AKP’li belediyenin inadı vatandaşı canından bezdirdi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
AKP’li belediyenin inadı vatandaşı canından bezdirdi 4Trabzon Büyükşehir Belediyesi olmadan evvel Akçabat ilçesine bağlı bir belde olan Yıldızlı’da yaşayan Ali İlyaz’ın yaklaşık 4.5 dönüm tapulu yerini ve üstünde bulunan meskeni belediye İmar Kanunu’nun 18. hususunu dayanarak göstererek bedellerini ödemeden, yol yapılacağını söyleyerek almak istedi. Lakin Ali İlyaz ve kardeşleri belediyenin aldığı bu sonucu Trabzon Yönetim Mahkemesine taşıdı. Yönetim Mahkemesi, İlyaz ailesini haklı buldu. Danıştay da mahkemenin sonucunı onadı.

BELDE BELEDİYE GİTTİ 3 YIL daha sonra İLÇE BELEDİYESİ GELDİ

Trabzon’un Büyükşehir belediyesi olmasının akabinde bu sefer AKP’li Akçabat Belediyesi devreye girerek, bir daha tıpkı hususları mazeret gösterip 2007 yılında araziyi almak istedi. Belediyenin bu talebini İlyaz ailesi bir daha mahkemeye taşıdı. Yönetim Mahkemesi, Ali İlyaz ve kardeşlerini haklı bularak belediyenin topraklara el koymasını engelledi. Belediye karara itiraz etse de Danıştay bu sonucu da onadı.

17 YILDIR GAYRET EDİYOR

Akçabat Belediyesinin birebir sonucu tekrar aldığını belirten Ali İlyaz, bunun için de yürütmeyi durdurmak için dava açtığını söyleyerek, “Bizim yerlerimizin üst tarafına TOKİ konutları yapıldı. Devlet yolun genişletilmesi için belediyeye 18 milyon lira para gönderdi. Bu parayı ne yaptılar bilmiyorum. Araziyi para vermemek içim istimlak etmiyorlar. 3194 İmar Kanunu’nun 18. Hususuna dayanarak, arsa ve meskenlere para vermeden el koymaya çalışıyorlar. 17 yıldır bunlarla uğraşıyorum” diye konuştu.

Foto: SÖZCÜ

1 DÖNÜM ARAZİ 3.5 MİLYON LİRA

Bölgede arazinin epeyce bedelli olduğunu belirten Ali İlyaz, “Şu anda 1 dönüm arazi 3.5 milyon lira. Lakin belediye bize para vermeden 4.5 dönüm toprağa el koymaya çalışıyor. Biz yol yahut kamu yatırımlarına karşı değiliz. Yol dar dediler. Kendi yerimizden 5 metre yola verdik. Artık iki otomobil rahat rahat gidip gelebiliyor. Bunların hedefinin yol olduğunu artık düşünmüyorum. Israrla uğraşıyorlar. Artık bir daha gelmişler planlar çiziyorlar bir şeyler yapıyorlar. bir daha dava açtım. Daha evvel iki kere denediler başarılı olamadılar. Mahkeme kararları var. Fakat hukuk tanımıyorlar” tabirlerini kullandı.

İMAR KANUNU HUSUS 18

İmar hududu ortasında bulunan binalı yahut binasız arsa ve yerleri malikleri yahut öbür hak sahiplerinin muvafakatı aranmaksızın, birbirleri ile, yol fazlaları ile, kamu kurumlarına yahut belediyelere ilişkin bulunan yerlerle birleştirmeye, bunları bir daha imar planına uygun ada yahut parsellere ayırmaya, müstakil, paylı yahut kat mülkiyeti asıllarına nazaran hak sahiplerine dağıtmaya ve re’sen tescil süreçlerini yaptırmaya belediyeler yetkilidir. Kelamı edilen yerler belediye ve mücavir alan haricinde ise üstte belirtilen yetkiler valilikçe kullanılır.