Bakanlar yangınlarla ilgili son durumu paylaştı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Bakanlar yangınlarla ilgili son durumu paylaştı Türkiye, biroldukça noktada orman yangınlarıyla uğraş ediyor. Etraf ve Şehircilik Bakanı Kurum, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, açıklama yaptı.

Pakdemirli’nin açıklamaları söyle:

* Etkin olan tüm yangınlarda düzgüne gerçek gidiş var. Yangınların 57’si denetim altına alındı. Faal yangınlar Adana, Osmaniye, Antalya. Bu bölgede Hocalar tarafında tüten odaklarımız var. Etrafları çevrili olmadığı için denetim altında demiyoruz. Mersin’de düzgüne gidiş var.

* Kayseri ve Muğla’da da uyguna gidiş var. Marmaris’teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerinde şu anda tehdit yok. Tüm yangınlara 3 uçak, 9 İHA, 1 insansız helikopter, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve tüm kamu kurumlarından 4 binin üzerinde işçi ile çabalarımıza devam ediyoruz. 3 Antalya’da, 1 Muğla’da kayıplarımız var. Bugünler son derece hassas günler.

* Temmuzdaki yangınlarla alakalı genel bilgi vermek istiyorum. Kanada’da temmuzda 1 milyon 250 bin hektar alan yandı. Geçen yıl Türkiye’de yanan alanların hepsinin toplamı 20 bin hektardır.

* Rusya’da temmuzda 1 milyon hektarın üzerinde alan yandı. Amerika’da temmuzda 94 bin hektar alan yandı. Avustralya’yı hatırlıyoruz, vurulan hayvanları hatırlıyoruz. Bu işin gelişmişlikle, batı medeniyeti ile alakası yok. Bu işin tertiple alakası yok. Bu manada ben orman teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bu noktada dünyanın en başarılı birkaç teşkilatındanız.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları:

* Bir taraftan yangın söndürme çalışması başka taraftan yardım çalışmasını yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte yangından etkilenen vatandaşlarımıza neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Yangından 42 mahalle etkilendi. 27 mahalle tahliye edildi. 15 mahalle kısmen etkilendi.

Tüm mahallelerimizdeki vatandaşlarımıza tüm gereksinimlerini ulaştırmak için uyum merkezi kurduk. Yangın söndürme kadar daha sonrasında atılacak adımlar da değerli.