Astım Öksürüğü İçin Ne Yapılabilir?

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Astım Öksürüğü İçin Ne Yapılabilir? Astım hayli sayıda kişiyi etkileyen kronik bir hastalıktır. Çocuklarda da sık görülen astım öksürüğe niye olabilir. Bilhassa öksürüğü ve astımı olan aileler astım öksürüğü için neler yapabileceğini merak eder. İstanbul Alerji Kurucusu, Alerji ve Astım Derneği Lideri Prof. Dr. Ahmet Akçay astım öksürüğü ve neler yapılabileceği hakkında değerli bilgiler verdi.

Astım Öksürüğü Nedir?

Astım teneffüs yollarının kronik bir hastalığıdır ve birtakım belirtileri vardır. Öksürük astımın yaygın belirtilerinden biridir. Öksürüğün gayesi, mümkün bir enfeksiyonu önlemek için yabancı partikülleri ve bakterileri uzaklaştırmaktır. Öksürük üretken olduğunda, gözle görülür ölçüde balgam atıldığı manasına gelir. Fakat birden fazla astım olayında öksürük verimsiz olarak kabul edilir. Verimsiz bir öksürük kuru bir öksürüktür. Bronş tüplerini spazm yapmaya (veya daralmaya) zorlayan bir tahriş ediciye verilen bir cevaptır. Bu tıp verimsiz öksürüğe niye olan hava yollarının şişmesi (iltihaplanması) ve daralması astımı karakterize eder. Astım öksürüğüne çoğunlukla hırıltı eşlik eder.

Astım öksürüğü ve öteki öksürükler içindeki fark nedir?

Astım öksürüğü ve öbür durumlardan kaynaklanan öksürükleri birbirinden ayırmak biraz sıkıntı olabilir. Astımı başka durumlardan ayıran belirtiler şunlardır:

Geceleri yahut gülerken yahut koşma daha sonrası berbatlaşan bir öksürük,

Gece uykudan kaldıran öksürük,

Sabah uyanınca ortaya çıkan öksürük,

Nefes almada zorluk,

Göğüste sıkışma hissi,

Nefes darlığı,

Hırıltı.

Astımlı çocuklar, ayrıyeten soğuk algınlığını beklenenden epey daha sık yaşayabilir yahut iyileşmeleri fazlaca daha uzun sürebilir. Bu niçinle astımın kesinlikle denetim altında tutulması gereklidir.

Astım Öksürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Astımın kesinlikle denetim altına alınması gerekir. Aksi durumda astım krizi yaşanabilir ve astım krizi epey önemli durumlara niye olabilir. Bu niçinle çocuğunuzun astımı için tertipli takip edilmesi kıymetlidir. Çocuğunuzun alerji uzmanı, astım belirtilerine ve mevcut durumuna göre birtakım ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçların kesinlikle açıklandıği biçimde kullanılması gerekir. Çocuğunuzun astımının durumuna göre kısa müddetli denetim ilaçları ya da uzun müddetli denetim edici ilaçlar kullanımı gerekir. Ayrıyeten çocuğunuzun, alerji uzmanınızla bir arada oluşturduğunuz bir astım aksiyon planı olması gerekir.

Alerji Aşısı ile Tedavi

Astımın daha kalıcı bir tedavisi olan alerji aşıları gerekip gerekmediği alerji testleri ile ortaya çıkarılmaktadır. Alerji testinde alerji saptanırsa ve 5 yaşından büyük çocuk ve yetişkinlerde alerji aşısı uygulanabilir. Alerji aşıları ile alerjenlere karşı beden direnci artırılır ve bunun kararı immün sistem kuvvetlenir. Bunun kararı olarak alerjenler akciğerde ziyan oluşturamaz hale gelir. Bunun kararı olarak da şikayet olmamaya, ilaç gereksinimi olmamaya başlar ve de hayat kalitesi besbelli düzeyde artmaktadır.

Astımdan korunma yolları nelerdir?

Astımdan korunmak için izlenebilecek birtakım yollar vardır. Öncelikle çocuğunuzda astımı neyin tetiklediğini bilmeniz gerekir. Tetikleyiciyi öğrendikten daha sonra kimi adımlar atabilirsiniz.

Toz akarlarından korunma

Nemli ve sıcak ortamlarda üreme imkanı bulan toz akarları astımın değerli tetikleyicilerindendir ve çabucak her konutta bulunur. Bilhassa denize yakın kentlerde yaşayan aileler mesken tozu mite’larına karşı tedbirler almalıdır. Toz akarlarından korunmak için alerjen geçirmez yatak ekipleri kullanın. Çocuğunuzun odasındaki kumaş materyalleri azaltın. Halılar, tüylü oyuncaklar, peluş oyuncaklar üzere. Çocuğunuzun nevresim gruplarını en az haftada bir sefer yüksek ısıda yıkayın. Çocuğunuzun odasında dokuma eseri olmayan oyun matı kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzu keskin kokulardan uzak tutun

Astımlı çocukların bronşları fazlaca hassastır ve bu niçinle kokulara çok hassastır. Çocuğunuzun keskin kokulara maruz kalmasını önleyin. Konutta kullandığınız paklık gereçlerinin kokusuz ve hipoalerjenik bulunmasına ihtimam gösterin. Çocuğunuzun kıyafetlerini kokusuz deterjanlarla yıkayın.

Hava değişimi ve hava kirliliği

Hava değişimi ve soğuk havalar da astımı etkileyebilir. Bilhassa soğuk havalarda dikkatli olmanız gerekir. Hava sıcaklığı epeyce düşükse çocuğunuzun dışarı çıkmasını engelleyin. Dışarı çıkılması gereken vakit içinderda da ağzı ve burnu kapatacak biçimde fular ya da atkı takmasını sağlayın.

Hava kirliliğinin de astım üzerinde olumsuz tesiri vardır. Bu niçinle hava kirliliğinin ağır olduğu vakit içinderda çocuğunuzun dışarı çıkmasına müsaade vermeyin.

Astım öksürüğü için bitkisel tedavi

Astım öksürüğüne en düzgün gelen zerdeçal ve baldır. Bilhassa zerdeçal, bronşlarda genişleme yaparak astım öksürüğünün rahatlamasını sağlayabilir. Bal anti inflamatuar ve anti bakteriyel özelliği olmasından dolayı astımda faydalı olma potansiyeli olabilir. Bu sebeplerden dolayı bal ve zerdeçal karışımı astım öksürüğünde kullanılabilir. Lakin polen alerjisi olanlarda bal, öksürükte kötüleşme yapabilir. Şayet bal öksürükte kötüleşme yaparsa kullanmanız uygun olmayabilir.

Kuş yumurtasının faydalı olmaz

Astım tedavisinde kuş yumurtasını yararı olmaz. Boşu boşuna kuş yumurtası tüketmeye çalışmayın.

Biorezonansın faydalı olmaz

Astım öksürüğünde biorezonans tedavisinin yararı olması. Bu yüzden boşu boşuna bu tedaviyi uygulamayın.

Sonuç olarak astım öksürüğü tedavisinde astıma niye olan alerjenlerden korunma, ilaç tedavisi ve alerji aşısı tedavisi yanında bitkisel tedaviler de tamamlayıcı tedavi olarak faydalı olmaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı