Bayan cinayetinde ‘takdir indirimi’: Müebbet ceza 25 yıl mahpusa çevrildi

HoVaRDa

New member
Bayan cinayetinde ‘takdir indirimi’: Müebbet ceza 25 yıl mahpusa çevrildi Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Cennet Tuğba Tokbaş’ı boğarak öldürdüğü sebebi öne sürülerek tutuklu yargılanan Recep Eray Hakver, müebbet mahpusa çarptırıldı. Mahkeme, Hakyer’in “sabıkasının olmaması, teslim olması ve hata daha sonrası gösterdiği olumlu davranışlar” münasebetleriyle indirim uygulayarak cezayı 25 yıl mahpusa çevirdi.

Cennet Tuğba Tokbaş, geçen yıl sevgilisi tarafınca öldürüldü.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) fotoğraf öğretmenliği 4’üncü sınıf öğrencisi Cennet Tuğba Tokbaş, 10 Kasım 2020 günü, Yunus Emre Mahallesi’ndeki bir apartta Recep Eray Hakver tarafınca boğularak öldürdü.

Cinayetle ilgili davanın Denizli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına tutuklu sanık Recep Eray Hakver, cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Cennet Tuğba Tokbaş’ın anne ve babası ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Savcı, mütalaasında sanık hakkında müebbet mahpus cezası istedi. Duruşmada savunmasını yapan sanık Hakver, kız arkadaşını öldürme kastının olmadığını tez ederek, tahliyesini talep etti.

Hakver, “Yaşanan olayda arka niyetim yoktur. Olay ihmalimden kaynaklanmıştır. Öldürme kastım yoktur. Tuğba benim kız arkadaşımdı, öldürmem için ortada bir sebep yoktu. O an benim psikolojim farklıydı, kasıtla hareket etmedim. Olay niçiniyle fazlaca üzgünüm ve pişmanım” dedi.

sonucunı açıklayan mahkeme heyeti, sanık Hakver’e “kasten öldürmek” kabahatinden müebbet mahpus cezası verdi.

Heyet, “sanığın sabıkasının olmaması, hadiseden daha sonra teslim olması ve cürüm daha sonrası gösterdiği olumlu davranışlar” münasebetleriyle takdir indirimi uygulayarak, cezayı 25 yıl mahpus cezasına çevirdi.

Cennet Tuğba Tokbaş’ın babası Murat Tokbaş, sanığa verilen 25 yıl mahpus cezasına itiraz edip, istinaf mahkemesine taşıyacaklarını söylemiş oldu. (DENİZLİ/DHA)