Antalya’da denizde şoke eden olay: “Biranda kalçamı ısırdı”

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Antalya’da denizde şoke eden olay: “Biranda kalçamı ısırdı” Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Örnekköy kıyısında denize giren Rus asıllı bayan, caretta caretta tarafınca kalçasından ve elinden ısırıldı.

Güzeolaba Mahallesinde yaşayan 64 yaşındaki Rus asıllı Liidia Bazarova, arkadaşıyla birlikte 2 gün evvel sabah saatlerinde denize gitti.

Örnekköy kıyısının halk plajı kısmından denize giren Bazarova, bir süre yüzdü ve dönüşe geçti.

Kıyıya yanlışsız yaklaştığında sırt üstü yüzmeye başlayan Bazarova’nın kalçasını caretta caretta ısırdı.

Neye uğradığını şaşıran hanımın çabalamasının akabinde caretta, bu defa birinci yerin üst noktasını ısırdı.

bayanın yardımına ise cankurtaran Mustafa Sarı koştu. Caretta caretta Bazarova’yı, bırakırken bu kere cankurtaranın omzunu ısırdı.

Kısa vadeli yaşanan arbedenin akabinde caretta caretta korkarak bölgeden uzaklaştı.

Yakınlarının sayesinde meskene giden Bazarova, ondan sonrasında yakındaki bir hastaneye gdolayıldü.

İlaç ve krem verilen hanımın kalçası ise uzunluklu boyunca morardı. Caretta carettanın ısırdığı yerlerde ise diş izlerinin olduğu görüldü.

“CARETTA CARETTA KAMERADA”

Plajın yaklaşık 5-10 metre açıklarında dolaşan caretta caretta ise vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı. Platform üzerinden elini ve ayaklarını suya uzatan vatandaşların hareketlerine caretta carettanın hareketlendiği ve yaklaştığı anlar kaydedildi. Öte yandan bölgede son 15 gün ortasında yaklaşık 11 kişinin caretta caretta saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

“BİR ANDA KALÇAMI ISIRDI”

Kalçasının bir tarafına oturamayan Lidiia Bazarova, haftada iki yada üç gün tıpkı bölgeye arkadaşıyla denize gittiğini başına birinci kere bu biçimde bir şeyin geldiğini söylemiş oldu.

Halk plajından perşembe sabahı denize girdiğini lisana getiren Bazarova, “bir süre yüzdüm ve dönüşe geçtim. Kıyıya 4-5 metre kalınca sırtüstü dinlenmek istedim. Biranda kalçamı bir şey ısırdı. İnanılmaz kuvvetliydü. Ne olduğunu bilmiyorum, neyin ısırdığını, görmeden çırpınmaya vurmaya başladım. Birinci ısırdığı yeri bırakıp öbür noktayı ısırdı. Uğraş etmeye devam etti. daha sonra elimi ısırdı. Cankurtaran geldi, yüksek ses çıkardı ancak daha sonra ona saldırdı. Cankurtaran benim dışarı çıkmamı istedi fakat o deniz kaplumbağasıyla orada kaldı. Çok korktum uzun bir süre denize gitmeyeceğim” dedi.

“ARTIK DENİZE GİTMEYECEĞİZ”

Kamila Bazarova, annesinin fazlaca korktuğunu kaplumbağanın ısırdığı yerlerin simsiyah olduğunu kaydederek, “ Cankurtarana teşekkür ediyoruz. O olmasa tahminen sonuç berbat olabilirdi. Daha evvel de buna emsal olaylar olmuş. Annemdilk evvel bir bayanla bir adamı ısırmış. Uyarıcı bir yazı olmasını istiyoruz. Artık denize gitmeyeceğiz korkunç” diye konuştu.

“SIĞ SULARDA YAPIYOR”

Akdeniz Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu, caretta carettaların bol olduğu Lara, Belek ve Side kıyılarında vakit zaman ısırma hadiselerinin yaşandığını bildirdi.

Denizdeki canlının gerektiğinde karaya çıkma gereksinimi duyduğunu lisana getiren Gökoğlu,
şöyleki konuştu:

*Ancak her yer insan, canlının çıkabileceği yer yok. Benim ömür alanından çıkın der üzere. Isırmaların genelde öğlene gerçek yaşandığını biliyoruz.

*Sığ sularda ısırma hadisesi yaşanıyor. halbuki kaplumbağa Çıralı’da da var, orada bu durum yok. Bizim Lara’da su sığdır. Parlayan bir denizanası üzere düşünüp bir ısırma yapıyor. Ezme formunda bunu yapıyor.

*İnsan kaygıyla irkildiği vakit canlı da kaçıyor. Bir de bu devir yavrularının çıkış vakti, tahminen de iç güdüsel olarak kıyıda ebeveyn muhafaza durumu var. Bu maksatla da olabilir. (İHA)