Avusturya Başbakanı göçmen aykırılığını sürdürüyor: Gerçekleşmeyecek

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Avusturya Başbakanı göçmen aykırılığını sürdürüyor: Gerçekleşmeyecek Taliban’ın Afganistan’da hakimiyet kurmasıyla birlikte ülkeden kaçmak isteyenler Havaalanında izdihama niye oluyor. Biroldukca ülke kendi vatandaşlarını Afganistan’dan tahliye ederken ülkede bulunan Afgan bayan gazeteciler, siyasetçiler endişe ortasında saklanıyor ve öbür bir ülkeye gitmenin yollarını arıyor. Dünya da Afganistan’da yaşanan yeni gelişmeyi konuşuyor. Bundan daha sonra ülkede bayanların ve kız çocuklarının haklarının ise tehlike altında olmasından şüpheleniliyor.

Bu gelişmeler ışığında Afganistan’dan başlayan göç dalgası da milletlerarası kamuoyunun ve siyasetin ana gündem hususu. Avrupa Birliği Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, ülkeden tahliye edilen Afganlara tüm AB ülkelerinin kapılarını açması için davette bulunmuştu. Lakin şu ana kadar ülkelerden net bir göçmen siyaseti açıklaması yapılmadı.

GÖÇMEN AYKIRILIĞINA DEVAM EDİYOR

Euronews’te yer alan habere nazaran
; Göçmen zıddı açıklamalarıyla bilinen ve göçe karşı sıkı tedbir alma vaadiyle öne çıkan sağ siyasetçi Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bir daha göçmenleri ülkeye katiyen almayacakların belirtti. Daha evvelki açıklamaları reaksiyonla karşılanan Kurz, bir televizyon programına verdiği röportajda söylemlerinde değişikliğe gitmedi.

‘BEN BAŞBAKAN OLDUĞUM SÜRECE GERÇEKLEŞMEYECEK’

Kurz, “Gönüllü olarak daha fazla mülteci ağırlamamıza açıkça karşıyım ve ben başbakan olduğum sürece bu gerçekleşmeyecek” dedi.

Afganistan’da Avrupa Birliği kurumları ismine çalışan Afganların iltica edebileceği ülkeler içinde bir seçenek olarak Avusturya’nın bulunmadığını tabir eden Başbakan, “Daha fazla kişiyi kabul etmemiz gerektiğini düşünmüyorum. Tam aksini düşünüyorum” formunda konuştu.

‘AFGANLAR BÖLGEDEN AYRILMASIN’

Başbakan Kurz, Afgan göçmenlerin bölgede kalmasını önerirken Türkmenistan ve Özbekistan’da resmi datalara nazaran sırasıyla yalnızca 14 ve 13 mülteci olduğuna dikkat çekti.

AVUSTURYA VE GÖÇ

Avusturya, 2015-2016 senelerında nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ini oluşturan bir göç akımıyla karşı karşıya kaldı. Göçe karşı sıkı tedbir alma vaadiyle öne çıkan sağ siyasetçi Kurz ise 2017 yılından bu yana tüm seçimlerden zaferle ayrıldı.

Birleşmiş Milletler datalarına bakılırsa ülke Avusturya, AB’de en çok Afgan mülteci ağırlayan ikinci ülke. NATO üyesi olmayan ülkenin Afganistan fazlaca az sayıda askeri bulunuyordu.