Boşanmak istediği eşi tarafınca öldürülen Cemile Işık Duman ve babası anıldı

HoVaRDa

New member
Boşanmak istediği eşi tarafınca öldürülen Cemile Işık Duman ve babası anıldı Bilecik Adliyesi’nden çıkarken boşanmak istediği Onur Acar tarafınca silahlı hücuma uğrayarak babası Abdullah Duman ile birlikte katledilen Cemile Işık Duman, vefat yıl dönümünde anıldı.

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan anma etkinliğinde konuşan Bilecik Belediye Lideri Semih Şahin, “Bu bayanların meselesinden daha epey adamların sorunu aslında. Bu cins erkek hükümran toplumu üreten rejimler, bu sonuçlarla karşılaşıyorlar. Bu olayda hepimiz hatalıyız, hepimizin bir kabahati var” dedi.

‘CEMİLE’NİN TEK CÜRMÜ BOŞANMAK İSTEMESİYDİ’

CHP Merkez İlçe Bayan Kolları Lideri Meral Tatar ise “O gün tüm Bilecik’in, ailesinin ve hepimizin ciğeri yandı. Cemile gencecik yaşta felaketle tanıştı, hayatının baharındaydı. Olay günü; ‘Kızım ben seni yalnız bırakamam, duruşma günü yanında olacağım’ diyen babası ile bir arada hunharca katledildi” diye konuştu.

“Cemile’nin tek hatası boşanmak istemesiydi” diyen Tatar, “Peki bir bayanın, bir insanın hatta bir canlının kabahati ve yanlışı olsa dahi bu çeşit bir vahşeti hak eder mi sizce? Bugün burada Cemile Işık Duman için tek yürek olduğumuz değerli iştirakçilerimiz, bayana şiddet ve bayan cinayetleri ile çaba yalnızca bayanın değil erkeğin de bakılırsavidir. Üstelik bunu ne siyasi görüşümüz ne kültürümüz ne de eğitim düzeyimiz değiştiriyor” tabirlerini kullandı.

‘2021’DE KAYDA GEÇEN 326 BAYAN CİNAYETİ VAR’

2021’de 326 bayanın öldürüldüğünü lisana getiren Tatar, “Ülkemizde maalesef fazlaca üzülerek ve utanarak hatta öfkelenerek söylemek istiyorum ki bayana şiddet, bayan cinayetleri bitmek bilmiyor. 2021 yılında şu ana kadar kayda geçen tam 326 bayan cinayeti var. Şiddet ve faydalanmalar bu sayıya dahil değil, bu sebeple öfkemiz, acımız ve gayretimiz hiç bitmeyecek” dedi.

‘HERKESİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUM’

6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” ve İstanbul Mukavelesi’nin uygulanması halinde bayana şiddetin durdurulabileceğini belirten Meral Tatar, şu biçimde devam etti:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 Aralık 1923’te İzmir’de yaptığı bir konuşmada ‘Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların niçini bayanlarımıza karşı ihmal ve kusurdur’ diyor. Biz, bu kelamın söylendiği tarihten 98 yıl daha sonra, yıl olmuş 2021 hâlâ İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik taarruzlarla uğraş ediyoruz. Her vakit söylemiş olduğimiz üzere İstanbul Kontratı uygulanırsa, 6284 Sayılı Kanun uygulanırsa, bayana her türlü şiddeti gerçekleştiren bireylere gerekli cezalar verilirse, bayana şiddet durabilir. Herkesi İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya davet ediyorum.”

‘UZAKLAŞTIRMA VE MÜDAFAA KARARI OLMASINA KARŞIN CEMİLE’Yİ KORUYAMADIK’

Türk Bayanlar Birliği Bilecik Şube Lideri Ayla Ercan ise, “Kadına yönelik şiddet dünyanın her yerinde, her kısımdan, her ırk ve inançtan, her yaş ve sınıftan bayanların yaşadığı ortak ve üniversal bir sorundur” dedi.

Davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyleyen Bilecik Barosu Bayan Hukuk Kurulu Lideri Pervin Taşcı, “Ne yazık ki ülkemizde Cemile üzere yüzlerce bayan gün geçmiyor ki bu türlü katledilmesin. Ne yazık ki Cemile’nin uzaklaştırma ve muhafaza sonucu bulunmasına karşın bizler Cemile’yi koruyamadık” sözlerini kullandı.

‘ARTIK ANNELER AĞLAMASIN’

Anma aktifliğine katılanlara teşekkür eden Cemile Işık Duman’ın annesi Fatma Duman “Bu acılı günümde yanımda olduğunuz için epeyce teşekkür ediyorum. Düzgün ki varsınız. Artık anneler ölmesin, evlatları kalmasın ve bizim üzere anneler de ağlamasın. Çok acı bir şey epeyce acı. İnşallah adalet yerini bulacak” dedi.

Konuşmaların akabinde bayanlar yanlarında getirdikleri mor balonları bayan cinayetlerinin son bulmasını temenni ederek gökyüzüne saldılar. (ANKA)

Cemile Işık Duman’ın annesi Fatma Duman