Çeltik üreticisi huzursuz

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Çeltik üreticisi huzursuz Çanakkale Ziraat Odası Lideri İsmail Kaya, bu yıl çeltikte randıman yüksek bulunmasına karşın, artan maliyetler ve eserin düşük fiyata alınmasının çiftçiyi üzdüğünü söylemiş oldu.

Geçtiğimiz günlerde başlayan çeltik hasadıyla bir arada üreticinin tedirginliği sürüyor.

Geçen yıl 6,5 liradan satılan baldo çeltiğin bu yıl 5 ile 5,5 lira içinde alıcı bulmasının üreticileri zorladığını belirten Ziraat Odası Lideri İsmail Kaya, şu tabirleri kullandı;

*Güzel bir coğrafyada yaşamaktayız. Biroldukca çeşitli eserin yetiştiği bir ildeyiz. Bir taraftan elma ve şeftali hasatları devam ederken, bir taraftan da ayçiçeği ile çeltik hasadı devam etmekte.

Çeltikte üreticilerimiz bilhassa geçen yıl oluşan fiyatlardan daha sonra epey hoş bir yıl geçirmişti. Randımanlar de epeyce önemli biçimde hoştu, lakin bu yıl fiyatlar bir anda geri gelmeye başladı.

“ÜRETİCİ ÇELTİĞİ PAZARLAMAKTA ZORLANIYOR”

*Bu üretim yılına baktığımızda şu anda üretici, yeni girdi meblağlarına bakılırsa ürettiği çeltiği pazarlamakta zorluk yaşıyor. Fiyatlar önemli biçimde üreticiyi zorluyor. Yani geçen sene 6,5 kuruşa satılan baldo çeltik, bu sene 5 ve 5.5 kuruşa alıcı bulmakta.

*Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu türlü meblağları deklare etti. ötürüsıyla geçen yılın girdi fiyatlarıyla üretim yapan çiftçi 6,5 kuruşa çeltiğini satarken, bu yılın yükseliş yapan girdi fiyatlarıyla üretim yapan çeltik üreticisi, 5 lira civarında fiyatla eserini satacak.

*Bu, çiftçiyi önemli biçimde huzursuz etti, ancak toprakta verimlerimize baktığımızda, bölgemizde önemli biçimde randımanı yüksek hasat dönemi devam etmekte. Bu açıdan da üreticilerimiz randıman noktasında şad. Lakin fiyat noktasında da güzelleştirme beklemekteler. İHA