Claudio Domenicali: “Ducati’nin kazanma formülü Coca-Cola’nınki gibi gizli. Marquez bizi büyütecek ama ben her zaman Bagnaia’yı destekliyorum”

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
“Kazanan formül Ducati Coca-Cola’nınki gibi: sır. Şirkette herkes tarifin sadece bir kısmını biliyor. Ama hiç kimse tüm malzemeleri bilmiyor.” Claudio DomenicaliBorgo Panigale’nin CEO’su. 2 yıldır dünyanın en güçlü İtalyan takımı. MotoGP, Superbike, MotoE, şimdi de cross’a giriş. Sürücüler ve takımlar, zaferler ve rekorlar. Tarih burada yazılıyor. Kırmızı.

Artık Marquez de bir Ducatista. Sanki Mbappé Real Madrid’e gitmiş gibi.
“Üstelik. Marc bizi daha da geliştirecek: Diğer 7 şampiyonumuz onun sürüş tarzını incelemeye başladı. Bu bir teşvik, bir örnek olacak. Hepsi daha iyi olacak. İç rekabetimiz daha büyük olacak, rakiplerimiz daha iyi olacak.” dünya şampiyonası yarışı daha da karmaşık hale gelecek. bu yıl Martin Bagnaia’dan çok şey öğrendi, Pecco da Marquez’le aynısını yapacak. Seviyeyi yükseltmeye devam edeceğiz, Di Giannantonio’yu gördün mü? 8 Ducatisti’den en az altısı kazandı bir GP.”

Marquez Ducati ile testlerde uçuyor: Bagnaia’nın artık evinde bir düşmanı var

kaydeden Massimo Calandri

28 Kasım 2023

Ve 20 yarıştan 17’sinde, yani pek çok pol pozisyonunda, takımlar şampiyonluğu utanç verici derecede erken kutlandı. Daha iyisini yapabilir miyiz?
“İmkansız görünüyor. Ama deneyelim. Rakiplerimiz gelecek yıldan itibaren kuralların değiştirilmesini istedi, aksi takdirde onlar için çok güçlüyüz. Organizatör onları memnun etti. Sorun değil, tam tersine: bizim için bu en iyi pazarlama kampanyası.” “

Risk, dünya şampiyonasını Ducati tek marka şampiyonasına dönüştürmektir.
“Öyle oldu ama Bagnaia ve Martin’in gösterisinden hoşlanmadın mı? Son yarışın arifesinde aralarında 14 fark vardı. F1’de Verstappen ikinciliğin iki katından fazla puanla kazandı. 8 Red Bull’un ve sürücülerinin eşit şartlarda yarıştığını hayal etmeye çalışın.”

Pecco ve Marquez arasında kimi destekliyorsunuz?
“Ben Pecco’yu seçiyorum: O bir İtalyan, resmi takımda yarışıyor ve ona karşı özel bir empatim var. Ama Marc harika bir şampiyon, eğer o unvanı hak edecek kadar iyiyse mutlu olacağız. Kesinlikle dünya şampiyonluğu için sonuna kadar mücadele edecek” dedi.

Nasıl bu kadar emin olabiliyorsun?
“Onun performansını mevcut takımında yarışan kardeşi Alex’in performansıyla karşılaştırarak ‘neredeyse’ bilimsel simülasyonlar yaptık. Ancak sonuçları işkence altında bile açıklamayacağım.”

Honda’daki gibi sezon başına 20 milyon kazanamayacak. Ama Yamyam yine de bir yıl boyunca bir servete sahip olacak.
“Gresini takımının sahibi Nadia Padovani’ye sormalısınız. Bir kuruş bile koymuyoruz. ‘Sırlarımızı’ ele geçirmesinden mi korkuyorsun? Teknolojik olarak bir sürücü motosikletin %10’unu anlayabilir ve her durumda her şeyi bir başkasına aktarmak imkansızdır.”

Pecco veya Marquez dışında gerçek şampiyon, Ducati Corse’un mühendisi ve genel müdürü Gigi Dall’Igna’dır.
“Sektöründe bir yıldız. Çok uyumluyuz: Umarım sonsuza kadar bizimle kalır, ancak bir gün Honda’nın ona mega bir teklif sunmasını da göz ardı etmiyorum. Ancak Gigi bile Ducati’nin sihirli formülünün tüm sırlarını bilmiyor: Borgo Panigale’nin zeminine çivilenmiş bazı sırlar var”.

2022 pazarı için 61.562 motosiklet üretirken, 15 milyon kadar Honda motoru ürettiniz. Japonlarla karşılaştırmayı nasıl kazanırsınız?
“Gelişme yönetiminde çok değiştiler, birkaç önemli kişi artık orada değil ve onların yerine genç yetenekleri koymak zor çünkü Japonya’da motosikletin yeniden kendi boyutunu bulması gerekiyor: belki de biraz dikkatleri dağılmış, yeni şeylere odaklanmışlar.” yazılım ve drone gibi teknolojiler”.

Bazıları Ferrari’nin senden ilham alması gerektiğini söylüyor.
“Döngümüz uzaktan başlıyor, kırmızı ‘kuzenler’ yeni değişti: çok karmaşık yapılar, onları koordine etmek ve kimin – kısa bir süre için bile olsa – yedek kulübesine alınmaya değer olduğunu anlamak zaman alıyor. Seri ürünlerde inanılmaz şeyler yapmaya devam ediyorlar, rekorları birbiri ardına kırıyorlar: Gran Turismo’nun güzelliğine bakın”.

Ducati, Audi galaksisi.
“Valencia’da kırmızı gömlek giyen Audi’nin finans direktörü ve yönetim kurulu başkanı Jurgen Rittesberger de vardı: süper bir Ducati hayranı. Kontrol ailelerinin üyelerinden tebrik mesajları aldım: Kendi gruplarında öne çıkma kapasitesine sahip bir şirkete sahip olmaktan gurur duyuyorum. Oldukça ‘İtalyan’ kalarak stratejik planı paylaşıyoruz: hacimlerle ölçülen bir şirket istemiyorlar, bizden rakam değil, prestij ve kalite istiyorlar. Kimlik. Hedef, Ducati’yi dünyadaki en çekici iki tekerlekli şirket haline getirmek. Doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Ve bu sadece başlangıç.”