Bingöl’de 25 yıldır bisiklet süren adam, birinci senelerda ayıplandığını söylemiş oldu

KesikÇayır

New member
Bingöl’de 25 yıldır bisiklet süren adam, birinci senelerda ayıplandığını söylemiş oldu Bingöl’ün Genç ilçesinde inşaatlarda sıva ustası olarak çalışan 3 çocuk babası 52 yaşındaki Abdullah Gülenç, çocukluğundan beri bisiklete tutku besliyor.

Bisiklet sürmekten hiç vazgeçmeyen Gülenç, 15 yaşında Manisa’da pazarda ağabeyinin yanında çalışırken bisiklet sürmeyi öğrendi.

Akabinde Türkiye’nin farklı vilayetlerinde çalışan Abdullah Gülenç, gittiği her yerde bisiklet aldı, fakat memleketine dönerken sattı.

25 YILDIR BİREBİR BİSİKLETİ KULLANIYOR

Memleketine dönüp evlenen Gülenç, 1996 yılında yeni bir bisiklet aldı. Abdullah Gülenç, bu bisikleti 25 yıldır kesintisiz kullanıyor.

“KEŞKE BENİM ÜZERE HERKES BİSİKLETE BİNSE”

Bisiklete bindiği birinci başlarda her insanın kendisini ayıpladığını belirten Abdullah Gülenç, “Söylentilere kulak asmadım, bisiklete binmeye devam ettim. Algıları kırdım. Keşke herkes benim üzere araç yerine bisiklete binse” dedi.

“UTANMIYOR MUSUN BİSİKLETE BİNİYORSUN”

Küçüklükten beri bisiklet hevesinin olduğunu belirten Gülenç, “Evlendikten daha sonra aldığım bisikletim hala bende duruyor. Bugün en lüks otomobilim da olsa ben bisiklet sürmeyi tercih ederim. kimi vakit çarşıda arkadaşlarımı görür görmez bana niçin otomobil almıyorsun diye soruyorlar. Hatta 2 yıl evvel arkadaşlarımdan birinin yanından geçerken bana utanmıyor musun bisiklete biniyorsun dedi. Zoruma gitti, hayli incindim. Ben niçin utanacağım. Bisikletin rastgele bir ayıp tarafı yok ki dedim.” diye konuştu.

“KEŞKE YAŞITIM 4-5 KİŞİ DAHA OLSA BİSİKLET SÜRSEK”

Bisikletiyle her işini gördüğünü belirten Gülenç, şu biçimde konuştu:

“Sıva ustasıyım, inşaatta çalışıyorum. Malzememi alıp bisikletimle işe gidip, geliyorum. Çarşıya gittiğimde bir şey lazım olduğunda bisikletimle getiriyorum. Benim üzüldüğüm durum keşke diyorum benim yaşlarımda Genç’te 4-5 kişi daha olsa birlikte bisiklet sürsek.

“SENİN YAŞINDAKİLER BİSİKLETE BİNMİYOR DİYE SÖYLENİYORLAR”

kimi vakit benim çocuklarım bana ‘baba bisiklete binme senin yaşındakilerin hiç biri bisiklete binmiyor’ diye söyleniyorlar. Onlar da herbiçimde utanıyor, o denli hissediyorum. Ben isterim ki, Genç’te benim yaşında birkaç kişinin bisikleti olsun hem spor emelli hem can meşakkatini gidermek için hayli düzgün bir aktivite.

“HEP SATMAK ZORUNDA KALDIM”

Evlenmedilk evvel Balıkesir Ayvalık ilçesinde çalışırken birinci bisikletimi aldım. 3 yıl orada kullandım. Genç ilçesine gelirken onu Ayvalık’ta satmak zorunda kaldım. sonrasındasındasında Antalya, Alanya ilçesinde çalışırken birebir biçimde bisiklet aldım, ilçeye gelirken satmak zorunda kaldım.

“AY ANNE DEDEYE BAK BİSİKLETE BİNMİŞ”

Ben konuta gelirken bisikletimi de getirmek istiyordum lakin o günün koşullarında bu epey zordu. İlçemizde de bisiklet yoktu alayım. Birinci aldığım senelerda biroldukça kişi bana gülüyordu, dalga geçiyordu. kimi vakit mahalleden geçerken çocuklar beni gördüğünde annelerine ‘ay anne bak dede bisiklete binmiş’ diyorlar.

“İLÇEMİZ BİSİKLET KULLANIMINA ÇOK ELVERİŞLİ”

Ben de gülüyorum, keşke diyorum her konutta bir bisiklet olsa, ilçemiz bisiklet kullanmasına da fazlaca elverişlidir. Birinci kullandığım yıllar ile bu yıllar içinde epeyce fark var, algıları yıktığımı düşünüyorum. Keşke yaşıtlarım da kullansa ben de rahat ederdim.”