Çin zulmü yargılanıyor: Gebe bayan avına çıkardık

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Çin zulmü yargılanıyor: Gebe bayan avına çıkardık DIŞ HABERLER | KARAR

Bugün Londra’da bağımsız mahkemede dört günlük duruşmalar başlamadan evvel Associated Press’e konuşan şahitlerden Uygur Türkü bir bayan, altı buçuk aylık gebe olduğu sırada kürtaja zorlandığını söylemiş oldu.

Diğer bir bayan da acımasız doğum denetim siyasetlerinden bahsederek Çin rejiminin askerleri tarafınca “gece-gündüz azap gördüğünü” anlattı.

MAHKEME KARARI BAĞLAYICI OLMASA DA…

İngiliz hükümetine bağlı olmayan mahkemeye, eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç’in yargılanmasına öncülük eden ve Milletlerarası Ceza Mahkemesi’yle bir arada çalışan insan hakları avukatı Geoffrey Kaç başkanlık edecek.

Mahkemeden çıkacak rastgele bir karar hükümetler için bağlayıcı olmasa da, söz veren şahitler ve ortaya çıkan deliller öncülüğünde Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı yapılan zulme karşı kaygıları gidermek için milletlerarası hareketi mecburî kılabilecek.

“8 GEBE BAYANI DA HASTANEYE GÖTÜRDÜLER”

Şahitlerden dört çocuk annesi Bumeryem Rozi, Doğu Türkistan’daki Çin yetkilileri tarafınca 2007’de beşinci çocuğunu aldırmak için öbür gebe bayanlarla birlikte tutuklandığını söylemiş oldu. Yetkililerin, meskenine ve eşyalarına el koyacağından, bununla birlikte ailesini tehlikeye atacağından korktuğu için onlara itaat ettiğini belirten Rozi, “6,5 aylık hamileydim. Biri Uygur ikisi Çinli (üç) polis geldi. Beni ve öbür sekiz gebe bayanı otomobillere bindirip hastaneye götürdüler” dedi.

55 yaşındaki Rozi, İstanbul’daki konutundan AP’ye verdiği demeçte “Önce bir hap verip yutmamı söylemiş olduler. Ben de yaptım. Onun ne olduğunu bilmiyordum. Yarım saat daha sonra karnıma iğne batırdılar ve bir süre daha sonra çocuğumu kaybettim” sözlerini kullandı.

“UYGUR HALKI BENİ ÇİNLİ CASUS OLARAK GÖRDÜ”

1990’larda Sincan’daki bir köy hastanesinde çalışan eski bir bayan doğum uzmanı-jinekolog Şemsinur Gafur, kendisinin ve öteki bayan klinisyenlerin gebe bayanları tespit edebilmek için taşınabilir ultrason aygıtıyla konutları gezdiğini söylemiş oldu.

Şemsinur Gafur “Şayet bir hanede müsaade verilenden çok doğum olursa konutu yerle bir ederler… Meskeni yerle bir eder, yıkarlardı” dedi. Devlet hastanesinde çalıştığı için kimsenin ona güvenmediğini söyleyen Gafur “Uygur halkı beni Çinli bir hain olarak gördü” diye konuştu.

“GAZ BORUSU ÜZERE BİR BORUYA BAŞLADILAR”

Öbür bir şahit ise 2010 yılında Arapça dini bir kitap yayınladığı için aranan kardeşi hakkında kendisinden bilgi isteyen Çinli yetkililerin onu hapsettiğini ve ona azap yaptığını söyleyen Mahmut Tevekkul.

Sorgulama sırasında dövüldüğünü ve yüzüne yumruk atıldığını anlatan Tevekul “Bizi parke tabana oturttular, ellerimizi ve ayaklarımızı kelepçelediler. Gaz borusu üzere bir boruya bağladılar. Altı asker bizi koruyordu. Sabaha kadar sorguya çektiler, daha sonra bizi cezaevinin en güvenlikli kısmına götürdüler” dedi.

1 MİLYONDAN FAZLA İNSAN ‘TOPLAMA KAMPI’NDA

Araştırmacılara göre, birden fazla Uygur Türkü olan 1 milyondan fazla insan son senelerda Doğu Türkistan’daki ‘bir daha eğitim’ kamplarına kapatıldı. Zorla çalıştırma, sistematik doğum denetimi, azap, çocukları hapsetme ve onları ebeveynlerinden ayırmakla suçlanan Çin otoritesi, bu suçlamaların hepsini kesin bir lisanla reddediyor.

Çin yetkilileri, şu anda kapalı olduğunu söylemiş oldukleri kampların Çince, mesleksel maharetler, ekonomik kalkınmayı desteklemek ve aşırıcılıkla gayret için maddeleri öğretmek hedefiyle kurulduğunu sav ediyor.

İngiltere parlamentosu, Belçika, Hollanda ve Kanada’dan daha sonra Pekin’in Uygurlara karşı izlediği siyasetlerin soykırım ve insanlığa karşı kabahat teşkil ettiğini açıklamıştı. ABD hükümetinden farklı isimler de emsal açıklamalarda bulunmuştu.

“ÇİN HÜKÜMETİNİN ZİHİNSEL DURUMU İNCELENMELİ…”

Lakin mahkemeye başkanlık eden avukat Birçok, şimdiye kadar bu soykırım beyanlarının “sınırlı kayıt analiziyle” yapıldığını söylemiş oldu. Mart ayında Çin hakkında palavra ve dezenformasyon yaydığı için Pekin tarafınca yaptırım uygulanan dokuz İngiliz vatandaşından biri olan Birçok “Eğer rastgele bir soykırım bulgusu yapılacaksa, incelenmesi yahut kurulması ve kanıtlanması gereken şey, (Çin hükümetinin) zihinsel durumudur” dedi.

Çin’in yaptırım uyguladığı avukat Kaç, bunun gözünü korkutmadığını tabir ederken, bu yaptırımların kimi iştirakçilerin mahkemeden çekilmesiyle sonuçlandığını itiraf etti.