Almanya'da elektrik tüketimi: Rekor paya sahip yenilenebilir enerjiler

Burcin

New member

Almanya'da yenilenebilir enerji payı yılın ilk yarısında yeni bir rekor kırdı. Artış umut verici olsa da zorluklar da getiriyor.

Alman elektrik tüketiminde yenilenebilir enerjilerin payı yılın ilk altı ayında önemli ölçüde arttı. Baden-Württemberg Güneş Enerjisi ve Hidrojen Araştırma Merkezi (ZSW) ve Federal Enerji ve Su Endüstrileri Birliği'ne (BDEW) göre elektriğin yüzde 58'i rüzgar, güneş ve hidroelektrik gibi yeşil kaynaklardan geldi. Bu, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,7'lik bir artışı temsil ediyor.

Henüz ön hesaplamalar, yenilenebilir enerjilerin payının yılın ilk yarısının her ayında yüzde 50'nin üzerinde olduğunu ve Nisan ayında yüzde 59'luk bir zirveye ulaştığını gösteriyor. “Üst üste bir rekor görüyoruz,” diye yorumladı BDEW Genel Müdürü Kerstin Andreae. Güneş enerjisindeki güçlü artış özellikle dikkat çekici: üretim toplam 37 milyar kilovat saate çıktı.

Video | “O zaman refahı kaybederiz”

Kaynak: t-online

Ancak yenilenebilir enerjiler yalnızca tüketim açısından değil, aynı zamanda elektrik üretimi açısından da puan kazandı: Almanya'da üretilen toplam elektrik miktarındaki payları yüzde 60'a yükseldi. Bu, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,2'lik bir artışı temsil ediyor. ZSW ve BDEW'ye göre, yılın ilk yarısında yeşil kaynaklardan toplamda yaklaşık 150 milyar kilovatsaat elektrik üretildi. Tüketim ve üretim farklıdır çünkü örneğin Almanya'da üretilen elektrik diğer ülkelerdeki müşterilere de satılmaktadır.

Yenilenebilir enerjiler arasında, rüzgar enerjisi ana kazanan oldu: yaklaşık 62 milyar kilovat saatle en büyük payı temsil etti. Fotovoltaikler, yalnızca Haziran ayında 10 milyar kilovat saatten fazla üretimle ikinci sırada yer aldı. Ancak biyokütle, açık deniz rüzgar türbinleri ve hidroelektrik de yeşil elektrik üretimine katkıda bulundu.

Konvansiyonel enerji kaynaklarından 102 milyar kilovatsaat elektrik üretilirken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 120 milyar kilovatsaatti. Nükleer enerji, geçen yılın nisan ayının ortasında son reaktörlerin nihai olarak kapatılmasından bu yana elektrik üretimine katkıda bulunmadı.

Olumlu gelişmelere rağmen, ZSW ve BDEW yenilenebilir enerjinin daha da genişlemesinin önündeki olası engeller konusunda uyarıyor. Andreae, “Kullanılamazsa yeşil elektrik bizim için hiçbir işe yaramaz,” diyor. Bu nedenle federal hükümet, yeşil enerji kaynaklarına tam bir geçişin önünü açmak için kalan engelleri ortadan kaldırmalıdır.