Bayanlar, Gülistan Doku’nun akıbetini sordu: Zaynal Abarakov ve babasına hangi devlet yetkilisi yardım etti?

HoVaRDa

New member
Bayanlar, Gülistan Doku’nun akıbetini sordu: Zaynal Abarakov ve babasına hangi devlet yetkilisi yardım etti? İZMİR – İzmir’de Bayanlar birlikte kuvvetli’nün davetiyle bir ortaya gelen bayanlar, Dersim’de 2 yıl evvel kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun akıbetini sormak için basın açıklaması düzenledi.

Karşıyaka Çarşı girişinde yapılan açıklamada “İki yıl oldu, Gülistan Doku nerede?” yazılı pankart ile “Gülistan’ı devlet kaybetti, bayanlar bulacak”, “İki yıldır Gülistan nerede?” yazılı dövizler taşındı.

Bayanlar yaptıkları açıklamada, Gülistan Doku’dan, 5 Ocak 2020’den beri haber alınmadığını hatırlatarak, “Biz bayanlar Gülistan’ı 2 yıldır soruyoruz. 2 yıldır aktif bir soruşturma yürütülsün, arama çalışmaları sürsün, Zaynal Abarakov yargılansın taleplerini haykırıyoruz” dedi.

‘ZAYNAL ABARAKOV YARGILANSIN’

Bayanlar, Doku kaybolmadan bir gün evvel Zaynal Abarakov’un Gülistan Doku’yu zorla otomobiline bindirmeye çalıştığını, etraftakilerin çağırmasıyla gelen polislerin ve Abarakov’un polis babasının ise bu kaçırma teşebbüsünün üstünü kapattığını söylemiş oldu.

5 Ocak sabahı ise Zaynal Abarakov’un çalıştığı kafede Gülistan Doku’a bağırdığı, üzerine yürüdüğü ve kafeden ayrılmasını engellediğinin kamera kayıtları ile sabit olduğuna dikkat çeken bayanlar, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gülistan en son 12.25’te görüldü. Zaynal ise o gün geç bir saate kadar hiç bir telefona çıkmamış ve Gülistan’ın arkadaşına: ‘O kendine bunu getirdi. Dün gece başıma bela oldu. Artistlik yapmaya başladı. Ondan insan üzere ayrılacaktım. Dün gece meskende büyük hengame çıktı. Annemin bütün planları bozuluyordu. Babam epeyce sinirlendi’ diye itiraf niteliğinde bir bildiri atmıştır. Tüm bunlar 4 ve 5 Ocak’ta yaşandığı bilinenlerin sırf bir kısmıdır.”

‘ARKADAŞLARININ TABİRİNE BEYAN ETMEDİKLERİ CÜMLELER EKLENDİ’

“Gülistan Doku’nun kaybedilmesinden sorumlu failin kim olduğu ve kimler olabileceği bu kadar açıkken Dersim’de polisler, vali, kaymakam, yargının gerekeni yapmadığını” söyleyen bayanlar, “Polis, 5 Ocak günü Zaynal ve ailesinin meskeninin önünü bakılırsan kamera kayıtları bulunmasına karşın kamera yok diyerek inceleme yapmadı. Tıpkı gece kayıp ihbarı vermek için karakola giden Gülistan’ın arkadaşlarının sözlerine ‘Gülistan bana Munzur Gölü’ne atlamaya gideceğini söylemiş oldu’ üzere gerçekte hiç beyan edilmemiş cümleler eklendi. Gülistan kaybedildikten daha sonra Zaynal’ın tabiri meskeninde alındı, sözde eksik ve yanlış bilgiler bulunmasına karşın Zaynal hiç sorgulanmadı” dedi.

‘KADINLARIN ÖFKESİNİN GÜCÜ İLE GÜLİSTAN DOKU’YU BULACAĞIZ’

Yalnızca barajda “göstermelik bir arama” yapıldığını belirten bayanlar, son olarak şunları söylemiş oldu:

“Biz bayanlar birlikte kuvvetliyüz biliyoruz. Gülistan’ı bulma uğraşı bizim inadımız ve kararlılığımızdır. Kız kardeşimizi aramaktan, ‘Gülistan Doku nerede’ çığlığını yükseltmekten vazgeçemiyoruz. Bugün bu meydanda daha kuvvetli soruyoruz: Gülistan’a ne oldu? Zaynal Abarakov’u niye koruyorsunuz? Zaynal ve babasına hangi devlet yetkilisi, nasıl yardım etti? Gülistan için niye aktif bir arama yapılmadı? Gülistan’ın ailesine vaatler ve teminatlar verilirken niye arayışlarının önüne türlü mahzurlar çıkarıldı, niye Aygül Doku soruşturmalara tabi tutuldu? Gülistan’ı sokak sokak soran bayanların önüne barikatlar dikilirken siz 2 yıl boyunca Gülistan için ne yaptınız? Gülistan’ın kaybedilişinin ikinci yılında, bugün; biroldukca farklı kentten bayanlar birlikte birebir soruyu soruyoruz, birebir isyan sloganlarında buluşuyoruz. İşte bu bayan dayanışmasının gücü ile bayanların öfkesinin gücü ile Gülistan Doku’yu bulacağız, Gülistan için adaleti kazanacağız.” (DUVAR)