‘Adalet sahiden öldü’ dedi, yurt dışına gidecek

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
‘Adalet sahiden öldü’ dedi, yurt dışına gidecek Dr. Şeyhmus Baraş’ı dövenler 50 gün mahpus yatıp çıktı. Reaksiyon gösteren Baraş, Finlandiya’ya yerleşiyor.

Şanlıurfa
Viranşehir’deki bir tıp merkezinde çalışan hekim Şeyhmus Baraş, 28 Haziran’da hasta yakınları tarafınca öldüresiye darp edilmişti. Yere düşüp şuurunu kaybedince 3 saldırgan kaçmıştı. olaydan daha sonra saldırganlar hür kalınca Baraş, adliye önünde diplomasını yırtıp hekimliği bıraktığını açıklamıştı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ devreye girince saldırgan 3 kardeş Halil D., Mahmut D. ve Mecrum D. tutuklanmıştı. 8 yıla kadar mahpusu istenen ve doktora “Seni öldürürüz, burada yaşatmayız” diyen zanlılar 18 Ağustos’ta yapılan ikinci duruşmada, yalnızca 1.5 ay mahpus yattıktan daha sonra tahliye edilmişti. O hekim SÖZCÜ’ye konuştu. Ülkeyi terk edeceğini, Finlandiya’ya yerleşeceğini söylemiş oldu. Baraş, zanlıların hür bırakılmalarına reaksiyon gösterdi.

‘KARAR VERMEK ZOR’

Baraş, “Şaka üzere bir mahkeme. Adalet gerçekten ölmüş bu memlekette. Yalancı olduğu bariz aşikâr olan, soruşturmanın şimdiye kadar hiç bir evresinde olmayan şahitler dinlendi. Bu ülkede adaletin işlemeyeceğini, adalet sisteminin çalışmadığını biliyordum” diye isyan etti. Olay daha sonrası takipçisi olacağı açıklamasını yapan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’yı misyona davet etti. Kendisini bir muayene odasına kilitleyerek saldırganların elinden kurtulan Baraş, bu şartlar altında Türkiye’de kalmayı düşünmediğini “Ben artık yurt haricinde hekimlik yapmayı düşünüyorum. Hekimlik yapmak istediğim ülke Finlandiya” tabirleriyle lisana getirdi. Ülkemizde hekimlerin ne kadar uygun standartlarda yetiştiğini biroldukca Avrupa ülkesinin bildiğini söyleyen Baraş, “Yurt dışına gitme sonucunı vermek sıkıntı, gitmek kolay. Birfazlaca Avrupa ülkesi Türk tabiplerinin ne kadar uygun standartlarda yetiştiğini bildiği için denklik istemiyor” dedi.