Bir vakit içinderın vergi rekortmeni olan iş adamı yoksul kağıdı aldı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Bir vakit içinderın vergi rekortmeni olan iş adamı yoksul kağıdı aldı Bartın’da yaşayan ve inşaat işleri yapan Mehmet Bulut, 1999 yılında şahıs firması olarak ticaret hayatına başladı. 10 yıl daha sonra Özbulut Yapı İnşaat Ltd.Şti isminde şirket kurarak, Karadeniz kentlerinde peş peşe aldığı devlet ihaleleri ile dikkatleri üzerinde topladı.

Özbulut Yapı İnşaat firması, Bartın-Zonguldak-Düzce üçgeninde aldığı devlet ihaleleri ile süratle büyüyerek milyonlarca lira ciro yapan büyük bir firma haline geldi. Şirketini 8 kardeşi ile birlikte yürüten bu Trabzonlu iş insanı, Bartın’da üniversite, Devrek’te, Çaycuma’da belediye binaları, Zonguldak’ta Özel Yönetim binasını inşa ediyor, öbür yandan Amasra üzere yerlerde de konutlar üreterek özel projelere imza attı.

VERGİ REKORTMENLERİ ORTASINA GİRDİ

İçinde bulunduğu parlak devirde 2015 yılında Bartın vergi rekortmenleri listesine 3. kolay girerek, Maliye Bakanlığı’ndan teşekkür beratı ile ödüllendirilen Mehmet Bulut, bir yıl daha sonra da 2016’da ise birinci altı ortasında yer aldı. Futbola olan merakından Bartınspor kongresinde oy birliği ile lider seçilen Bulut, iş dünyasından daha sonra spor topluluğunda da en epeyce konuşulan ismi oldu. Fakat, 2016 yılında “Büyük başkan” sloganlarıyla başlayan serüven, “Yönetim istifa” sloganıyla son buldu.

BRUNSON KRİZİ VE PANDEMİ

2018 yılında yaşanan Brunson kriziyle doların yükselmesi Mehmet Bulut’un işlerini de bozdu. 18 devlet kurumundan alacağı olan 13 milyon 500 binleri tahsil edemedi. Çekleri yazılmaya, bankalara verilen teminat mektupları yanmaya başladı. Alacaklılar kapıya dayandı. Mehmet Bulut bir biçimde borçlarını ödemeye çalışırken corona virüsü patlak verdi. Borçlar ödenmeyince 5 yıl mahpus cezasına çarptırılıp, yaklaşık 40 milyon liralık çeşitli mal varlığına haciz süreçleri yapıldı. Cezaevine girdi lakin pandemi niçiniyle 1 gün kalıp meskenine gönderildi.

“SEBEP OLANLARI ALLAHA HAVALE EDİYORUZ”

Bütün mal varlığı üzerinde haciz olan ve yaklaşık 20 milyon lira borcu bulunan Mehmet Bulut, geçinemediğini belirterek mahalle muhtarına faki kağıdı almak için müracaat yaptı. Akabinde da Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının yardımlarından yaralanmaya başladı. Mehmet Bulut, toplumsal medya hesabından aldığı yoksul kağıdını ve vergi rekortmeni mükafatını paylaşarak, “20 yıllık ticari hayatımızın Brunson ekonomik krizine kurban edilen ülkemizin sahipsiz iş adamının 3 yılda gelinen dokunaklı sonu. Dik yürüyeceğiz eğilmeyeceğiz! Sebep olanları Allah’a havale ediyoruz” diyerek sitem etti. Bulut, üyesi olduğu AKP’den de istifa etti.

“DEVLET 5 MÜTEAHHİTE YARDIM ETTİ”

Aslen Trabzonlu ve 3 çocuk babası olan Mehmet Bulut, SÖZCÜ’ye konuştu. Kelamı ve duruşu olan bir iş adamı olduğunu belirten Bulut, “Elimde 128 milyon liralık kamu ihaleleri, 18 kurumdan 13 milyon 500 bin lira alacağım ve kasamda 3 milyon lira nakit vardı. 500’den çok şahsa iş veriyordum. Brunson krizinde dolar iki katına çıktı. Benim üzere orta ölçekli bütün müteahhitler perişan oldu. Devlet 5 müteahhite yardım edip borçlarını silerken bizleri unuttu. Çeklerim yazılmaya başlandı. Banka teminat mektupları yandı. Devlet alacağımı vermedi. Hacizler kapıya dayandı. Şu an yaklaşık 40 milyon lira olan mal varlığıma haciz geldi. Pandemi de son noktamız oldu” dedi.

“BORÇLARIMI YAPILANDIRSINLAR HEPSİNİ ÖDERİM”

Piyasaya ve bankalara yaklaşık 20 milyon lira borcu olduğunu lisana getiren Bulut, karşılıksız çeklerden dolayı 5 yıl mahpus cezasına çarptırıldığını söyleyerek, “Beni cezaevine atarsalar borcumu ödeyemem. Lakin dışarıda olursam, 18 kurum bana olan borcunu yasal faiziyle öderse ve devlet borcumu 5 yıl yapılandırırsa ben çalışır hepsini öderim. hiçbir şey yapamazsam mal varlığımı satar öderim. Hırsızlık, vatan hainliği yapmadım. Mal varlığımı kaçırmadım” diye konuştu.

“İBRET OLSUN DİYE YOKSUL KAĞIDI ALDIM”

Milyonlarca geliri olan şirket sahibiyken yoksul kağıdı alan Mehmet Bulut, “Bir gelirim de yok ancak aç değilim açıkta değilim. Ailem ve dostlarım var. Bütün mallarım hacizli. Mal varlığım var lakin gelir yok. Muhtara müracaat yaptım. daha sonra da yoksul kağıdı verdiler. İbret olsun diye bu ödülümü ve yoksul kağıdını toplumsal medyada paylaştım. Diğerlerinin borçlarını sildiler. Biz vergi kaçırmadık, çalmadık. İsminde adalet olan partide adalet olsaydı ben ve benim üzere onlarca kişi bu durumda olmazdı. Brunson krizinde 5 müteahhite yardım ettiler. Bizlere 1 kuruş yardım etmediler. Ülkede yalnızca 5 müteahhit mi vardı?.