Çin’deki güç krizi tüketici fiyatları üzerinde baskı yaratıyor

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Çin’deki güç krizi tüketici fiyatları üzerinde baskı yaratıyor Güç kriziyle boğuşan Çin’de meydana gelen üretim aksamalarının yarattığı arz kısıtları ve aksayan tedarik zincirlerine yeni baskılar eklemesi, tüketici meblağları üzerinde baskı yaratacak.

Çin’in elektrik kesintileri, pandemi niçini ile yaşanan zorlukların akabinde toparlanmakta zorlanan global tedarik zincirlerine yeni problemler ekledi. Ayrıyeten elektrik kesintileri kimi mallar için daha yüksek maliyetler ve fiyatlar ortaya çıkarabilir.

Pekin’in yansısına bağlı olarak bu fiyat artışları kalıcı da olabilir.

Güçteki problemlere bağlı olarak perşembe günü yayınlanan resmi bilgilere nazaran, Şubat 2020’den bu yana birinci sefer Çin’in imalat faaliyeti Eylül ayında daraldı.

TÜKETİCİ FİYATLARINA YANSIYABİLİR

Guangdong ve Zhejiang üzere üretim merkezleri de dahil olmak üzere bir epeyce Çin eyaletinde fabrikalar hâlâ hudutlu güç kullanmasına sahip. Ayrıyeten yüksek kömür ve doğal gaz fiyatları elektrik arzı konusunda baskı yaratmaya devam ediyor.

Ekonomilerdeki toparlanma daha sonrasında birlikte talepteki ani artışlar niçiniyle biroldukca emtianın meblağları bu yıl aslına bakarsan yükselmişti. Talep artışına arz kısıtlarının da eklenmesi tüketici meblağlarına daha fazla yansıyacak.

NE OLMUŞTU?

Çin’de büyüyen güç krizi, geçtiğimiz günlerde büyük fabrikaların üretimi durdurmasına ve birtakım hanelerde elektrik kesintileri yaşanmasına niye oldu. Güç krizi niçiniyle ekonomik büyümenin yavaşlaması ve global tedarik zincirlerinde aksama yaşanması ihtimalleri niçiniyle global piyasalar tarafınca da kaygı ile izleniyor.

Elektrik kesintilerinin 100 milyona yakın kişinin ömrünü olumsuz etkilediği bildirildi. Ayrıyeten Apple ve Tesla’ya üzere birtakım global şirketlerin de ortalarında bulunduğu bir epey fabrikada üretim durmuştu.

Yaşanan güç kesintileri niçiniyle bir epeyce kuruluş Çin’in yıl sonu büyüme kestirimlerini düşürürken geçtiğimiz günlerde Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı Halkın Günlüğü’nde yayımlanan bir makalede, güç kıtlığının Çinli tüketiciler için mal fiyatlarını yükseltebileceğini ve enflasyonu artırabileceği açıklandı.