AB’den mümkün sıhhat krizleri için 30 milyon euro bütçeli yeni yönetim

acemşalı

Global Mod
Global Mod
AB’den mümkün sıhhat krizleri için 30 milyon euro bütçeli yeni yönetim Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lider Yardımcısı Margaritis Schinas, kurul üyeleri Stella Kyriakides ve Thierry Breton ile Avrupa Sıhhat Acil Durum Hazırlık ve Müdahale Yönetiminin (HERA) kurulmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

HERA’nın acil sıhhat durumlarında ana araç olarak rol oynayacağını söyleyen Schinas, üye ülkeler içinde bilimsel araştırma ve üretim alanlarında uyum ile hazırlıklı olarak süratli hareket etmeyi sağlamanın hedeflendiğini belirtti.

Schinas, salgına işaret ederek “Bugün eksikliğini çektiğimiz şey bu.” dedi ve HERA’nın AB Kurulu’nun iç hizmeti olarak faaliyet göstereceğini, büsbütün ise gelecek yılın başında işlerlik kazanacağını tabir etti.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Schinas, “Asla üye ülkelerden mecburî aşı empoze etmelerini istemedik. Bu, yetkimiz haricinde. Bu yasal çerçevemizin bir kesimi da değil lakin üye ülkelere vereceğimiz bir bildiri var ise o da ‘aşılanın, aşılanın, aşılanın’ olabilir.” diye konuştu.

SÜREKSİZ YERİNE YAPISAL TEDBİRLER

Kurul üyelerinden Stella Kyriakides de HERA üzere bir aktörün varlığında, Kovid-19 salgını sırasında bir keze mahsus ve süreksiz olarak alınan tedbirler yerine, yapısal önlemlerin alınmış olacağını söylemiş oldu.

Kyriakides, HERA’nın “Avrupa evvel gelir” anlayışında değil, global paylaşım temelinde işleyeceğini vurguladı.

Thierry Breton da HERA’nın üretim kapasitesi ve inançlı tedarik zinciri oluşturulmasında ve bu manadaki bağımlılığın azaltılmasında rol oynayacağını belirtti ve şu biçimde devam etti:

“HERA ile krizden ders çıkarmış oluyoruz. AB’de endüstriyel kapasite ve düzgün işleyen tedarik zincirleri olmadan vatandaşlarımızın sıhhatini garanti edemeyiz. Kovid 19’a karşı aşı üretimini Avrupa ve dünyanın geri kalanı için rekor müddette uygunlaştırmayı başardık. Lakin gelecekteki sıhhat krizlerine daha uygun hazırlanmamız gerekiyor.”

Komite’den yapılan yazılı açıklamada da HERA’nın tehditleri ve potansiyel sıhhat krizlerini istihbarat toplayarak önbakılırsaceği ve acil sıhhat durumlarında süratle cevap vereceği kaydedildi.

HERA’nın acil durum olduğunda ilaçların, aşıların, eldiven ve maske üzere öteki tıbbi gereçlerin üretilmesini ve dağıtımını sağlayacağı, Kurul Lideri Ursula von der Leyen’in 2021 Birliğin Durumu konuşmasında ilan ettiği “Sağlık Birliği”nin temel aracı olacağı ve AB’nin sıhhatle ilgili acil durum müdahalesi ve hazırlığındaki eksikliğini dolduracağı bildirildi.

HERA faaliyetleri, 2022-2027 devri için 6 milyar euroluk bir bütçeden faydalanacak. Bir daha sonraki periyotta ise yaklaşık 30 milyar euroya ulaşacak ve üye ülkeler ile özel kesimin yapacağı yatırımlarla bu ölçü daha da artacak.