“Bir noktada güneş maraton kapısının üzerinden batacak…”

ahmetbeyler

Active member
AHaberler Zeigler sadece büyük bir hayran değil, aynı zamanda SV Werder Bremen’in stadyum spikeridir. Ayrıca futbol aşığı, futbol uzmanı ve her şeyden önce çok hoş sohbet biri.Carmen Jaspersen/dpa

AHaberler Zeigler, kasaba müzisyenleri kadar Bremen’de kök salmıştır. 57 yaşındaki oyuncu, uzun yıllardır profesyonel futbolda sunucu (“Zeigler’in harika futbol dünyası”), yazar ve gazeteci olarak çalışıyor, ancak onu topa bağlayan her şeyden önce aşktır. Kalbini birkaç yıl önce SV Werder’e kaptırdı ve bugün aynı zamanda stadyum spikeridir.

Şimdi çok kısa bir süre içinde iki kez başkente gidiyor. Geçen hafta sonu Bundesliga maçının son gününde 1. FC Union Berlin deplasmanında Werder’e eşlik etti.

berlin gazetesi: Sayın Zeigler, geçen Cumartesi 1. FC Union Berlin’in ilk kez Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya nasıl hak kazandığını olabildiğince yakından gördünüz. Alte Försterei’de SV Werder Bremen ile konuk oldunuz…

AHaberler Zeigler: Aslında, ilk kez bir futbol maçı için oradaydım. Geçen sezon orada Avrupa Ligi programlarını kaydettim, bu yüzden ortamı biliyordum ama atmosferi bilmiyordum.

Ve? Sonuç nedir?

Özellikle stadyum çok büyük olmadığı için inanılmaz bir atmosferdi. Bundesliga stadyumlarındaki atmosfer açısından kişisel sıralamamda bu çok yüksekti. Bu gerçekten hoşuma gitti.

1. FC Union Berlin'in ifadesi: İki oyuncu öne çıkıyor

1. FC Union Berlin’in ifadesi: İki oyuncu öne çıkıyor
  • hisseler
Kulübün sportif başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Muhtemelen onunla uğraşan tüm insanlar gibi, orada yaratılanlara karşı büyük bir hayranlığım ve büyük bir saygım var. Union Berlin, SC Freiburg’un yanı sıra süreklilik, iyi bir teknik direktör, işleyen bir yönetim ve tutarlı bir konseptle neler yapılabileceğinin en iyi örneğini sunan kulüp. O zaman daha fazla paraya sahip olabilecek ancak bilgi birikimine ve gerekli sakinliğe sahip olmayan takımları geride bırakırsınız.

Görünüşe göre Union, Bundesliga’daki diğer birçok kulüp için bir rol model olmalı.

Kulübün – ve bu bağlamda terimi olumsuz olarak kastetmiyorum – bir iş modeli geliştirmesini ilginç buluyorum. Bundesliga’nın zirvesinde oynayabilmek için tam olarak ihtiyacın olan şey bu.Bir kulüp olarak kendine uygun bir yer bulmalısın. Union, gerekirse bir sezonda üç koça sahip olma veya kadroyu daha da şişirmek için bir şekilde para pompalama çılgınlığına uymuyor. Oradaki normal diğer takımlardan önemli ölçüde daha az paranız olduğunda bu dikkate değer.

Önümüzdeki sezon, Union, Şampiyonlar Ligi elemeleri sayesinde artık önemli ölçüde daha fazla paraya sahip. Kulübün bunu iyi idare etmeyeceğine dair herhangi bir işaret var mı?

Hayır, bunu hayal edemiyorum. Oliver Ruhnert ve Urs Fischer tüm yaklaşımlarında bunun için fazla akıllılar. Bunu birkaç yıl önce Robin Knoche’unki gibi transferlerde görebilirsiniz. Bu, Bayern veya Dortmund gibi kulüplerin zahmet etmeyeceği, ancak Union için paha biçilemez bir değere sahip tipik bir Union transferi. Ve takımda onlardan çok var.

Yaz takvimi belirlendi: 1. FC Union Berlin hazırlıkların başladığını duyurdu

Yaz takvimi belirlendi: 1. FC Union Berlin hazırlıkların başladığını duyurdu
  • hisseler
Union için sezon sona ererken, Eintracht Frankfurt ve RB Leipzig Cumartesi günü DFB Kupası’na gidiyor. Sanki tüm Berlin yeniden ayağa kalkacak, onlar da stadyumda.

Finali birçok farklı açıdan takip ettim, Werder 2004’te bir taraftar, bir muhabir ve hatta bir stadyum spikeri olarak oradaydım. İnsan bu ruh halinden, bu şenlikli ortamdan kaçamaz. Bir noktada güneş maraton kapısının üzerinden batar ve ardından ışık çok özeldir. Bence finali Almanya’nın Wembley’ine çevirme girişimi tam bir başarıydı.

Tüm zamanların galibi FC Bayern arka arkaya üçüncü kez orada olmadığı için bu yıl eşleşme çekici mi?

Bir yarışma heyecan verici olduğunda her zaman güzeldir. Bayern’in katılmasıyla ilgili beni en çok rahatsız eden şey, bunu çok sık deneyimledikleri için taraftarları için pek de harika bir şey gibi hissetmemesi. Geçen yıl kupa finalinde SC Freiburg ile biraz beraberdim. Sonunda Leipzig’e yenilseler de hayatlarının gecesini orada futbolla geçirdiler.

Sparta Lichtenberg'de tekno DJ K-Paul, Doğu Berlin futbol hayatının tadını çıkarıyor

Sparta Lichtenberg’de tekno DJ K-Paul, Doğu Berlin futbol hayatının tadını çıkarıyor
  • hisseler
Genel olarak pek çok DFB Kupası finaline katıldınız. Özellikle hatırlamayı sevdiğiniz bir şey var mı?

1999’daki finali düşünebilirim, Werder bariz bir mazlum olarak Berlin’e gitti ve ardından sansasyonel bir şekilde Bayern’i penaltılarda yendi. Stefan Effenberg penaltısını kalenin iki metre üstünden vurdu. 2012’de Dortmund’un Bayern’i 5-2 mağlup etmesi de inanılmaz derecede muhteşemdi. Bayern’e karşı olduğu için değil, inanılmaz derecede harika bir atmosfer olduğu ve adına çok mutlu olduğum Jürgen Klopp ile çok iyi bir ilişkim olduğu için.

Ve bu yıl? Kim için parmaklarını çapraz tutuyorsun ve sonunda kim kazanıyor?

Başka bir geleneksel kulübün taraftarı olarak, Leipzig’de birkaç sevgili arkadaşım olmasına rağmen, Eintracht bana biraz daha yakın. Uzatma ve hatta penaltıları çok iyi hayal edebileceğim çok yakın bir maç olacağını düşünüyorum. Frankfurt için kıl payı bir galibiyete inanıyorum, her şeyden önce harika bir futbol maçı umuyorum.

Bu yıl hangi sıfatla hangisini takip ediyorsunuz?

Bir hayran olarak Sosisleri ve birayla. İş için çok fazla futbol izlemem “zorunlu” olduğu için, tamamen rahat bir şekilde takip edebileceğim çok az maç var. Final yine onlardan biri ve bunu çok kutluyorum.