Ankara Üniversitesi yüz yüze eğitim sonucunı deklare etti

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Ankara Üniversitesi yüz yüze eğitim sonucunı deklare etti Ankara Üniversitesi Senatosu, 2021-2022 Güz Yarıyılı ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarında eğitim öğretimin yürütülmesine ait sonucunı deklare etti.

Kararda, “Üniversitemizde teorik ve uygulamalı derslerin yüz yüze eğitim öğretim ile yürütülmesine; öğrenci sayısı, fiziki şartlar ve pandeminin seyri dikkate alınarak Üniversitemizin akademik ünitelerinin sonucu ile gerektiğinde çevrimiçi platformlarda da yapılabilmesine …” tabirine yer verildi.

Senato, eğitimlerin dönüşümlü ya da seyreltilmiş olarak da yapılabilmesine, ders müddetlerinin kısaltılabilmesine karar verdi.

Teorik ve uygulamalı derslerin orta imtihan, final ve bütünleme imtihanları yüz yüze yapılacak.

sonucun tam metni şu biçimde:

ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NDE 2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI ÖNLİSANS, LİSANS VE LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINDA EĞİTİM-ÖĞRETİMİN YÜRÜTÜLMESİNE AİT SENATO KARARI

Ankara Üniversitesi’nin 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarında eğitim öğretim süreçlerinin sağlıklı ve inançlı yürütülebilmesi için aşağıdaki genel kuralların temel alınmasına oy birliği ile karar verilmiştir:

1. Üniversitemizde teorik ve uygulamalı derslerin yüz yüze eğitim öğretim ile yürütülmesine; öğrenci sayısı, fiziki şartlar ve pandeminin seyri dikkate alınarak Üniversitemizin akademik ünitelerinin sonucu ile gerektiğinde çevrimiçi platformlarda da yapılabilmesine,

2. Yüz yüze yapılabilecek uygulamalı eğitimlerin, programların şartları, niteliği, eğitim ortamı ve salgının seyri gözetilerek, ilgili ünitelerin yetkili heyetlerince alınacak kararlar doğrultusunda dönüşümlü ya da seyreltilmiş olarak da yapılabilmesine,

3. Oturum sayılarının artırıldığı ve seyreltilmiş küme prensiplerinin uygulandığı teorik ve uygulamalı derslerde, ilgili ünitelerin yetkili heyetlerince alınacak kararlar doğrultusunda ders müddetlerinin kısaltılabilmesine, müddetin her bir ders saati için 30 dakikadan az olmamasına,

4. Gerek yüz yüze, gerekse çevrimiçi derslerde mevzuat gereği devam şartı aranmasına,

5. Teorik ve uygulamalı derslerin orta imtihan, final ve bütünleme imtihanlarının yüz yüze yapılmasına,

6. Ünitelerin ve derslerin özelliğine bakılırsa; ölçme kıymetlendirme biçimlerinin, ödev, proje, sunum, küçük imtihanlar ve gibisi süreç değerlendirmeye yönelik biçimlendirici etkinliklerle zenginleştirilmesine; final ya da bütünleme imtihanları kararında muvaffakiyet puanlarının belirlenmesinde anılan devir içi aktifliklerin de değerlendirmeye dahil edilmesine,

7. Üniversitemiz Akademik Takviminde belirlenen tarihlerde yüz yüze eğitim süreçlerinin sağlıklı ve inançlı bir biçimde yürütülebilmesi için tüm öğrencilerimizin, akademik ve idari işçimizin aşılama programına dahil olmasının hem sıhhatlerinin korunabilmesi birebir vakitte eğitim öğretim hizmetlerinin sürdürülmesi için büyük değer arz ettiğinden ilgili üniteler tarafınca aşılanmanın teşvik edilmesi için gerekli önlemlerin alınmasına,

8. COVID-19’a karşı geliştirilen aşıların maske, ara ve hijyen önlemlerinin alternatifinin olmadığı, hatta birlikte uygulandığında daha aktif koruduğu dikkate alındığında, Üniversitemizin kapalı yerlerinde maske, ara ve hijyen şartlarının zarurî olması, derslik ve laboratuvarlara taze hava girişi/havalandırma konusunda hassasiyet gösterilmesi ve ilgili ders sorumluları tarafınca önlem alınması, dersler sırasında daima konuşarak dersi yürütmekte olan öğretim elemanlarının, gereksinim duyması halinde maske yerine siperlik kullanabilmesine,

9. Üniversite yerleşkelerindeki binalara HES kodu ile girişin sağlanmasına, üniteler tarafınca, akademik işçi, idari işçi, öğrenciler ve başka çalışanlardan COVID-19 aşı kartlarının istenmesine,

10. Aşı programına dahil ve ikinci doz aşısını en az 15 gün evvel olan ya da en çok 72 saat öncesine ilişkin negatif sonuçlu PCR testi olan öğrencilerin dersleri maske, aralık ve hijyen kurallarına uygun biçimde yüz yüze takip edebilmesine,

11. Dokuz ve onuncu unsurdaki kurallara üniversite toplumsal tesisleri, spor tesisleri ve yurtlardan yararlanacak bireylerin de uymasına,

12. Üniteler tarafınca, ahenk programları, web sayfaları, e-posta ve başka irtibat araçları ile pandemi daha sonrası yerleşke hayatına ahenk şartları ile ilgili bilgilendirmeler yapılmasına,

13. Global salgın şartları niçiniyle yurt haricinden ülkemize giriş yapamayan milletlerarası öğrenciler; kronik rahatsızlığı olan yahut ailesi yüksek risk kümesinde olan öğrenciler, istemde bulunmaları durumunda, kayıt dondurma taleplerinin ünitelerin ilgili konseyleri tarafınca kıymetlendirilmesine.

Ankara Üniversitesi