Borrell: Rusya’dan petrol alımının durdurulması üzerinde çalışıyoruz

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Borrell: Rusya’dan petrol alımının durdurulması üzerinde çalışıyoruz Borrell, İtalya’nın Floransa kentinde yaklaşan “9 Mayıs Avrupa Günü” ötürüsıyla Avrupa Üniversitesi Enstitüsü tarafınca 12’ncisi düzenlenen “The State of the Union” paneller serisinde Ukrayna-Rusya Savaşı’na ait değerlendirmelerde bulundu.

Borrell, son devirde Moldova’da yaşananlara dikkati çekerek “Moldova’da olanlardan ve Rusya’nın çatışmayı bu ülkeye kadar genişletme muhtemelliğine dair epey telaşlıyız.” dedi.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketine de değinen Borrell, “Rusya’dan petrol ithalatını durdurmaya yönelik tüm Avrupa ülkeleri içinde bir muahede olması için çalışıyoruz. Bu yapılacak, çabucak olmaz fakat hafta sonuna kadar AB Dış Alakalar Kurulu’nu siyasi bir mutabakata varmak için bir ortaya getirmem gerekecek.” diye konuştu.

Vladimir Putin liderliğindeki Rusya’nın, uyguladıkları yaptırımlar sebebiyle zayıfladığını bildiren Borrell, “Modern periyodun en kuvvetli resesyonunu yaşıyor, hatta şu anda yüzde 10’luk bir kayıp kaydetmiş durumda. Bunun için üzgünüm zira epey sayıda olağan insan, Ruslar acı çekiyor lakin bizim maksadımız Rus halkıyla çaba etmek değil, Putin’in siyasi fikirlerini denetim altına almak.” tabirlerini kullandı.

Borrell, ayrıyeten Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın “Rus petrolüne yönelik ithalat yasağının Macaristan iktisadı için atom bombası olacağı” istikametindeki değerlendirmesini ise “kabul edilemez” bulduğunu söylemiş oldu.

Ukrayna’nın AB’ye üyeliğiyle ilgili olarak Borrell, “Şu an için kesin bir tarih veremiyorum. Avrupa Kurulu’nun çalışmalarını bekliyoruz ancak unutmamak gerekir ki Balkanlar’da aslına bakarsan bekleyen ülkeler var.” yorumunu yaptı.

Josep Borrell, Ukrayna’yı savunmanın, kurallara dayalı memleketler arası nizamı savunmak manasına geldiğini vurgulayarak “Batı’nın Rusya’ya karşı olduğu” tezini hiç bir biçimde beğenmediğini söylemiş oldu.

Borrell, şunları kaydetti:

“Ukrayna’ya yardım etmeye devam etmeliyiz. Bu ülke, işgalden acı çekiyor. Ukraynalılar bizim dostumuz. Ukrayna’ya yardım etmeli ve Rusya’ya da baskı yapmalıyız doğal ki ekonomik bir baskı. ‘Ukrayna’ya yardım etmemeliyiz’ diyenleri anlamıyorum.”