7 Haziran Türk İşaret Lisanı Bayramı: İşaret lisanı sözlüğü nasıl ortaya çıktı?

KesikÇayır

New member
7 Haziran Türk İşaret Lisanı Bayramı: İşaret lisanı sözlüğü nasıl ortaya çıktı? Türk İşaret Lisanı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde işitme engelli şahısların kullandığı ortak bir lisandır.

Türk İşaret Dili’nin kısaltması TİD olarak bilinmektedir. TİD ise Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki işitme ve konuşma engellilerin kullandığı bir lisandır. Net bir başlangıç tarihi bilinmemekle bir arada Türk İşaret Lisanına dair birinci bilgiler 9. Yüzyıla dayanmaktadır. Öte yandan Türk İşaret Lisanı bayramı birinci kez resmi olarak 2007 yılında kutlanmaya başlamıştır.

Dünyada da 1880 yılında, Milano Kongresinde işaret lisanıyla eğitimden vazgeçilmiş ve sözel eğitime geçilmiştir. Ama 1960’lardan daha sonra işaret lisanının öğretimi dünyada bir daha yaygınlaşmaya başlamıştır.

TÜRK İŞARET LİSANI TARİHÇESİ

Fatih Sultan Mehmet periyodunda sarayda birinci kere dilsizler bakılırsavlendirilmiştir. Yasal Sultan Süleyman periyodunda saray vazifelilerinin işaret lisanı bilmesi mecburî kılınmış, 17. Yüzyıla gelindiğinde işaret lisanıyla anlaşan, sayısı 60 civarı dilsiz sarayda vazife almıştır. 1889 yılında Osmanlı Devletinde birinci sefer saray haricindeki işitme engellilerin eğitimi için Dilsizler Mektebi açılmış, hem işaret lisanıyla tıpkı vakitte sözel olarak eğitim verilmiştir.

1923 yılında İzmir’de engelliler için okul açılmış ve sözel eğitim verilmiştir. 1944 yılında Süleyman Gök’ün teşebbüsüyle Sağır Dilsiz ve Körler Okulu açılmış, 1953 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığına devredilmiştir. Bu tarihten daha sonra, işitme engellileri konuşturmaya yönelik çalışmalar arttırırken Türk İşaret Lisanının kullanmasından vazgeçilmiş ve sözel eğitim yaygınlaştırılmıştır.

TÜRK İŞARET LİSANI BAYRAMI

Türkiye’de birinci kere Türk Lisan Kurumu’nun 2007 yılında düzenlediği ‘Birinci Türk İşaret Lisanı Çalıştayı” ile 7 Haziran tarihinin Türk İşaret Lisanı Bayramı olarak ilan edildi.

İŞARET LİSANI SÖZLÜĞÜ

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca okullardaki Türk işaret lisanı sözlüğü muhtaçlığını karşılamak gayesiyle hazırlanan Türk İşaret Lisanı Sözlüğü, 1986 söz ve tabir içermektedir. Sözcüklerin mana karşılıkları değil kavramların işaret lisanındaki karşılıkları verildiği sözlükte ellerin ve parmakların aldığı biçimler ve hareketlerin tarafı anlatılarak işaret lisanı öğretiminde kolaylık sağlanması hedeflenmektedir. Her söz için fotoğraf ve el biçimi de ayrıyeten verilmektedir. Hem basılı tıpkı vakitte ağ ortamında kullanıcıların hizmetine sunulan kelamlık, kullanıcıların tenkit ve gereksinimleri doğrultusunda ağ ortamında sürümünü yenileyecektir.