Antalya’da istekli korona aşısı yapıyor: Bakan Koca’nın paylaşımı görür görmez şaşırdım

KesikÇayır

New member
Antalya’da istekli korona aşısı yapıyor: Bakan Koca’nın paylaşımı görür görmez şaşırdım Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşayan ebe Serpil Minaz, koronairüs müddetinde de istekli olarak aşılama çalışmalarına katılıyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın toplumsal medyadan paylaşım yapıp, teşekkür ettiği bireylerden birisi olan Minaz bununla birlikte otizmli oğlunun eğitimi için çalışıyor.

BAKAN KOCA TEŞEKKÜR ETTİ

Ebe Minaz, Bakan Koca’nın toplumsal medya hesabından yaptığı “Aksu ilçesinde nazaranvli 28 yıllık ebe arkadaşımız Serpil Minaz, tüm gün Antalya Havalimanı’ndaydı. Daha evvel de Bingöl, Maraş ve İslahiye’de kendi isteğiyle sorumluluk aldı. Aşı olmak isteyen milyonlar bu fedakarlıkları hak ediyor. Serpil Hanımsa binlerce teşekkürü.” paylaşımının sevincini yaşadı.

Her vakit mesleğini severek yapan Minaz, salgının başladığı birinci günden bu yana yatalak hastalar için meskenlerine, iş yoğunluğundan dolayı gelemeyen çiftçiler için seralara ve tarlalara giderek aşı yapıyor.

9 YAŞINDAKİ OĞLU İÇİN FEDAKARLIK YAPIYOR

Aile sıhhati merkezlerinin yanı sıra havalimanı üzere kurumlara da giderek Kovid-19 aşısı yapan Minaz, yüzde 95 ağır engelli ve otizmli 9 yaşındaki oğlu için de büyük fedakarlık gösteriyor.

Afyon Sıhhat Meslek Lisesinden 1993 yılında mezun olduktan daha sonra Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Doğanbaba köyüne atanan ebe Minaz, burada sağır ve dilsiz bir bayanın doğumu için taşlı patika yoldan elindeki materyalleriyle 5 kilometre yürüyerek birinci defa doğum yaptırdığı günü unutamıyor.

Bir taraftan mesleğini yapmaya çalışan Minaz, başka taraftan da uzaktan eğitimle Atatürk Üniversitesinde 4 yıllık hemşirelik kısmı, Anadolu Üniversitesinde ise kamu idaresi kısmını bitirdikten daha sonra sıhhat idaresi alanında da yüksek lisansını yaptı.

“İŞİMİZİ SEVEREK YAPIYORUZ”

Kahramanmaraş ve Bingöl’de 3’er yıl, İzmir’de 8 yıl çalıştıktan daha sonra Hatay ve Gaziantep’te çadır kentlerde de istekli çalışan Minaz, tüm sıhhat çalışanları üzere salgının bir an evvel bitmesi için uğraş ediyor.

Minaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıhhat çalışanlarının her vakit her yere koşturduğunu, ebe bulunmasına karşın istekli aşı da yaptığını anlattı.

Nerede boş yer var ise oraya tampon olduklarını vurgulayan Minaz, “Ekip olarak işimizi severek yapıyoruz. Tüm sıhhat çalışanları büyük bir fedakarlık örneği sergiliyor. Tek maksadımız salgının bir an evvel bitmesi ve artık insanların olağan ömrüne dönebilmesi. Zira salgından herkes fazlaca etkilendi.” diye konuştu.

“TELEFONUM HİÇ SUSMADI”

Sıhhat Bakanı Koca’nın paylaşımını İstanbul’da astsubay olan oğlunun telefonla arayarak bildirdiğini aktaran Minaz, paylaşımı görür görmez şaşırdığını tabir etti.

Her gün ağır çalıştıklarını belirten Minaz, “Bakanımızın paylaşımını görür görmez heyecanlandım. Bizim için epeyce yeterli bir motivasyon oldu. O gün havalimanında 45 dakikada 48 aşı yapmıştım. Telefonlarım hiç susmadı, herkes arayıp tebrik etti.” dedi.

Daha evvel Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki çadırlarda 2 yıl bakılırsav yaptığına değinen Minaz, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki çadırlarda 1,5 yıl istekli çalıştığını anlattı. Minaz, savaştan kaçan ve psikolojisi berbat olan çocuklara, bayanlara moral vermeye çalıştığını, bebek, çocuk ve hamilelerin aşısını yaptığını söylemiş oldu.

Bir oğlunun da otizmli olduğunu söz eden Minaz, Kovid-19’la çaba ederken evladını da ihmal etmemeye çalıştığını belirtti.

“OĞLUMUN BAKIMINI YAPIP EŞİME BIRAKIYORUM”

Serpil Minaz, engelli oğlunun bakımının zorluğu niçiniyle astsubay eşinin emekli olmak zorunda kaldığını anlattı.

Fedakar hemşire, Antalya’ya geldikten daha sonra otizmli oğlu için müstakil konut yaptırdıklarını söylemiş oldu.

Minaz, “Oğlumun sabah bakımını yapıp, eşime bırakıyorum. Oğlum gün içerisinde beni görmediği vakit başını yere vuruyor, kendisine ziyan veriyor. Sabah işe giderken bırakmak istemiyor. Öğleyin bir saatlik yemek içinde koştur koştur oğlumu okuldan alıp, bakımını yapıp tekrar işime dönüyorum. Oğlumun güzel bir eğitim alması için de çabalıyoruz.” tabirini kullandı.