Bu belirtilere dikkat! Çocuklarda kalp hastalığına işaret ediyor

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Bu belirtilere dikkat! Çocuklarda kalp hastalığına işaret ediyor Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergün Çil, üniversite yerleşkesinde, doğuştan kalp hastalıklarında erken teşhis ve tedavinin kıymeti anlatıldığı aktifliğin akabinde yaptığı açıklamada, doğuştan kalp hastalıklarının anne karnında başladığını söylemiş oldu.

Bu hastaların değerli bir kısmına anne karnında teşhis konulduğunu, bazılarının ise doğumdan daha sonra birtakım belirtiler kararı ortaya çıktığını belirten Çil, “Çocukta süratli nefes alma, çok terleme, kilo alamama, sık sık zatürre ve bronşit olma üzere belirtilerle doktora gittiklerinde hekimler kalp hastalığından şüphelenirler. ‘Üfürüm’ diye bir kalp sesi var, stetoskopla tabipler duyarlar. Kalp hastalıklarının en değerli belirtilerinden biri olan üfürüm duyulduğu vakit bize gönderirler. Biz de tetkiklerle teşhisini koyar ve tedavi ederiz” diye konuştu.

“HER 100 ÇOCUKTAN BİRİ KALP RAHATSIZLIĞIYLA DÜNYAYA GELİYOR”

Prof. Dr. Çil, doğuştan kalp rahatsızlıklarında en sık görülen durumların sırasıyla kalp delikleri, kapak hastalıkları ve doğumdan daha sonra geçirilen hastalıklara bağlı etkenler olduğunu aktardı.

Her 100 çocuktan birinin kalp rahatsızlığıyla dünyaya geldiğini anlatan Çil, bu hastalığın en büyük niçinlerinden birinin genetik olduğunu tabir etti.

Bu tıp hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan Çil, “Yaklaşık 33 yıldır bu işi yapıyorum. Birinci başladığım senelerda hastalıkların hayli değerli bir kısmını tedavi edemiyorduk ancak artık neredeyse yüzde 99’unu tedavi edebiliyoruz. Teknoloji ve bilim o kadar süratli gelişti ki bu biçimdelar ‘Bu tedavi olmaz.’ dediğimiz hastalıklar, korktuğumuz hastalıkları şu anda çarçabuk tedavi edebiliyoruz” dedi.

Çocukta öbür çocuklara nazaran süratli nefes alma, kalbin süratli atması, üstünü değiştirecek kadar çok terleme, beklenen seviyede kilo alamama, sık sık zatürre bronşit olma üzere belirtilerin, öteki hastalıklarda olduğu üzere kalp hastalıklarına bağlı da görülebileceğini belirten Çil, bu emarelere sık rastlandığı takdirde çocuğun kalp denetiminden geçirilmesinin kıymetli olduğunu kelamlarına ekledi.

HASTALIK VE TEDAVİ SÜREÇLERİNİ ANLATTILAR

Doğuştan kalp hastalığı niçiniyle ameliyat edilen ve uygunlaşan Ayfer Sayır da bebekliğinde kendisine kalp deliği teşhisi konulduğunu aktardı.

Genç kızlık devrinde rastgele bir düşünce yaşamadığını ve hastalığın geçtiğini düşündüklerini lisana getiren Sayır kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“27-28 yaşlarındaydım. Bir akşam fazlaca rahatsızlandım. Boğaz enfeksiyonu için acilde gittiğim tabip önemli bir kalp sorunum olduğunu söylemiş oldu ve beni bir kardiyoloğa yönlendirdi. Birkaç kardiyoloğa gittim ve kalp ameliyatı olmam gerektiği söylendi. daha sonrasında geçirdiğim ameliyatla kalp damarımdaki delik kapatıldı. Başarılı bir operasyondu. daha sonrasında hiç bir şikayetim olmadı, güzelleştim. Yaklaşık 17 yıl geçti, şu an çok sağlıklıyım.”

Kalp hastalığı niçiniyle tedavi nazarann Düş İklim Karahan ise çocukluk çağında kendisine kalp romatizması teşhisi konulduğunu, ilaç tedavisinin akabinde 18 yaşına kadar iğne yapıldığını belirtti.

Hastalığının minimal düzeye düştüğünü fakat bebeğinin kalbinde delik tespit edildiğini aktaran Karahan, “İlaçla fazlaca uğraştık geçirmek için fakat ameliyatsız olmuyor. Artık oğlum ameliyat olacak. Hekimlerimize güveniyoruz. İnşallah kararı fazlaca hoş olacak. Dualarımız o yönde” dedi.

Aktifliğe Çocuk Kardiyoloji Bilim Kolu ve Konjenital Kalp Cerrahisi Bilim Kısmı öğretim üyeleri, uzmanları ile sıhhatine kavuşan hastalar ve yakınları katıldı.