, son periyotta tekrar canlandırıldı. DÜZGÜN Parti başkanı Meral Akşener, halka seslendi. Sokaklarda karşılaştığı görüntüleri anlatan Akşener, ‘3600 Ek Gösterge’ düzenlemesi ile ilgili iktidara davette bulunarak “Verdiğiniz kelamı tutacaksınız kardeş” dedi.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan daha sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol taşıyan ek gösterge kıymetli bir ögedir. Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı manasına gelmektedir. Bu niçinle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. derece takımlar için belirlenen ek gösterge sayılarının yüksek olmasını istemektedirler. Bu durumdan dolayı da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı artırım oranları ya da maaş ölçüleri tıpkı olmaz.

Bu sebepten dolayı da bir müddetdir 3600 ek gösterge için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesinin akabinde öğretmen, hemşire, din bakılırsavlisi ve polislerin maaşlarında artış olacak.

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mesleksel Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan 3600 ek gösterge hakkında şu açıklamada bulundu;
“Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge sıkıntısını önümüzdeki yılın sonuna kadar tahlile kavuşturmayı planlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde kendisini ziyarete gelen Memur-Sen Lideri Ali Yalçın’ın 3600 ek gösterge talebi üzerine Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’e ‘çalışmayı başlatın’ talimatı verdi. Milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaş ve ikramiyelerinde değerli güzelleştirme yapacak düzenlemenin teknik çalışması 2022’nin Haziran ayına, yasalaşma süreci 2022 sonuna yetişecek. Uygulama ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 2023 yılına yetişecek.

Hesaplamalara nazaran, 3600 ek göstergenin yasalaşmasıyla öğretmen, polis, hemşire, din nazaranvlileri ve yöneticilerin maaşlarında brüt 107 TL, emekli aylıklarında 820 lira ve emekli ikramiyelerinde de 24 bin 600 lira artış olacak.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş Vilayet Liderleri Toplantısı’nda konuştu. 3600 ek gösterge hakkında açıklamada bulunan Erdoğan; “Önümüzdeki yılın sonuna kadar bu sorunun çözüleceğini beyan eden biziz.” dedi.

“VERDİĞİNİZ KELAMI TUTACAKSINIZ KARDEŞ”

Seyahatlerde karşılaştığı görünümleri aktaran Akşener, “Dükkanlardaki işsiz gençleri gördüm. Atanamayan gençleri, öğretmenleri gördüm. Daha ilginci emeklileri gördüm, tıpkı vakitte bin 500 lira, bin 800 lira, 2 bin 600 lira, 2 bin 800 lira alan BAĞKUR’lu ve SKK emeklilerini gördüm. 5-6 tane farklı emekli maaşı olur mu? Bu ülkede varmış, olmaz. meğer emeklinin maaşı en az taban fiyat kadar olmalı. 3600 kelamını verdiler yerine getirmiyorlar. O dükkanlarda 3600’ün çıkmasını bekleyen, öğretmeni gördüm, eğitimciyi gördüm, polisi gördüm, imamı gördüm herkesi dinledim. ötürüsıyla verdiğiniz kelamı tutacaksınız kardeş” dedi.

1 MİLYON MEMUR EMEKLİ OLACAK

Binlerce kamu vazifelisi, emekli olmak için bu düzenlemeyi bekliyor. Memurların maaş hesabında kullanılan kriterlerden birisi olan ek göstergedeki artış, mevcut maaşları epey az artırmakla birlikte, asıl etkiyi emeklilik ikramiyesi ve emekli maaşına yapacak.

Ek göstergenin 3600’e çıkartılması; 15.10.2008 tarihi öncesinde çalışmaya başlayan 1.5 milyon kamu çalışanının çalıştıkları sırada aldıkları maaştan epeyce, emekli ikramiyesi ve emekli maaşında fazlaca önemli artış yaratacak. 3600 ek gösterge uygulaması ile öğretmen, polis ve din gorevlisinin emekli aylığı ve ikramiyeleri yüzde 22, hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din nazaranvlisinin aylığı yüzde 25 oranında artacak.

