A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, basın mensuplarıla bir ortaya geldi

tesbih

New member
A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, basın mensuplarıla bir ortaya geldi EURO 2020’de 3 maçı kaybederek A Grubu’nu sonuncu bitiren A Ulusal Grup, turnuvanın en berbat istatistiklerine sahip olarak elendi. Teknik yönetici Şenol Güneş turnuvanın akabinde birinci defa basınla bir ortaya geldi.

Güneş’in açıklamalarından satır başları:

“Ne futbolcularımız ne de milletimiz bu kararı hak etti. Bu bir hayal kırıklığıdır fakat teslimiyet değildir. Oyuncularımın da üzüldüğünü görüyorum. Uçağa birinci bindiğimizden itibaren oyuncularımla tek tek konuştum. Oyun haricinde olumsuzluk olmadı. Oyuncular hem travma hayatış oldular. Onların da tahlillerini, görüşlerini aldım. O kadar epeyce sebep sayıldı ki… Sert tenkitleri anlıyorum. Ben de bu oyunu içime sindiremiyorum. Haklılığımız sorumluluğumuzu kenara atmaya niye olmaz. Grubumuza, ülkemize baktığımızda meydan okumayı, cüret etmeyi severiz. Herkes şunu bilsin ki bayağı bir ekip değiliz. Lakin nereden nereye geldiğimizi biliyoruz. Dünya Kupası amacımız olduğunu birinci günden söylemiş olduk. Birincisini başardık, kümeden çıkamadık. Burada da hak ettiğimiz bir kararı aldık. Lider ve idare heyeti bize her türlü imkanı sağladı.”

“Biz orada ezildik. O kadar büyük bir yanılsama oldu ki oyuncular olumsuz etkilendi. Kamuoyundan etkilendiler. Ancak Galler maçında birinci 25-30 dakika oyunda değildik. Golü yedik. Kazanması gereken bir kadro olarak çıkmamıza karşın… “

“Öyle ahlaksızlıklar, kepazelikler var ki yazmıyor basın. Ben de ‘Yaz’ diyorum, yaz ki düzelteyim.”

“Maalesef başaramadık. Dünya Kupası’na 2 aydan az kaldı. Buraya kadar epeyce çalıştık. yeniden sahiplenilen, sevilen bir ekip olmayı başardık. Siz de bizim çocuklarımızsınız, herkes, hepimiz her insanımızın başarılı olmasını isteriz. Lakin bu oyuncular yenildiğinde de bizim çocuklarımız. Her çıkan insan bu ülkeyi temsil ediyoruz. Dünya Kupası’nda 3. olduğumuzda da dünyanın 3.’sü olmadık.”

“Beklentiyi büyüten de turnuvada elenen de biziz. Üzülmek yerine çalışıp güzel tahlil edip Dünya Kupası için elimizden geleni yapacağız. Siz de biliyorsunuz ki palavra haber hakikat haberden 6 kat kıymeti vardır. Bugün daha da açık olmamız lazım. Uygun günleri de berbat günleri de gördük, turnuvadan da derslerimizi çıkardık. İtalya şu an finalde, İtalya o denli işler yapıyor ki! Bu bir deneyim işte. Futbol artık küçük işlerle sonuç getirebiliyor. O denli noktalarda sonuçlar çıkabiliyor ki yaptığınız işleri yok edebiliyor. Daha fazlaca tartışılması gereken bir periyot. Biz kendimizi bir anda finalde gördük.”

“İkinci büyük gayemize ulaşacağız. Bu kayıpların oyuncularımız üzerinde olumlu bir tesir yaratmasını bekliyoruz. Kimseyi suçlamadan tahlil odaklı olacağız. Yalnız hissettirmeyenlere teşekkür ederim. Pandemi oyuncuları etkilese de bu görüşmelerin daha sık olması gerekiyor, konuşmamız gerekiyor. Palavra bilgi verenleri de bu biçimdece düzeltme talihimiz oluyor. Heyecanımız, coşkumuz var. Bulunduğum yer benim için rahatsız edici değil. Elimizde âlâ bir oyuncu kümeye var. Bu oyuncularla Dünya Kupası’na katılacağımıza inanıyorum.”

