AYEDAŞ Kış Koşullarına Karşı Alanda

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
AYEDAŞ Kış Koşullarına Karşı Alanda
AYEDAŞ, kış uzunluğu yaşanacak meteoroloji olaylarına karşı İstanbul Anadolu Yakası’na kesintisiz güç arzı için elektrik dağıtım şebekesinde gereksinim duyulabilecek gereç, faal araç ve işçi kaynağını artırarak hazır hale getirdi. Gerektiğinde operasyon çalışanlarına dayanak olacak takımlarla bir arada toplam yaklaşık 1000 işçi ve 290 araç ile afet planına uygun olarak teyakkuza geçirildi.

AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası’nda tesirli olması beklenen kış koşullarından, güç nakil çizgilerini olumsuz etkilememesi ve afet kaynaklı oluşabilecek arızaların en kısa müddette giderilmesi için tüm gücüyle sürdürdüğü hazırlıklarını tamamlayarak kesintisiz güç arzı için gerekli donanım, gereç ve araçları depoladı.

Hazırlıklar çerçevesinde AYEDAŞ, gerektiğinde operasyon çalışanlarına dayanak olacak gruplarla bir arada yaklaşık 1000 çalışanını kriz durumunda evvelde tespit edilen noktalara süratlice intikali için teyakkuz durumuna getirdi. Çalışanın kuvvetli koşullara uygun kıyafet ve ekipman muhtaçlığı tamamlandı.

Karla uğraş özelinde 42 milyon lira yatırım

Gruplarının gece gündüz alanda olduğu AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası’nda 2224 adet trafo merkezinde güzelleştirme ve yenileme çalışması gerçekleştirdi. Mümkün afet durumuna hazırlanan ve stoklarını tamamlayan AYEDAŞ gruplarınca, stoktaki araç, materyal ve ekipmanın çalışır vaziyette olduğu denetim edildi. Yıl uzunluğu yapılan yatırımların yanı sıra önümüzdeki günlerde beklenen ağır kar yağışı özelinde saha gruplarını ve gereç stoklarını hazır bulunduran AYEDAŞ, bu çalışmalar için 42 milyon TL yatırımı da devreye aldı.

Saha Uyumuna Teknoloji Takviyesi

Öte yandan, tedarik sürekliliği uzaktan izleme sisteminin kritik noktaları ve 800 adet SCADA noktası başta olmak üzere kesintilerin uzaktan tespit edilmesini ve uzaktan müdahale imkanını sağlayan sistemler denetim edildi. Mümkün arızalara en kısa müddette müdahale edilirken son derecek kritik olan haberleşme konusunda, mevcut 904 adet bas konuş aygıtı ve kelam konusu sistemi yedekleyen 520 adet araç telsizi test edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı