“Bir çocuğun açlığı hepimizi ilgilendiriyor!”

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
“Bir çocuğun açlığı hepimizi ilgilendiriyor!” Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ve Bahçeşehir Üniversitesi kurucusu, BAU Küresel Lideri Enver Yücel, Birleşmiş Milletler’de (BM) çarpıcı bir konuşma yaptı. ABD’nin Hawaii eyaletindeki Chaminade Üniversitesi’nde 19.’su düzenlenen toplantıya, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (UNITAR) Lideri Nikhil Seth, liderler, temsilciler ve akademisyenler katıldı.

Enver Yücel

SÖZCÜ’YE KONUŞTU

BM Memleketler arası Eğitim Merkezi (CIFAL) Türkiye Lideri Enver Yücel, SÖZCÜ’ye konuştu. “Günümüz dünyasında, yaşadığımız, şahit olduğumuz savaşlar, açlık sorunu ve iklim krizi üzere global problemler, eğitimin ne kadar değerli ve hayati olduğunu tekrar hatırlattı” diyen BAU Küresel Lideri Enver Yücel kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Dünyadaki bütün üretim, tüketim ve dağıtım modellerini pandemi bir daha şekillendirdi. hiç bir şey artık pandemidilk evvelki üzere olmayacak. En hayli değişim, eğitim ve sıhhatte hissedildi. Dünyadaki bir çocuğun açlığı artık hepimizi ilgilendiriyor. Global boyutta ekonomiyi bu çağın gereklerine göre dönüştürüp, insanlığa uygun sistemler geliştirmek zorundayız.

İklim değişikliği, global salgın, bölgesel savaşlar üzere geleceğe dair tüm tehditlerle baş etmek için bir an evvel kendimize dönmeliyiz. Yerelden başlayarak, sürdürülebilir kalkınma maksatlarını gündemimize almalıyız. Bilhassa, yerelde hanımın güçlenmesi, hayvancılık ve tarımda bilimsel, yeşil büyüme odaklı teşebbüslerin artması ve global kalkınmanın itici gücü olmak için çalışmalıyız.”

KADINLAR GÜÇLENMELİ

“Ben köyde doğup, büyüdüm. Tarım ve hayvancılığın kıymetini fazlaca güzel biliyorum. Bayanların güçlenmesi amacıyla, biz memleketim Giresun’da bayan kooperatifleri kurduk. Karbon salınımının sıfır olduğu 1700 rakımlı Kulakkaya Yaylası’nda koyun yünlerinden, keçeden eserler yapan bayanlarımız, global moda dünyasına adım atmaya artık fazlaca yakın. Bayanlardan, köyden ve tarımdan bağımsız sürdürülebilir bir kalkınma sağlanamaz.”

YANLIŞ ELLERE HİZMET!

“BAU olarak biz, yarını inşa edecek çocukların ve gençlerin kaliteli eğitim alması, sürdürülebilirlik vizyonuna sahip yetişmesi için eğitimde epey değerli yenilikler yaptık. Sürdürülebilir kalkınma anaokulundan itibaren müfredatımıza eklendi. Lakin ve fakat hakikat eğitim ve bilimle, toplumda barış ve huzur sağlanırsa, global sıkıntılar tahlile kavuşur. Şayet bilim ve teknoloji, yanlış ellerde hizmet ediyorsa dünyada huzur yoktur, olamaz ve barış da sağlanamaz.”

BM’deki tek Türk

Bahçeşehir Üniversitesi Ocak 2023’te 25. yaşını kutlayacak. THE 2023’te Türkiye’deki üniversiteler ortasında 5’inci oldu. Endüstriyel çıkar alanında dünyada birinci 500 üniversite ortasına 374. bayağı girdi. ABD’den Çin’e, Fransa’dan Güney Kore’ye 6 bini aşkın yabancı öğrencisi var. 50 bin mezun verdi. Mezunları, MIT, Harvard, Stanford, Oxford üzere dünyanın en âlâ üniversitelerinden her yıl kabul alıyor.

Hakkari’den Hawaii’ye

55 yıl evvel kurulan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları, Avrupa’nın en büyük eğitim kurumu olmayı başardı. BAU Küresel Lideri Enver Yücel, “Vatanımızın her karış toprağında kurumlarımızın bayrağını dalgalandırmak ve Türkiye’ye eğitimle hizmet vermek istiyoruz” dedi. Artık de, Hakkari-Yüksekova’da okul açıyor.

Hüseyin Yücel-Enver Yücel-Begüm Yücel

Bahçeşehir Koleji ve Uğur Okulları İcra Şurası Lideri Hüseyin Yücel:

Sorumluluğumuz büyük

“senelerını eğitim bölümüne vermiş babamın vizyonu, hem bizler birebir vakitte ülkemiz için fazlaca pahalı. Ne kadar epeyce çocuğa dokunabilirsek, o kadar memnunuz. Sorumluluğumuz epeyce büyük ve bunun şuurundayız.”

Semra-Enver Yücel (SEY) Vakfı Başkanvekili Begüm Yücel:

Burslarda fırsat eşitliği

“Burslarda fırsat eşitliği için, çocukların coğrafik kısıtlamalar olmadan daha adil imkanlara sahip olmasını istedik. Muvaffakiyet kriteri aranmaksızın, muhtaçlık sahibi çocukların ilköğretim boyunca tüm eğitim muhtaçlıklarını karşılıyoruz.”