“Ortak çalışarak bir yere geleceğimizi söylemiş oldum. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Bu devir içerisinde marttaki oyunumuza bakınca güzel olduğumuzu düşüdndüm. Mart ayında Okan, Ozan ya da Kaan var. Mart ayında takımın ışık verdiğini düşünerek kampa aldık. Ekiplerinde boşta kalan oyuncular, yeni aldığımız oyuncular ayrıyeten Avrupa’dan gelen oyuncularımız var. Cengiz ve Abdülkadir üzere oyuncuların performansını artırmaya yönelik çalışmalar yaptık. Burada oynayan oyuncu sayısı az. Oyuncuların erken kampa girdiğini kabul etmiyorum. 25’inde gelen oyuncular vardı. Kısım bölüm hazırladık. Kerem gelse, Halil gelse… Evet tartışılabilir lakin tercihler bu tarafta. Merih’i ikinci maçta sakatlık yüzünden başlatmadım. Oyun ortasında değişiklik yaptık. Kampın sponsor kısımları konuşuldu. Bizim asıl kamp Almanya’da başladı. Tahlil yaptık. Çocukların yorgunluğu var. Oyuncuların maçtaki performansıyla idmandaki performans dataları farklı. Demek ki oyuncular sorumluluktan kaçtı. Birinci devir kamp değil toparlanma devriydi.”

“Benim maaşımla ilgili konuşuyor. Ne aldığımı aslına bakarsan gazeteciler yazıyor. Hiç para almayayım. Hiç kulüplere dava açtığımı gördünüz mü? Türkiye’de Euro alan var mı? Ben döviz almıyorum! Adam bana ‘hırsızsın’ diyor. Ben hırsız değilim. Federasyon Lideri açıklama yapmış. Daima konuşuluyor. Benim kampta gördüğüm sorun olabilecek tek şey oynamayan oyuncuların olduğu Enes’le, Halil İbrahim… Halil İbrahim, ‘Ben daima koşuyorum bana pas atılmıyor’ diyor. Enes de, ‘Sen sus’ diyor. Keşke arbede olsaydı, tahminen hırslanırlardı. Bunu tartışırken olmayan şeyi olmuş üzere vermeyin. her insanın sorumluluğu var. Şu döviz işini bırakın! Beni yıpratın lakin çocukları bırakın! İdareye söyleyin prim vermesin çocuklara.”

“fevkalade bir şey gelişti. Bu grup en hayli desteklenen ekip. Oyuncu da bir süre daha sonra ona inandı. Özeleştiri yapabilirim. Biz antrenman yapıyoruz farklı lakin meskeninde de çalışıp geliyor. Maç o denli maç ki bir İtalya maçı. İtalya maçını farklı yere koyuyorum. Baş başa oynarız diye bekliyordum. Isınmada oyunculara bir şey demedim, tahminen demem gerekiyordu. Senin maçta atacağın deparı onlar ısınmada attı. Panikledik! Top da tutamadık, tutamıyoruz, gidemiyoruz. Oyunda bir rahatsızlık var. ‘Biz epeyce güzel takımız’ havası var bizde de. Biz daha evvel de makus sonuçlar aldık. Bunun aşılacağını bekliyorum. Başımda olan oyuncular muhakkak, bunun haricinde gelecek oyunculara da açığız. Oyuncuların hepsiyle konuştum, konuşuyorum da. Bu bir tabana vuruştu! bu biçimde bir şey birinci kez gördüm.”

“Salih Uçan, Berat Özdemir öteki oyuncuların gerisindeydi. Taylan seyrettiğim maçlara göre daha durağandı. Oyuncu bana sakatlığım yok diyor. Ameliyat niçin oldu bu biçimde? “Dorukhan sen niye transfer yapmıyorsun kardeşim? niye gitmiyorsun? Ya da anlaşıp ekibinde kalmıyorsun. Ne yaptığı muhakkak değil.”

“Emre Belözoğlu ile görüştüğüm doğrudur. İki kere görüştük. Ulusal ekipte değişimler olacağını söylemiştim. Başlamasaydı sportif yöneticiliğe bizle başlamasını isterdim. çabucak hemen kesinleşmedi, görüşüyoruz. Teknik grupta bir değişim olacak. Şu anda net isim vermek gerçek değil. Uzun vakittir kimi hususları konuşuyoruz. Düşüneceğiz, konuşacağız, daha sonrasında yapacağız.”

“İstifa etmek, etmemek bunlar daima seçenek. bu biçimde bir şeyi tabi düşündüm, taşındım, tartıştım. Sonunda kalmamın hakikat olduğunu söylemiş oldum. Kalmamın ve çaba etmemin daha hakikat olduğunu düşündüm. Basın toplantısı başından beri anlattıklarımdan da bir şeyler anlamışssınızdır, anladıysanız.”