2 milyonu aşkın memur emeklisinin yarısı da ek gösterge kapsamında olup, bilhassa emekli aylığı artışı tarafı ile 2.5 milyon kişiyi etkileyecek üzere görünüyor ve her yıl bu tesir görülecek. Ek gösterge, ortalama bir bireyde 800 TL emekli aylığı artışı demektir. Lakin 15.10.2008 daha sonrası memuriyete girenleri hayli az etkileyecek. Toplam maliyet ise yıllık 20 milyarı bulmakla birlikte; tüm memurların kapsama alınması halinde bu meblağ yıllık en az 35 milyar lirayı bulacaktır.

3600 EK GÖSTERGE MALİYETİ NE OLACAK?

İktidar tarafınca 2022 yılının sonuna kadar 3600 ek gösterge verilmesi düşünülen kamu nazaranvlileri ile ilgili yaklaşık maliyet tablosu üsttedir. Üstteki hesaplamalar, 3600 ek göstergeye husus 4 çalışan kümesi için genel ortalamalar üzerinden yapılmıştır. Başka çalışan kümelerinin dahil edilmesi toplam fiyatı etkileyecektir. Yıllık kestirimi maliyettir. Her yıl kapsam, fiyat ve aylık artışına bağlı yıllık maliyet artacaktır. Temel yapılması gereken, bilgilerle aktüeryal hesaplamadır.

KOMİTE KURULACAK

SÖZCÜ’nün edindiği bilgilere nazaran, Çalışma Bakanı Alim’in memur toplu kontrat görüşmelerinde kelamını verdiği 3600 ek gösterge vaadinde kritik adım atıldı. Memur-Sen Lideri Yalçın’ın mevzuyu hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bakan Alim’e, “3600 çalışmasını çabucak başlatın, 2022 ortasına kadar da teknik çalışmayı bitirin” dediği öğrenildi. 3600 ek göstergeyle ilgili birinci teknik çalışma önümüzdeki Kasım ayındaki Kamu Çalışanı Müracaat Şurası’nda yapılacak. Şuranın kamu tarafı 3600 için teknik bir kurul oluşturacak. Bu kurulda düzenlemenin mali, toplumsal güvenlik, takım ve toplumsal tarafları ortaya çıkarılacak. Kurulda ayrıyeten sendikaların daha geniş kitlelere yansıtılması istikametindeki talepleri de pahalandırılacak.

MEMURLARIN YÜZDE 90’I

Düzenleme öğretmen, polis, hemşire, din bakılırsavlileri ile yönetici konumundaki memurları kapsıyor. Hala maaş, emekli aylığı ve emekli ikramiyeleri 2200’ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye bakılırsa hesaplanan memurlardan 3600’e yükselecek olanların toplam memur sayısının yüzde 90’ını oluşturduğu açıklandı.

3600 EK GÖSTERGE İLE MAAŞ, AYLIK VE İKRAMİYE ARTACAK

3600 ek gösterge memurların maaş, emekli aylığı ve emekli ikramiyesini direkt etkiliyor. Hala 2200 ya da 3000 ek göstergede çalışan bir öğretmen 3600’ün yasalaşmasıyla maaşı brüt 107 lira artacak. Lakin bu öğretmen emekli olduğunda ya da 3000 göstergeye bakılırsa emekli olmuş bir öğretmenin aylığı 820 lira birden artacak. Bu memur emekli olduğunda şayet 30 yıl hizmeti var ise olağan alacağı ikramiyeden 24 bin 600 lira daha fazla alacak. Ek gösterge artışı yasa değiştiği için 2008 ve daha sonrasında memuriyete başlayanlarda epey fazla tesirli olmayacak. Düzenleme niçiniyle büyük yükün SGK’ya geleceği açıklandı.