Almanya iklim hedeflerine ulaşıyor – bu doğru mu?

Burcin

New member
İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, Almanya'nın 2030 için kendi iklim hedeflerine ulaşabilmesinden memnun. Kulağa hoş geliyor. Veya?

Konu iklimin korunmasına gelince iyi haberler nadir geliyor ve bu nedenle geçen hafta Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck (Yeşiller) bunu açıkladığında pek çok iklim aktivisti mutlu oldu. Almanya'nın emisyonları 2023'te yeniden birleşmeden bu yana hiç olmadığı kadar yüzde 10 düştü. Habeck, Federal Çevre Ajansı'nın yeni verilerine dayanarak daha da fazlasını öngörüyor: “Eğer rotamızda devam edersek, 2030 yılına kadar iklim hedeflerimize ulaşacağız.” Ama, bu tam olarak ne demek oluyor?

Emisyonların azalmasına sevinebiliriz. Paris İklim Anlaşması'na uymayı başarmak ve küresel ısınmayı 1,5 ile 2 derecenin oldukça altında bir seviyede sınırlamak istiyorsak, küresel olarak yayabileceğimiz yalnızca sınırlı miktarda CO2 var. Bu miktar CO2 bütçesi olarak adlandırılmaktadır.

Sera gazlarını kaç yıldır havaya salmaya devam ettiğimizin önemi yok. Önemli olan bu gazlardan toplamda ne kadar saldığımızdır. Prensip basittir; Bunu okul çocuğu olarak öğrendim. CO2 bütçesi, ister şirket bütçesi olsun, ister gelir ya da cep harçlığı olsun, diğer tüm bütçelerle karşılaştırılabilir.

Aylık 8 markımı ilk gün tatlıya yatırıp hemen yersem, geriye hiçbir şey kalmazdı. Geriye kalan dört hafta boyunca daha fazla sakız, oyuncak ya da Mickey Mouse kitabı alamadım. O zamanlar “bütçe” kelimesini bilmiyor olsam da şunu düşünmeyi öğrenmem gerekiyordu: Önemli olan nedir? Bana sunulanı ne için kullanmak istiyorum?

Sara Schurman

(Kaynak: Reinaldo Coddou H.)
Kişiye

Durum son derece ciddi ama umutsuz değil. Serbest gazeteci bu slogana göre açıklıyor Sara Schurman İklim krizinin büyük resmi ve küçük detayları herkesin anlayabileceği şekilde anlatılıyor. Kitabındaki gibi “Temiz dil iklimi!” – ve şimdi t-online'daki köşesinde. Bu çalışması nedeniyle 2022 yılında “Medium Magazin” tarafından yılın bilim muhabiri seçildi.

CO2 bütçesinde de durum aynı: Otoyolda saatte 200 kilometre hızla ateş etmenin, günde üç kez et yemenin ve yılda bir kez Mallorca'ya uçmanın Alman özgürlük konseptinin bir parçası olduğuna elbette karar verebiliriz. Herkes yettiği sürece bütçemizi daha spesifik olarak kullanabilir ve kalan CO2 bütçesini daha uzun süre kışın evlerimizi gazla ısıtmak, tarımda dizel motorlu traktörler kullanmak ve ekonominin enerji yoğun sektörlerini işletmek için kullanabiliriz. iklim açısından nötr bir yaklaşımla bunu başarmak henüz mümkün değil.

Belirli bir yıl için (2050 veya 2045) iklim nötrlüğünü hedeflemek yalnızca yaklaşık bir kılavuz olabilir. Şimdi ne kadar çok emisyon yaparsak, o kadar çabuk tamamen durmamız gerekir. Bu nedenle belirli yıllar için hedeflerimize ulaşıp ulaşamayacağımız sorusu önemlidir.

Federal hükümetin karbon bütçesiyle ilgili çeşitli sorunlar

Çocukken şanslıydım. Her hafta harçlığımı bana ödeyen ve onu mahalledeki bakkal dükkanına mı götürmek istediğimden emin olup olmadığımı, yoksa onu kumbaraya mı koymak istediğimden emin olup olmadığımı soran ailem vardı. Ve bugünün ikliminden farklı olarak, bana her ay kullanmam için yeni bir bütçe verildi.

Federal hükümetin CO2 bütçesinde çeşitli sorunlar var: Eyaletlerin ne kadar emisyon saldığını kontrol eden kimse yok. Önemli bir çekişme noktası, CO2 bütçesinin uluslararası olarak nasıl dağıtılması gerektiği, yani hangi devletin toplam miktarın ne kadarını talep edebileceğidir.

2009'da Kopenhag'da yapılan iklim zirvesi bu soru yüzünden başarısızlıkla sonuçlandı. O dönemde katılımcılar, 2 derece sınırının altında kalabilmek için salınabilecek maksimum ulusal bütçeyi belirlemeye çalışıyordu. Devletler kendilerine dikte edilmek istemediler. Anlaşmanın çökmesine izin verdiler.

Paris İklim Anlaşması tarihe geçti

Birkaç yıl sonra, uluslararası düzeyde, 2015 yılında Paris İklim Anlaşması olarak tarihe geçen ve bugün de uluslararası iklim politikasının temelini oluşturan yeni bir anlaşma müzakere edildi. O zamanlar ülkeler küresel ısınmayı “2 derecenin çok altında”, ideal olarak 1,5 dereceyle sınırlama konusunda anlaşmışlardı.

Ulusal Kararlı Katkılar – kısaca NDC'ler – yani bağımsız olarak belirlenen ulusal iklim koruma katkıları olarak adlandırılan ortak hedefe ulaşmak için hangi ülkenin hangi katkıyı yapacağını hükümetlerin kendileri belirlemelidir.

Sorun şu ki, her ülke, küresel bütçenin uluslararası düzeyde kişi başına eşit olarak dağıtılması durumunda alacağından daha fazlasını almaya hakkı olduğunu varsayıyor. Ayrıca Almanya.